נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיאוטיזםאבחון וטיפול באוטיזםחוקרים: הסרטון הזה יעזור לכם להבין אם אתם על הרצף

חוקרים: הסרטון הזה יעזור לכם להבין אם אתם על הרצף

מדובר בסרטון שמציג גליל דו-ממדי מסתובב שעשוי מנקודות. חוקרים איטלקים גילו כי האישונים של אוטיסטים מתנהגים אחרת במהלך הצפייה בו – בהשוואה לניורוטיפיקלים

מתוך הסרטון

מחקר חדש שפורסם בכתב העת eLife מצא שאפשר לזהות תכונות אוטיסטיות אצל מבוגרים רגילים, כלומר כאלה שלא מאובחנים על הספקטרום האוטיזם (ASD), על ידי מדידת גודל האישון שלהם.

איך זה קורה? באמצעות צפייה בסרטון, ואבחון העיניים של הצופה תוך כדי הצפייה. מדובר בסרטון ובו רואים גליל דו-ממדי מסתובב שעשוי מנקודות. החוקרים, מאוניברסיטאות פיזה ופירנצה באיטליה, גילו שאנשים עם תכונות אוטיסטיות גבוהות יותר נוטים להתמקד בחלק הקדמי של הגליל, בעוד שאנשים עם תכונות אוטיסטיות נמוכות יותר מפזרים את תשומת הלב שלהם לשני משטחי הגליל בצורה כוללת יותר.

החוקרים גייסו 50 מבוגרים רגילים ללא אבחון ASD והציגו להם גליל דו-ממדי שמסתובב, כאשר צדדיו משתנים בבהירות בהתאם לכיוון הסיבוב שהם תופסים. הם מדדו את גודל האישונים של המשתתפים וראו שתנודות גודל האישונים של חלק מהם התאימו לתפיסה הדו-משמעית.

נסו בעצמכם: צפו בסרטון ובדקו לאן העיניים שלכם נמשכות

יתרה מכך, עוצמת התנודות ניבאה את רמת התכונות האוטיסטיות של המשתתפים, כפי שנמדדה באמצעות שאלון AQ, כלי ידוע המשמש להערכת רמת התכונות האוטיסטיות באוכלוסייה הכללית.

“הממצאים האלה מציעים דרך חדשה לזהות תכונות אוטיסטיות אצל מבוגרים נוירוטיפיקלים”, אמר ד”ר ג’יאקומו טורי, החוקר הראשי במחקר. “מדידת גודל האישון יכולה לעזור באבחון מוקדם ובהבנה טובה יותר של הספקטרום האוטיסטי”.

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova

המחקר הנוכחי מציע אפוא שיטה פשוטה ולא פולשנית לזיהוי תכונות אוטיסטיות. מדידת גודל האישון יכולה להתבצע בקלות באמצעות ציוד פשוט יחסית, ויכולה לספק מידע בעל ערך לאבחון וטיפול באוטיזם. עם זאת, חשוב לציין שהמחקר התמקד במבוגרים רגילים, ונדרשים מחקרים נוספים כדי לבדוק אם התוצאות תקפות גם עבור אנשים המאובחנים עם אוטיזם.

לקריאת המחקר המלא הקליקו כאן. שימו לב: אין להסתמך עליו או על הכתוב בידיעה זו לצורך אבחון מקצועי.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות