נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיחדשותמתמודדת נפש קיבלה אישור להמתת חסד – ועוררה סערה

מתמודדת נפש קיבלה אישור להמתת חסד – ועוררה סערה

זוראיה טר בק ההולנדית התמודדה כל חייה עם דיכאון, חרדה, טראומה והפרעת אישיות. בראיון לגארדיאן הסבירה: "לפעמים, כשאת אוהבת מישהו, את חייבת לתת לו ללכת"

הקשיים התחילו כבר בילדות המוקדמת. זוראיה טר בק(צילום מחשבון האינסטגרם שלה)

צעירה הולנדית בת 29 קיבלה אישור להמתת חסד (“סיוע להתאבדות”) – על רקע סבל נפשי בלתי נסבל. היא צפויה לממש את ההחלטה בשבועות הקרובים. המקרה הצית דיון ברחבי אירופה בנושא השנוי במחלוקת.

זוראיה טר בק עברה תהליך של 3.5 שנים תחת חוק שנחקק בהולנד ב-2002, ולבסוף קיבלה את האישור הסופי בשבוע שעבר. המקרה שלה עורר מחלוקת, כי סיוע בהתאבדות לאנשים עם מחלות נפש עדיין נחשב יוצא דופן בהולנד, למרות שהמספרים בעלייה. בשנת 2010 היו רק שני מקרים כאלה, ואילו ב-2023 היו כבר 138 מקרים – שהם 1.5% מתוך 9,068 מקרי המתת חסד.

כתבה על המקרה שלה, שפורסמה באפריל, עוררה סערה בתקשורת הבינלאומית וגרמה למצוקה גדולה לטר בק עצמה. בכתבה היא סיפרה שזה מובן שמקרים כמו שלה הם שנויים במחלוקת. “אנשים חושבים שכשאתה חולה נפש, אתה לא יכול לחשוב ישר, וזה פוגע”, אמרה בראיון לגרדיאן. “אני מבינה את החששות של חלק מהנכים לגבי סיוע להתאבדות, והדאגות מכך שאנשים יהיו תחת לחץ למות. אבל בהולנד יש את החוק הזה כבר יותר מ-20 שנה. יש כללים ממש מחמירים, וזה בטוח לגמרי”.

לפי החוק ההולנדי, כדי להיות זכאי למוות בסיוע, אדם חייב לחוות “סבל בלתי נסבל ללא סיכוי לשיפור”. הוא חייב להיות בעל מידע מלא ומסוגל לקבל החלטה כזו.

הקשיים של טר בק התחילו כבר בילדות המוקדמת. יש לה דיכאון כרוני, חרדה, טראומה והפרעת אישיות לא מזוהה. היא גם אובחנה על הספקטרום האוטיסטי. כאשר פגשה את בן זוגה, היא חשבה שהסביבה הבטוחה שהוא הציע תרפא אותה, “אבל המשכתי לפגוע בעצמי ולחוש מחשבות אובדניות”.

היא עברה טיפולים אינטנסיביים, כולל טיפולי שיחה, תרופות ויותר מ-30 מפגשים של טיפול בנזעי חשמל (ECT). “בטיפול למדתי הרבה על עצמי ועל מנגנוני התמודדות, אבל זה לא פתר את הבעיות העיקריות”, סיפרה. “בתחילת הטיפול יש תקווה שאתה תשתפר. אבל ככל שהטיפול נמשך, מאבדים תקווה”.

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova

אחרי 10 שנים, לא נותר דבר מבחינת אפשרויות טיפול. “ידעתי שאני לא מסוגלת להתמודד עם החיים שלי כמו שהם עכשיו”, אמרה טר בק. היא חשבה ליטול את חייה, אבל מותה האלים של חברה לכיתה בהתאבדות והשפעתו על משפחת הנערה הרתיעו אותה.

כשהכתבה על המקרה שלה (שלטענתה הכילה אי-דיוקים רבים) פורסמה באפריל, תיבת המייל שלה התפוצצה מתגובות. רובן הגיעו מחוץ להולנד, בעיקר מארה”ב. בתגובה, היא מיהרה למחוק את כל חשבונות הרשתות החברתיות שלה.

כעת, כשהרגע הגיע, היא מרגישה הקלה אבל גם אשמה. “אני נלחמת בזה כבר זמן רב מאוד”, הודתה. “אבל לפעמים, כשאת אוהבת מישהו, את חייבת לתת לו ללכת”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות