נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותביטוח לאומי: בקרוב תוספת כספית קבועה לנכי עבודה

ביטוח לאומי: בקרוב תוספת כספית קבועה לנכי עבודה

הקצבה החדשה תינתן לנכי עבודה שירצו לעבור טיפול רפואי, שיקום מקצועי או שיבה למעגל העבודה - ועלותה מיליוני שקלים בשנה  

סניף ביטוח לאומי בחיפה. צילום: משה מילנר, לע”מ

נכי תאונות עבודה שירצו לעבור טיפול רפואי, שיקום מקצועי או שיבה למעגל העבודה יזכו לתוספת כספית קבועה – כך הודיע לפני שעה קלה הביטוח הלאומי. לפי ההודעה, בימים הקרובים יפורסמו לציבור תקנות חדשות בנושא, לקראת שינוי חקיקה בכנסת. עלות השינוי: מיליוני שקלים בשנה.

במהלך זה מבקש הארגון לתקן תקנות שנכתבו לפני עשרות שנים ולהתאימן לעת החדשה, “כדי שאלו ייתנו את הסיוע הטוב ביותר עבור נפגעי העבודה, ובאופן כזה שייתן לראשונה מענה רוחבי ולא נקודתי לאלפי הנכים הקשים”, לשון ההודעה.

בביטוח הלאומי קיימות מספר קצבאות. הבולטות שבהן הן קצבת נכות כללית וקצבת נכות עבודה. שתי הקצבאות שונות זו מזו, כאשר הראשונה מבטיחה קצבה סוציאלית למי שנפגע או חלה וכתוצאה מכך איבד את היכולת שלו להתפרנס. במסגרת קצבת נכות כללית ניתן לקבל קצבה בסיסית של עד כ-4,291 שקלים לחודש ותוספות בגין בני משפחה גרעינית, ובמצבים קשים לקבל תוספת שירותים מיוחדים (שר”מ) למי שזקוק לעזרה בפעולות היום יום, כגון לבישה, רחצה, אכילה ועוד.

יש לציין כי קצבת נכות כללית מוצמדת לשכר הממוצע במשק ולא למדד המחירים לצרכן, וזאת בעקבות הרפורמה בנכות שעברה בשנים האחרונות.

לעומת זאת, קצבת נכות עבודה היא קצבה ביטוחית. כלומר, קצבה שנועדה בחוק להבטיח את הכנסתו של העובד (שכיר או עצמאי) לפני הפגיעה בעבודה על מנת לשמר את הכנסותיו או חלילה הכנסות של המשפחה במקרה של מוות. הקצבה, בשונה מקצבת נכות כללית, מבוססת על השכר של נפגע העבודה ואיננה מופחתת גם אם לנכי עבודה יש הכנסה מעבודה לאחר הפגיעה. כך לפי החוק.

****************
עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova

****************

בנוסף, למקבלי קצבת נכות עבודה קיימת אפשרות לקבל קצבה מיוחדת נוספת, בעיקר למי שנקבעה לו נכות של 75% ומעלה. תוספת זו נועדה לסייע לנכה, בדומה לקצבת שירותים מיוחדים בקצבת נכות כללית, בפעולות היום יום.

הקצבה המיוחדת מחולקת לארבע רמות, בהתאם למידת ההזדקקות של הנכה לעזרת הזולת ויכולה להגיע עד לסך של 9,300 שקלים בחודש, המתווספים לקצבת נפגעי העבודה הבסיסית, שכאמור נקבעת על פי השכר של נפגע העבודה.

בנוסף, כל נכה עבודה שנקבעו לו 10% נכות ומעלה זכאי מטעם הביטוח הלאומי לשיקום מקצועי בהתאם למצבו, הכולל בין היתר לימודים מקצועיים, הכוונה מקצועית, הכשרות ועוד.

כדי לקדם את החקיקה החדשה, הביטוח הלאומי יבקש להוסיף תקציב עבור נכי העבודה במקביל לביטול סעיף שאינו רלוונטי הניתן לעשרות בודדות של נכי עבודה מדי שנה ועוסק במי שאינו מסוגל לנסוע בתחבורה ציבורית ולשם כך צריך הסעה (בעוד היום יש לרובם רכב פרטי).

יש לציין כי מי שזקוק לרכב מותאם כפגוע גפיים, יש עבורו מענה משלים דרך הסכם ניידות ותוספת כספית נוספת.

מהביטוח הלאומי נמסר: “חוק הביטוח הלאומי הוא אחד החוקים הרחבים ביותר במדינת ישראל ומשתנה הכי הרבה פעמים בשנה. לכל קצבה וקצבה יש את הפרמטרים שלה, וחלק בלתי נפרד מתפקידנו הוא לנסות ולקדם שינויי חקיקה שיתאימו לעת החדשה ויסייעו לאזרחים מתוך המקרים שעולים מהשטח. תיקון התקנות הללו יביא לסיוע רחב יותר עבור אזרחים הזקוקים לעזרה ומענה סוציאלי ושיקום”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות