נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיחדשותמחקר: טיפול בדיכאון דרך האינטרנט – יעיל גם בישראל

מחקר: טיפול בדיכאון דרך האינטרנט – יעיל גם בישראל

המחקר, של האוניברסיטה העברית, בדק את האפקטיביות של טיפול ICBT המותאם לתרבות והשפה העברית. התוצאות הראו הפחתה משמעותית בתסמיני דיכאון ונדודי שינה

צילום אילוסטרציה

מחקר חדש שנערך באוניברסיטה העברית בירושלים בדק את יעילותו של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מבוסס אינטרנט (ICBT) לדיכאון, שהותאם במיוחד לשפה ולתרבות הישראלית. המחקר מצא כי הטיפול הפחית בצורה משמעותית את תסמיני הדיכאון ונדודי שינה בקרב משתתפיו.

עם זאת, שיעור הנשירה מהטיפול היה גבוה והגיע לכמעט 50%. החוקרים ציינו כי הקשר עם המטפל ועם התוכנית עצמה ניבאו את ההתמדה בטיפול והצלחתו, כאשר הקשר עם המטפל היה קשור ישירות לשיפור בתסמינים.

ההשתתפות במחקר כללה סינון ראשוני של שאלונים מקוונים, ראיון טלפוני ואחריו ראיון פנים-אל-פנים או בזום. המשתתפים קיבלו טיפול מבוסס אינטרנט שכלל שישה מודולים, עם משימות בית ומשוב כתוב מהמטפל.

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova

בנוסף לשיפור בתסמיני הדיכאון, נמצא כי סגנון התקשרות הימנעותי השתפר במהלך הטיפול. לעומת זאת, סגנון התקשרות חרדתי לא הראה שיפור משמעותי. ממצא זה חשוב כי הוא מצביע על כך שגם בטיפול מקוון, שבו המגע עם המטפל מצומצם, ניתן להשיג שיפור ביחסים בין-אישיים.

החוקרים מציינים כי טיפול מבוסס אינטרנט מציע יתרונות רבים כמו נגישות גבוהה יותר, הפחתת הסטיגמה הקשורה לטיפול נפשי, והתאמה ללוח הזמנים האישי של המטופל. טיפול זה יכול להוות פתרון מצוין במצבים של משברים כמו מגפת הקורונה, שבהם הגישה לטיפול פנים-אל-פנים מוגבלת.

המחקר מצביע על החשיבות של הקשר שנוצר עם המטפל ועם התוכנית עצמה בהצלחת הטיפול. הקשר עם המטפל נמצא חשוב במיוחד לשיפור בתסמינים, בעוד שהקשר עם התוכנית ניבא התמדה בטיפול. החוקרים ממליצים לשלב שאלונים למדידת הקשר עם המטפל ועם התוכנית באופן קבוע במהלך הטיפול, על מנת לשפר את התוצאות ולהפחית את שיעורי הנשירה.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות