נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותמהשיקום להייטק: "קורסים כאלה הם מקפצה לפצועי מלחמה"

מהשיקום להייטק: “קורסים כאלה הם מקפצה לפצועי מלחמה”

200 חיילים ואזרחים השתתפו באירוע השקה לתוכנית ייחודית המציעה למשתקמים מהמלחמה הכשרות בהייטק במחיר סמלי. מנדי שמואל שנפצע בנובה: "זה גורם לי לחייך ולהרגיש שאני לא מתבזבז"

יובל פטייב. צילום: שמוליק דודפור, ווינט

מדור “שווים סיפור” מתפרסם בחסות מפעל הפיס

ב-7 באוקטובר, כשעלה הבוקר על מסיבת הנובה ומטח אדיר של רקטות כיסה את השמיים, מנדי שמואל (31) כבר הבין שמשהו רע קורה. “מהר מאוד קלטתי שהמצב לא טוב”, הוא משחזר. “לקחתי את השותף שעבד איתי ואיכשהו הצלחתי לברוח עם האוטו עד לכיסופים. שם התבצרנו 16 שעות בלי חשמל ובלי קליטה. למזלנו, משפחה שפתחה לנו את הדלת הצילה את חיינו”.

שמואל ועוד כ-200 נפגעים ממלחמת “חרבות ברזל” השתתפו השבוע, חלקם פיזית וחלקם דרך הרשת, באירוע חשיפה לתוכנית חדשה וייחודית המציעה הכשרות מקצועיות בתחום ההייטק למשתקמים מהמלחמה, וכל זאת במחיר סמלי ביותר (מדובר בהכשרות בשווי עשרות אלפי שקלים). בין הקורסים המוצעים: ניהול רשתות, ניתוח נתונים, עיצוב חוויית משתמש, מכירות ועוד. התוכנית מיועדת למי שנפגעו במלחמה בגוף ובנפש, בין אם זה חיילים, בסדיר ובמילואים, ובין אם אזרחים.

הפרויקט נולד מתוך מיזם קיים של מפעל הפיס ואתר “שווים” בשם “שווים בתעסוקה”, שבשגרה מציע קורסים מקצועיים לאנשים עם מוגבלות עם סיוע במציאת עבודה. השנה, בעקבות המלחמה והיקף הנפגעים הגדול, הוחלט להציע את הקורסים לנפגעי המלחמה. מנכ”ל מפעל הפיס בני דרייפוס מסביר: “החלטנו להתמקד הפעם במשתקמים מהמלחמה מכיוון שכרגע הנושא הזה הוא בעדיפות לאומית ראשונה”. 

*************************
אם גם אתם משתקמים מהמלחמה ומעוניינים להצטרף לקורסים שלנו – הקליקו >>> https://shavimbataasuka.ynet.co.il/

*************************

מנכ”ל מפעל הפיס בני דרייפוס באירוע. צילום: איכילוב

לצורך הפרויקט הצטרפו לפיס המרכז הרפואי איכילוב, חברת סיסקו, חברת קוב, בזק, “שווים”, ידיעות אחרונות-ווינט” ושותפים נוספים, ויחד הם מציעים למשתקמים הכשרות הייטק מבוקשות וגם מעטפת תמיכה וליווי לאורך התוכנית, כולל בשלב מציאת העבודה. כך, יתאפשר להם לנצל את תקופת השיקום הארוכה כדי להכין את עצמם לעתיד מקצועי וכלכלי טוב יותר, ולהפוך את הפגיעה הקשה למנוע צמיחה לחיים.

“להרגיש שאני לא מתבזבז”

שמואל מספר שמיד אחרי השבת הנוראית ההיא הוא החל בתהליך השיקום. “התחלתי טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי-התנהגותי) במשך חודש וחצי, ומאז אני מטופל אצל פסיכותרפיסטית מטעם עמותת נט”ל”, הוא מפרט. “בינתיים, אין הרבה עבודה. אין מסיבות, הופעות, כנסים או אירועים; זה עוד משהו שצריך להתמודד איתו. במקום להתבאס, את הזמן הזה החלטתי לנצל לטובת הסבה להיי-טק”.

כשהוא נשאל איך הגיע לתוכנית, הוא אומר: “חברה שלחה לי את הלינק לכנס. ראיתי הזדמנות חדשה וטובה לעשות הסבת מקצוע במקום שבו יחבקו אותי, ילוו אותי וידחפו אותי קדימה. ברגע שאני יוצא מהבית ואני מרגיש שאני עושה מה שאני טוב בו, זה מחזיר לי את הביטחון העצמי ואת הבריאות הנפשית. זה גורם לי לחייך ולהרגיש טוב ושאני לא מתבזבז”.

מספרי הנפגעים במלחמה בלתי נתפסים: לפי נתונים של הביטוח הלאומי, מתחילתה קיבלו יותר מ-65 אלף ישראלים הכרה כנפגעי פעולות איבה. מדובר באזרחים שנפגעו פיזית או נפשית. רק לשם השוואה, מקום המדינה ועד ל-7 באוקטובר הוכרו כנפגעי איבה 9,000 ישראלים. מספר הנפגעים מקרב חיילי צה”ל עומד עד עתה על יותר מ-13 אלף. לפי הערכות, עד סוף השנה המספר הכולל של נפגעי המלחמה יגיע לכ-100,000 לפחות.

“ראיתי פתאום מאות מחבלים”

צעיר נוסף שהגיע השבוע  לכנס הוא יובל פטייב (21), חייל משוחרר שנפצע ב-7 באוקטובר ועבר תהליך שיקום באיכילוב. “שירתתי בגדוד 51 של גולני, ובשש וחצי בבוקר הקפיצו אותנו לגדר, ממש ליד חוף זיקים”, הוא משחזר. “ראינו את המחבלים שנכנסים לארץ; עשרות, אם לא מאות. באיזשהו שלב הם הצמידו מטען לנגמ”ש שלנו. שם נפצעתי. היה לי שבר פתוח בשוק והמון שברים ברגל. אחרי כמה שעות פינו אותי לבית החולים ברזילי עם שני חסמי עורקים. הייתי מאושפז שלושה חודשים ואני עדיין במסגרת שיקום יום”.

*******************
עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova

*******************

את המידע על התוכנית הוא קיבל בקבוצת הווטסאפ של הצעירים בשיקום באיכילוב. “היי-טק זה משהו שעניין אותי תמיד כי אני מגיע מבית כזה”, הוא מספר. “זו גם חשיפה מוקדמת לתחום אם בעתיד אני ארצה לעשות תואר במקצוע. אני חושב שלימודים במהלך השיקום, בעיקר כשהפציעה עוד יחסית טרייה, זה דבר טוב. זה יוצר מסגרת בריאה יותר. יש חבר’ה שנפגעו קשה גם נפשית. הביטחון ותחושת המסוגלות דעכו אצלם. לקחת קורס כזה יכול להיות מקפצה לחבר’ה שחווים את אותם קשיים בשיקום, כמוני”.

מנכ”ל איכילוב רוני גמזו. צילום: איכילוב

תכירו את “בשביל”ם”

אירוע ההשקה התקיים בבית החולים השיקומי בשביל”ם, השייך למרכז הרפואי איכילוב. בנוסף למשתקמים, הגיעו נציגי כל הגופים השותפים לפרויקט. אבישג אלבז הרוש, מנהלת מיזם “בשביל”ם פלוס”, סיפרה לנוכחים על הפרויקט שנועד לסייע לפצועי המלחמה להשתלב מחדש בחברה. “מדובר בעצם במרכז השכלה, תעסוקה ופנאי, ראשון מסוגו בישראל”, ציינה, “שמתווסף לפעילות השיקומית השגרתית בבית החולים. הרעיון הוא לספק לנפגעים סיוע בהשכלה ותעסוקה בזמן השיקום בתוך כותלי בית החולים, ככה שהם יתחילו את המסע לחיים החדשים שלהם בתוך החממה הזאת ובתוך המעטפת השיקומית”.

פרופ’ רוני גמזו, מנכ”ל המרכז הרפואי איכילוב, הוסיף: “אנחנו צריכים להחזיר אותם לחיים. בנינו תכנית שמרצפת את הדרך ממחלקת השיקום הנוחה, החממה הנעימה, אל האתגר האמיתי – החברתי, המשפחתי והתעסוקתי”.

זיקה אב-צוק, סמנכ”לית פיתוח עסקי בסיסקו ישראל, הסבירה כיצד נולדה התכנית: “חשבנו ב’סיסקו’ איך אנחנו יכולים להגיד ‘תודה’ למשתקמים בצורה שתעזור להם בתהליך השיקום. אנחנו יודעים שמדובר בתהליך ארוך ומייגע, אבל בגלל שהוא ארוך, אפשר לנצל את הזמן ללמוד מקצוע. אנחנו יכולים לפתוח למשתקמים את הדלת לתעשיית ההייטק”.

מנכ”ל סיסקו ישראל אורן שגיא. צילום: איכילוב

“לדמיין עתיד טוב יותר”

בני דרייפוס, מנכ”ל מפעל הפיס, ביקש להכניס מעט אופטימיות לסיטואציה. “אני מקווה שבעזרת הפרויקט הזה המשוקמים יוכלו לדמיין את העתיד שלהם בצורה הרבה יותר טובה”, אמר דרייפוס, “וכל אחד ייקח את הסיטואציה שהוא נקלע אליה למקום אפילו טוב יותר ממה שהוא חשב בעבר”.

יש לציין כי בהמשך צפויים להיפתח קורסי הייטק נוספים, ובהם של החברות נס טכנולוגיות ואינפיניטי.

אם גם אתם משתקמים מהמלחמה ומעוניינים להצטרף לקורסים שלנו – הקליקו >>> https://shavimbataasuka.ynet.co.il/

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות