נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיחדשותמדינה בטראומה: זה הזינוק במטופלים במרכזי החוסן

מדינה בטראומה: זה הזינוק במטופלים במרכזי החוסן

כך נחשף הבוקר בוועדת הבריאות של הכנסת. עד סוף 2023 טופלו במרכזים 17,825 ישראלים - פי 3 מ-2022. כ-76% מהמטופלים – מאזור הדרום, 4.5% מהצפון

מרכז חוסן אשקלון. צילום: דוברות העירייה

ועדת הבריאות של הכנסת דנה היום (שלישי) בפעילות מרכזי החוסן. יו”ר הוועדה, ח”כ יוני משריקי (ש”ס), ציין את החשיבות של פעילות זו, בפרט עם פרוץ המלחמה, והודה עמוקות לצוותי המרכזים על עבודתם המסורה והחיונית מתוך “תחושת שליחות אמיתית”.

משריקי דרש ממשרד הבריאות לקבל בתוך שבועיים מידע על מספר הפונים למרכז החוסן לחברה הבדואית ולשלוחותיו, על זמני ההמתנה ועל הפעולות הנעשות בקרב האוכלוסייה הבדואית כדי להגביר את המודעות ולהנגיש את שירותי מרכזי החוסן עבורה.

בנוסף, התבקשו משרדי הבריאות והפנים למצוא פתרונות למחסור במבנים – בדגש על מבנים ממוגנים – לפעילות מרכזי החוסן. משריקי קרא למשרדי הממשלה החברים בוועדת ההיגוי העליונה להעביר את תקציבי מרכזי החוסן לבסיס התקציב, כדי לאפשר למרכזים ודאות תקציבית ואפשרות לתכנן לטווח ארוך.

כמו כן, התבקשו משרד הבריאות וקופות החולים להבהיר לוועדה מה נעשה ומה מתוכנן להיעשות למען התיאום בין מרכזי החוסן לשירותי בריאות הנפש לטובת הבטחת רצף טיפולי.
 
ח”כ אפרת רייטן-מרום (העבודה) ציינה את יום הדיונים המיוחד שיזמה לשיקום יישובי הצפון, ואת החובה לגבות שיקום זה בתקציבים ראויים ומתאימים. ח”כ אליהו רביבו (הליכוד), אף הוא מיוזמי היום, הדגיש את הצורך במרכזי חוסן ניידים בגלל המפונים, והזהיר כי פוסט טראומה מתפתחת לאחר זמן.

******************
עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >> 
https://bit.ly/Shavvim-igul-letova
******************

מרב פלג-גבאי וד”ר רוני בלנק, חוקרים במרכז המידע והמחקר של הכנסת, סיפרו כי כיום פועלים 15 מרכזי חוסן בישראל, מתוכם חמישה בעוטף עזה. הקמתם לא התבצעה כחלק מתוכנית לאומית סדורה, והם הוקמו בהדרגה על ידי גורמים שונים בתקופות שונות. כל המרכזים הוקמו לשם מתן מענה לאיום ביטחוני.

ח”כ יוני משריקי. צילום: דוברות הכנסת

עם פרוץ המלחמה ועד לסוף דצמבר 2023 ניתן במרכזי החוסן טיפול פרטני אחד לפחות ל-17,825 מטופלים, פי שניים ממספר המטופלים בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2023 (7,380) ופי שלושה ממספר המטופלים בכל שנת 2022 (5,148). כ-76% מהמטופלים היו מאזור מהדרום, כ-4.5% מאזור הצפון וכ-12% טופלו דרך המרכז הארצי. חל גידול משמעותי גם במספר המטופלים שקיבלו טיפול קבוצתי.

מימון הפעילות של מרכזי החוסן מגיע ממשרדי הממשלה, הביטוח הלאומי ותקציבים קואליציוניים, כאשר חל גידול בתקציב בשנתיים האחרונות מ-21 ל-30 מיליוני שקלים. לאחר פרוץ המלחמה הוקצו 23.5 מיליון שקלים נוספים לרבעון האחרון של 2023, וכן 115 מיליוני שקלים נוספים לשנת 2024.

בלה בן גרשון, מנהלת המחלקה לטראומה נפשית במשרד הבריאות, טענה כי המרכזים דווקא הוקמו כחלק מתוכנית מסודרת ומתוכננת, כאשר משרד הבריאות הוא המוביל את פעילות ועדת המרכזים. לדבריה, עבור יישובי הצפון הופעלו עשרות מוקדי טיפול בפריסה ארצית, ובהם 40 מרכזי חוסן במלונות למפונים ותכנון 4 שלוחות קבועות בכל אשכול מזרחי ומערבי בצפון. בנוסף, ניתנים טיפולים ייחודיים ומקצועיים לכ-2,000 שורדי הנובה.

יפתח בנבנישתי ממרכז החוסן “משאבים” בצפון סיפר על עלייה משמעותית בפניות תושבי האזור, הכולל 37 רשויות וחצי מיליון איש, ועל ההיערכות לחירום הכוללת שיפור מוכנות הרשויות לחירום, הכשרות מקצועיות לבעלי תפקידים והעצמת כוחות מקומיים, כולל הקמת מערך נאמני חוסן.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות