נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזםחברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיאוטיזםלהסביר לילדים מה זה אוטיזם ב-5 דקות

להסביר לילדים מה זה אוטיזם ב-5 דקות

סרטון אנימציה מקסים, שזכה עכשיו לגרסה בעברית, מלמד מהו אוטיזם בצורה הכי ברורה ופשוטה שיש

מערכת שווים

למרות שאחד מ-100 ילדים בישראל הוא אוטיסט (בארה”ב מדברים כבר על אחד מ-68), האוטיזם הוא לקות מורכבת שקשה מאוד להבין. בכירי המדענים בעולם שוברים את הראש בניסיון לפענח את האוטיזם ואת הסיבות שגורמות לו, בשלב זה ללא הצלחה יתרה.

 לצפייה בסרטון “דברים מדהימים קורים”

לאוטיזם ספקטרום רחב ביותר. יש אוטיסטים בתפקוד נמוך, יש כאלה בתפקוד בינוני, ויש בתפקוד גבוה. כל אדם עם אוטיזם שונה מהאחר, ולכל אחד מאפיינים ייחודיים משלו. העובדה שלאוטיסטים אין מאפיין חיצוני מיוחד, כלומר שהם נראים “רגילים”, מוסיפה עוד יותר לבלבול של החברה ביחס אליהם.

בדיוק כדי להתמודד עם הנקודה הזו נוצר הסרטון המצויר המקסים Amazing Things Happen  (דברים מדהימים קורים), שעלה לרשת באפריל האחרון – חודש המודעות העולמי לאוטיזם. לפני כמה ימים זכה הסרטון לגרסה מצוינת בעברית, שנעשתה על ידי העמותה לילדים בסיכון, כאשר על הקריינות אחראי השחקן עמוס תמם.

מאחורי הסרטון עומד איש האנימציה הבריטי אלכס אמליינס, שעמל עליו במשך שנתיים, לצד עיסוקיו האחרים. הרעיון שלו היה לקחת נושא מורכב ולהסביר אותו באמצעות תיאורים פשוטים, סיטואציות מוכרות ושפה מובנת. הסרטון מכוון בעיקר לילדים (ספציפית גילאי 7-11), אבל גם מבוגרים יכולים להפיק ממנו הרבה.

“אחרי שדיברתי עם אנשי החינוך המיוחד בבית הספר של הילד שלי, הבנתי שאין מספיק חומר ויזואלי על אוטיזם המיועד לילדים”, מסביר היוצר אמליינס באתר המיוחד של הסרטון. “וזה נורא חבל, מכיוון שזה השלב הטוב ביותר לשתול את זרעי הסובלנות וההבנה להמשך החיים. זה מה שדחף אותי לעשות את הסרטון.

“רציתי ליצור משהו שיעודד ילדים ויעזור להם לראות דברים מזווית אחרת. אפשר להשתמש בסרטון בבתי ספר, כחלק משיעורי הבית, בתוך משפחות, או ככלי לילדים שרוצים לשתף את התובנות שלהם עם חברים.

“יש כל כך הרבה מה לומר על אוטיזם, כך שזה היה אתגר גדול לתמצת את הנושא לסרטון של 5 דקות, אבל אני בהחלט מקווה שהוא מספק היכרות ראשונה טובה עם הנושא”.

לדברי אמליינס, ליצירת הסרטון תרמו כמה וכמה אנשי מקצוע, בהם פרופ’ טוני אטווד, מומחה עולמי לאספרגר ולאוטיזם, שגם כתב כמה ספרים בנושא.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות