כץ: "יש להעלות הקצבה לשכר מינימום"

שר הרווחה נגד המלצת הוועדה להעלות קצבה רק לנכים עניים: "שמחון רק רוצה להרוויח זמן"

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
עידן מוטולה

תגובה קשה של שר הרווחה, חיים כץ, להמלצות המסתמנות של הוועדה בראשות יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון. "ההמלצות האלה ממש לא מקובלות עליי", אמר לפני שעה קלה כץ לאתר "שווים". "אני אלחם נגדן גם בתוך הוועדה וגם בתוך הממשלה".

"איזו פנסיה יש להם בדיוק, ולמה משפחה צריכה לסבסד את הנכה?" השר חיים כץ

הבוקר פירסם עיתונאי תאגיד השידור הציבורי, שאול אמסטרדמסקי, כי שמחון ממליץ להעלות את קצבת הנכות לנכים עניים בלבד. לגבי שאר הנכים, סבור שמחון שאין מקום להעלות להם את הקצבה, ותחת זאת ממליץ להעניק תקציב נדיב במטרה לשפר דרמטית את השירותים להם הם זכאים מהמדינה.

ועדת שמחון מונתה לפני כחודש על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון כדי לגבש דרכי טיפול בציבור הנכים, וזאת מיד לאחר שוועדה בראשות פרופ' ירון זליכה הגישה המלצות משלה בנושא. ההמלצה המרכזית של זליכה הייתה להגדיל לכל הנכים את קצבת הנכות המירבית, העומדת נכון להיום (כולל קצבת חיים נוספת) על כ-2,793 שקל, ל-4,000 שקל במספר פעימות. לשם כך הקציב זליכה תקציב של כ-4-4.5 מיליארד שקל.

לדעתו של שמחון, המודל שלו נכון ויעיל יותר. תוספת השירותים שאותה הוא מציע כוללת בין היתר סל סיוע אישי לאדם, שיפור איכות חייהם של דיירים במעונות והרחבת אפשרויות דיור בקהילה. לנכים העניים ביותר מציע שמחון תוספת חודשית לקצבה של כ-15%-20%, ובמספרים מוחלטים כ-500 שקל – מה שצפוי להעמיד את קצבתם (הכוללת) על קצת למעלה מ-3,000 שקל.

למעשה, שמחון רוצה להעתיק את המודל הקיים היום של השלמת הכנסה לקשישים לציבור הנכים. בכוונתו לבצע מיפוי של הנכים העניים ביותר, וזאת בהתבסס על כל מקורות ההכנסה. כלומר, לא רק הכנסה מעבודה, אלא גם דירות, פנסיה, הכנסת בני משפחה ועוד.

"איזו פנסיה יש להם בדיוק?" הגיב השר כץ בכעס. "ואיך בני משפחה קשורים לזה? למה משפחה צריכה לסבסד את הנכה?" לדברי השר, צריך להעלות את קצבת הנכות לכלל הנכים לגובה שכר המינימום, כלומר כ-5,300 שקל בחודש, בשלוש פעימות. "בנוסף, צריך לוודא שלא מורידים לנכה שיוצא לעבוד כסף מקצבת הנכות עד לרמת הכנסה של 4,000 שקל", אמר כץ.

אבל שמחון מתגאה בזה שהוא יעביר תקציבים משמעותיים לשיפור השירותים לנכים.

כץ: "זה חרטא. שמחון רק רוצה להרוויח זמן. איפה הארבעה מיליארד שקל שכחלון הבטיח לנכים? ששמחון יפרט איפה הוא שם את הארבעה מיליארד של כחלון, ומשם נתחיל".

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

עשו לנו לייק
סרטונים
גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים