נושאים קשורים

סוף לאפליה: משפחות אומנה יקבלו גמלת ילד נכה כמו משפחות ביולוגיות

הכנסת אישרה אמש בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ יצחק פינדרוס בנושא. משפחות האומנה יהיו זכאיות גם להטבות והזכויות הנלוות

נכה על כיסא גלגלים סורבה לקבל תג נכה: “מזלזלים באדם סובל”

למרות 100 אחוזי הנכות ומחלת העור הנדירה שלה, משרד התחבורה סירב לבקשתה של שמרית ברק: "התנועה ללא רכב לא תחמיר את מצבה הרפואי"

עונה שנייה ל”החיים ובת'”: איימי שומר על החיים עם בעל אוטיסט

הקומיקאית חוזרת לעונה שנייה של הסדרה "החיים ובת'", שמטפלת בנושאים שלא כולנו רגילים להיחשף אליהם בטלוויזיה: "רצינו להראות מה זה אומר באמת להיות על הספקטרום"

נמצא תקציב לחוגי ספורט לתלמידים עם מוגבלות

בשבועות האחרונים ניהלו מספר חברי כנסת, בראשם חה"כ סימון דוידסון (יש עתיד) מאבק למציאת מקור תקציבי חדש לפעילות התאחדות הספורט לבתי הספר
הסתדרות 480-100

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה
ראשיחדשותזליכה: "שמחון עשה תספורת לקצבאות"

זליכה: “שמחון עשה תספורת לקצבאות”

את הדברים אמר ירון זליכה בראיון לרינו צרור בגל"צ. "האחריות לקטסטרופה של הנכים היא של נתניהו"

מערכת שווים

“הגשתי המלצות לשר האוצר, והוא אימץ אותן. המלצות שנוגעות ל-4.5 מיליארד שקלים, תוך העלאה דרמטית של קצבאות הקיום לנכים והעלאה דרמטית של קצבאות התפקוד. ובא עכשיו פרופ’ שמחון ועושה להן תספורת”. כך אמר היום פרופ’ ירון זליכה, שעמד בראש הוועדה הקודמת לנושא הטיפול בנכים, לעיתונאי רינו צרור בתוכניתו בגל”צ.

“קצבאות הנכים נשחקו דרמטית”. פרופ’ ירון זליכה (משמאל) עם אלכס פרידמן, יו”ר “נכה לא חצי בן אדם”

זליכה, ראש בית הספר לראיית חשבון בקריה האקדמית אונו, העביר בראיון אצל צרור ביקורת קשה על ההמלצות המתגבשות של ועדת שמחון. כזכור, ועדת שמחון, בראשות יו”ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ’ אבי שמחון, מונתה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו זמן קצר בלבד אחרי שהוועדה בראשות זליכה הגישה את מסקנותיה בנושא הנכים לשר האוצר משה כחלון. ההמלצה המרכזית של זליכה הייתה להעלות את קצבת הקיום של כלל הנכים במספר פעימות ל-4,000 שקל. כיום הקצבה המירבית לנכה, כולל קח”ן (קצבת חיים נוספת), עומדת על כ-2,800 שקל. לעומת זאת, ההמלצה המתגבשת של ועדת שמחון היא להעלות במאות שקלים את קצבת הנכות לנכים עניים בלבד, כאשר יתר התקציבים מיועדים לשפר דרמטית את השירותים השונים שהמדינה נותנת לנכים.

“במקום לעשות תספורת למונופולים שפושטים על כל חלקה טובה של הצרכן הישראלי, פרופ’ שמחון מוצא את הציבור הכי חלש במדינת ישראל, הכי מסכן, שנדפק כבר 15 שנים, ועושה לו תספורת של בין חצי לשני שליש מההמלצות שלי”, האשים זליכה.

צרור: אבל הטיעון שלו הוא שלא מדובר בתספורת.

זליכה: “איך לא מדובר בתספורת? אני המלצתי להעלות את קצבאות הקיום ב-1,207 שקלים, והוא ממליץ להעלות אותן רק בשליש. אני המלצתי לפטור לחלוטין את רוב רובם של הנכים מקיזוז הקצבה כאשר הם יוצאים לעבודה. הוא מקצץ את ההמלצה הזאת בלמעלה מחצי. אני המלצתי להכפיל את הסיוע בשכר הדירה. הוא ממליץ להעלות אותו רק ב-30%. איך זה לא תספורת?”

צרור: בכמה הוא מקצץ את כלל התקציב?

זליכה: “להערכתי בין חצי לשני שליש. זאת אומרת, אני המלצתי להקצות 4.5 מיליארד שקלים, ואני חוזר ואומר, שר האוצר אימץ זאת. ואילו ההמלצות של שמחון הן לכל היותר מיליארד וחצי שקלים”.

צרור: אנחנו מבינים גם שלפחות בעשר השנים האחרונות הקצבה הזו לא קיבלה אי אלו נקודות זכות בצורה זו או אחרת.

זליכה: “חד משמעית. למעשה ב-15 שנים האחרונות קצבאות הנכים נשחקו בצורה דרמטית, ביחס לרמת החיים. אני רוצה להזכיר לך שמר נתניהו אחראי על המדיניות הכלכלית בלפחות 12 מתוך אותן 15 שנים. כך שהאחריות לקטסטרופה הזו, של שחיקה ורמיסה של ציבור הנכים בישראל, מוטלת על כתפיו. במקום שיתקן את אשר הוא עולל, הוא מחמיר את המצב”.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות