נושאים קשורים

הטורניר היוקרתי יונגש למאזינים עיוורים וכבדי ראייה

היורו – אליפות אירופה בכדורגל לאומות – ייפתח ב-14 ביוני בגרמניה וישודר בכאן רשת ב' בהנגשה מיוחדת לעיוורים וכבדי ראייה

ומי כמעט לא מעסיק אנשים עם מוגבלות? המשרד לשוויון חברתי

דוח הגיוון התעסוקתי לשנת 2023: נמשכת הירידה בשיעור העסקת עובדים עם מוגבלות בשירות המדינה. בתחתית הטבלה מככבים, לא תאמינו: משרדי החינוך והשוויון החברתי

כוכבי הסרט החדש: נער אוטיסט ורוברט דה נירו

"עזרא", שיעלה לאקרנים בסוף החודש, הופך את סיפורו של אב לבן על הרצף לשעה וחצי מרגשות וכנות בכיכובם של חלק מהשמות הגדולים ביותר בהוליווד. גם בהפקת הסרט השתתפו אוטיסטים

ביטוח לאומי: בקרוב תוספת כספית קבועה לנכי עבודה

הקצבה החדשה תינתן לנכי עבודה שירצו לעבור טיפול רפואי, שיקום מקצועי או שיבה למעגל העבודה - ועלותה מיליוני שקלים בשנה  
הסתדרות 480-100

זה הפיצוי שיקבל נער אוטיסט שצלב קרס נחרט על גבו

פשע השנאה הגיע לפשרה: משפחתו של הצעיר בן ה-17 מארה"ב, שהיה קורבן למעשה האלימות החמור בשנה שעברה, תוותר על המשך ההליך מול הרשויות
ראשיחדשותאבחונים רפואיים: הנער ההאקר אוטיסט

אבחונים רפואיים: הנער ההאקר אוטיסט

ההאקר בן ה-19 נאשם באיומים על יותר מ-2,000 מוסדות בעולם. הרופאים מזהירים: המעצר מסכן את בריאותו

עידן מוטולה


שתי הערכות רפואיות של רופאים מומחים קובעות באופן חד משמעי כי ההאקר בן ה-19 מאשקלון, הנאשם באיומים על יותר מ-2,000 מוסדות ברחבי העולם, הוא אוטיסט. כך נודע לאתר “שווים”.

האבחונים נעשו על ידי שני רופאים בכירים – ד”ר משה צודיקר וד”ר בנימין גליק. ד”ר צודיקר הוא מומחה לפסיכיאטריה משפטית, ומשמש כרופא בכיר וכמנהל המרכז לטיפול יום במרכז לבריאות הנפש של קופת חולים כללית. כן משמש ד”ר צודיקר כיועץ של הסניגוריה הציבורית במשרד המשפטים.

האיומים המרובים גררו דיווחים בארה”ב על גל אנטישמיות. צילום המחשה: דיפוזיטפוטוס

ד”ר גליק הוא מומחה לנוירולוגיה ולהתפתחות הילד ומומחה לרפואת ילדים. בין השאר שימש כמנהל המכון להתפתחות הילד בקופת חולים מאוחדת בירושלים.

ההערכות של שני הרופאים הוגשו לבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת בדיקה וייעוץ פסיכיאטרי, והן הוזמנו על ידי פרקליטתו של הנאשם, עורכת הדין שירה ניר. בשורה התחתונה קובעים הרופאים מפורשות כי הנאשם הוא אוטיסט. עוד כותבים הרופאים כי המקום המתאים לו הוא מסגרת שיקומית מוסדית מובהקת, שתבטיח את ההשגחה עליו, ומזהירים כי המשך החזקתו במעצר עלול לסכן את מצב בריאותו.

עו”ד שירה ניר

יש לציין כי בית המשפט המחוזי בתל אביב, שם מתנהל התיק נגד הנאשם, ביקש גם מהמדינה להציג אבחונים רפואיים שלו. אבחונים אלה צפויים להיות מוגשים בעוד כשבוע.

פרשת ההאקר הותרה לפרסום בחודש מרץ האחרון. בתום חקירה ממושכת של האף.בי.איי האמריקאי ושל משטרת ישראל נעצר צעיר מאשקלון בחשד שהתקשר לנמלי תעופה, לחברות תעופה ולמוסדות יהודיים, בעיקר בארה”ב, ואיים כי הטמין אצלם פצצות. בעקבות מקרי האיומים המרובים שלו על מוסדות יהודיים הכריזו אמצעי תקשורת בארה”ב על גל חדש של אנטישמיות.

כאשר התברר שמאחורי “גל האנטישמיות” עמד למעשה צעיר יהודי מישראל, הסערה הייתה גדולה. חוקרי המשטרה שפשטו על ביתו באשקלון מצאו בין היתר אנטנות ששימשו אותו כדי להסוות את פעולותיו. לאחר מעצרו טענו השוטרים כי הוא ניסה לחטוף מהם נשק.

בסוף חודש אפריל הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד הצעיר בבית המשפט המחוזי בתל אביב. מלבד עבירות האיומים וההפחדות, הוא מואשם גם בהלבנת הון, נשיאת נשק ותיווך לסחר בסמים. בסמוך להגשת כתב האישום דיווח ערוץ 2 כי ישראל סירבה לבקשת משרד המשפטים האמריקאי להסגיר אותו לארה”ב.

זמן קצר בלבד לאחר מעצרו כבר טענה עורכת הדין שירה ניר כי מדובר בצעיר אוטיסט. “אני משוחחת איתו בכל יום ומעבירה איתו הרבה זמן”, אמרה אז ניר, “ולא נראה לי שהוא מבין את ההשלכות של מה שהוא עשה. הוא פשוט ילד”.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות