נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיחדשותנתניהו ייתן 4,000 ש' קצבה רק לנכים קשים

נתניהו ייתן 4,000 ש’ קצבה רק לנכים קשים

לפי מתווה ראש הממשלה, הנכים הקשים ביותר יזכו להעלאה בינואר 2018. הנכים האחרים יושוו לקו העוני

מערכת שווים

עוד אכזבה בשרשרת האכזבות הארוכה של הנכים: ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הבוקר את התוכנית שלו להעלאת קצבאות הנכות. בשורה התחתונה קובע נתניהו שרק נכים קשים (90% ומעלה) יזכו לקצבה של 4,000 שקל לחודש. זאת, לעומת ההצעה שהציגה קבוצה רחבה של ח”כים בשבוע שעבר, לפיה הקצבה תעלה ל-4,000 שקל לכל הנכים, ללא הבחנה בין רמות הנכות.

“התוכנית נותנת מענה מיידי לנזקקים ביותר”, מסר היום נתניהו. “היא תשפר באופן משמעותי את מצבם של הנכים בישראל ותסייע לשילובם במעגל העבודה”.

“התוכנית נותנת מענה מיידי לנזקקים ביותר”. בנימין נתניהו

לאחר שנתניהו למד את הדוח שגיבש פרופ’ ירון זליכה ונועץ עם ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ’ אבי שמחון (שעומד בראש הוועדה הנוכחית), הוחלט על שורת הצעדים הבאה:

–        בינואר 2018 תועלה קצבת הנכות לנכים הקשים ביותר לרמה של 4,000 שקל בחודש. המטרה, לפי נתניהו, היא “לתת מענה מיידי לנזקקים ביותר”.

–        מאותו מועד, ינואר 2018, נכה שהוכר כמי שאינו יכול לעבוד, קצבתו לא תרד מקו העוני (3,160 שקל).

–        בתוך ארבע שנים יגדל סך התקציב המיועד לסיוע לנכים ל-4 מיליארד שקל לשנה. אופן גידול התקציב ייקבע על ידי ראש הממשלה, שר האוצר ושר הרווחה במשותף.

–        כל הקצבאות של כל הנכים יוצמדו לשכר המינימום. זאת, לאחר 15 שנה שהקצבאות נשחקו באופן דרמטי.

–        שיפור לחוק לרון: נכה שמקבל קצבה ויוצא לעבוד, קצבתו לא תקוזז עד שכר של 4,200 שקל בחודש.

–        100 מיליון שקל בשנה יושקעו בתוכנית לסבסוד עבודה של נכים.

בארגוני הנכים הגיבו בכעס על התוכנית. אלכס פרידמן יו”ר “נכה לא חצי בן אדם”, כתב בעמוד הפייסבוק של הארגון: “צר לנו שראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו ופרופ’ אבי שמחון ממשיכים להיות אטומים לצרכים של רבע מיליון נכים בישראל. המתווה שהוצג לנו הבוקר אינו המתווה של הכנסת ביוזמת יו”ר הקואליציה ח”כ דוד ביטן, ולפיכך אנו מתנגדים לו. אין שום היגיון לחלק את הנכים לקבוצות, זה נוגד את כל העקרונות המקצועיים והמוסריים. ההעלאה של קצבת הנכות לקו העוני, עלייה של 500 שקל בלבד, דנה את רבע מיליון הנכים להמשך חיי עוני ונזקקות”.

ב”נכה לא חצי בן אדם” קוראים לציבור לבוא ולהפגין עם הנכים היום בשעה 17:00 מול בית ראש הממשלה בירושלים.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות