נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיחדשותהמדינה מודה: ההאקר מאשקלון אוטיסט

המדינה מודה: ההאקר מאשקלון אוטיסט

כעת יידרש בית המשפט להכריע: האם אוטיסט יכול להבחין בין טוב לרע והאם חלה עליו האחריות הפלילית

עידן מוטולה


התפתחות דרמטית בתיק ההאקר מאשקלון: אחרי שחוות דעת רפואית מטעם ההגנה קבעה כי הצעיר הנאשם באיומים על 2,000 מוסדות בעולם הוא אוטיסט, הוגשה אתמול לבית המשפט המחוזי בתל-אביב חוות דעת רפואית מטעם המדינה, וגם היא קובעת חד-משמעית: הצעיר נמצא על הרצף האוטיסטי.

כעת יידרש בית המשפט לסוגייה משפטית כבדת משקל. בין השאר הוא יצטרך להחליט האם להאקר האוטיסט הייתה יכולת להבחין בין טוב לרע, להבין את ההשלכות של מעשיו, ובשורה התחתונה האם האחריות הפלילית חלה עליו.

למרות האבחון כאוטיסט, הרופאים קובעים כי ההאקר כשיר לעמוד לדין. צילום המחשה: דיפוזיטפוטוס

מאחורי חוות הדעת שהגישה המדינה עומדים שני רופאים בכירים: ד”ר עוזי שי, הפסיכיאטר המחוזי של תל-אביב, וד”ר מילה גלוזמן-רזניק, סגנית הפסיכיאטר המחוזי תל-אביב. שני הרופאים קובעים כי לצעיר מאשקלון יש קשיים תקשורתיים וליקויים מהרצף האוטיסטי. עם זאת, הם כותבים בחוות הדעת כי הוא כשיר לעמוד לדין על מעשיו.

באשר לענישה של הנאשם, אם וכאשר הוא יורשע בבית המשפט, רומזים הרופאים כי בית הכלא אינו המקום המתאים עבורו. “מכיוון שמדובר בגבר עם קשיים תקשורתיים בולטים, והוא אובחן עם ליקויים מהרצף האוטיסטי, אנו ממליצים לשקול מסגרת ענישה המתאימה לצרכיו”, כתבו ד”ר שי וד”ר גלוזמן-רזניק.

לחוות הדעת הזו קדמה חוות דעת רפואית שהזמינה פרקליטתו של הנאשם, עורכת הדין שירה ניר, ושנחשפה באתר “שווים” לפני כשבועיים. חוות הדעת הראשונה נכתבה בידי ד”ר משה צודיקר וד”ר בנימין גליק. ד”ר צודיקר הוא מומחה לפסיכיאטריה משפטית, ומשמש כרופא בכיר וכמנהל המרכז לטיפול יום במרכז לבריאות הנפש של קופת חולים כללית. כן משמש ד”ר צודיקר כיועץ של הסניגוריה הציבורית במשרד המשפטים. ד”ר גליק הוא מומחה לנוירולוגיה ולהתפתחות הילד ומומחה לרפואת ילדים. בין השאר שימש כמנהל המכון להתפתחות הילד בקופת חולים מאוחדת בירושלים.

בשורה התחתונה קבעו שני הרופאים מפורשות כי הנאשם הוא אוטיסט. עוד כתבו הרופאים כי המקום המתאים לו הוא מסגרת שיקומית מוסדית מובהקת, שתבטיח את ההשגחה עליו, ואף הזהירו כי המשך החזקתו במעצר עלול לסכן את מצב בריאותו.

עו”ד שירה ניר

פרשת ההאקר הותרה לפרסום בחודש מרץ האחרון. בתום חקירה ממושכת של האף.בי.איי האמריקאי ושל משטרת ישראל נעצר צעיר מאשקלון בחשד שהתקשר לנמלי תעופה, לחברות תעופה ולמוסדות יהודיים, בעיקר בארה”ב, ואיים כי הטמין אצלם פצצות. בעקבות מקרי האיומים המרובים שלו על מוסדות יהודיים הכריזו אמצעי תקשורת בארה”ב על גל חדש של אנטישמיות.

כאשר התברר שמאחורי “גל האנטישמיות” עמד למעשה צעיר יהודי מישראל, הסערה הייתה גדולה. חוקרי המשטרה שפשטו על ביתו באשקלון מצאו בין היתר אנטנות ששימשו אותו כדי להסוות את פעולותיו. לאחר מעצרו טענו השוטרים כי הוא ניסה לחטוף מהם נשק.

בסוף חודש אפריל הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד הצעיר בבית המשפט המחוזי בתל אביב. מלבד עבירות האיומים וההפחדות, הוא מואשם גם בהלבנת הון, נשיאת נשק ותיווך לסחר בסמים. בסמוך להגשת כתב האישום דיווח ערוץ 2 כי ישראל סירבה לבקשת משרד המשפטים האמריקאי להסגיר אותו לארה”ב.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות