נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיחדשותהסכם בין הנכים לממשלה: הקצבה תעלה בין 700 ל-1,800 שקל

הסכם בין הנכים לממשלה: הקצבה תעלה בין 700 ל-1,800 שקל

בנוסף, קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק. למרות ההסכמות ההיסטוריות, לא כל הנכים מרוצים

אחרי 12 שעות של דיונים, ורגע לפני יום הכיפורים, הגיעו לפנות בוקר ארגוני הנכים ונציגי הממשלה למתווה מוסכם להעלאת קצבאות הנכות. בשורה התחתונה הסכימו הצדדים על תוספת של 4.2 מיליארד שקל לשנה עבור הנכים, שתיעשה בכמה פעימות עד שנת 2021. ברמת האדם הפרטי, קצבת הנכות צפויה לעלות מינואר 2018 ועד ינואר 2021 בסכומים של בין 700 ל-1,800 שקל בחודש.

הפגנת נכים בירושלים. צילום: דני אדינו אבבה

בדיונים, שנערכו בבית ההסתדרות בתל אביב, השתתפו ראשי ארגוני הנכים, ראש הוועדה להעלאת קצבאות הנכות פרופ’ אבי שמחון, יו”ר הקואליציה ח”כ דוד ביטן ויו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. המתווה מגיע אחרי שבועות ארוכים שבהם קיימו הנכים הפגנות רבות וכן חסמו כבישים רבים ברחבי הארץ.

ואלה ההישגים של המתווה כפי שהוצגו על ידי ההסתדרות:

 1. כל ההישגים יעוגנו בחקיקה.
 2. הנכים הקשים ביותר, הזקוקים להשגחה צמודה, והזכאים לקצבת השירותים המיוחדים בשתי הרמות הגבוהות של המוגבלות (שר”מ), יקבלו כ-4,500 שקל בחודש.
 3. נכים עם 100% אי כושר השתכרות ומעל 80% נכות רפואית יקבלו כ-4,050 שקל בחודש.
 4. נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-50% עד 79% נכות רפואית יקבלו כ-4,000 שקל בחודש.
 5. נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-40% עד 49% נכות רפואית יקבלו כ-3,800 שקל בחודש.
 6. נכים עם 60%-74% אי כושר השתכרות יקבלו בין כ-2,100 שקל לכ-2,400 שקל בחודש.
 7. קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק..
 8. העלאת ה”דיסריגרד” (הסכום שעד אליו ניתן להשתכר בעבודה ולשמור על מלוא סכום הקצבה. מסכום זה והלאה יורדת הקצבה בצורה הדרגתית) מסכום של 2,800 שקל היום עד לסכום של 4,300 שקל בשתי פעימות: בינואר 2018 לסכום של 4,000 שקל ובינואר 2019 לסכום של 4,300 שקל. עוד הוסכם כי תיבחן ההשפעה של העלאת ה”דיסריגרד”, ואם תימצא בתום התהליך השפעה חיובית, הממשלה תשקול בחיוב העלאה נוספת עד לסכום של 5,300 שקל.
 9. תוספת של 150 מיליון שקל להגדלת קצבאות הנכות לילדים.
 10. תוספת של 300 מיליון שקל לשמירה על קצבאות הנכות גם בזקנה. כיום, נכים צריכים לבחור בין שמירה על קצבת הנכות וויתור על קצבת הזיקנה, או להיפך. בחירה בקצבת הזיקנה מייצרת פגיעה בגובה הסכום שמקבלים הנכים הקשישים. על מנת למנוע פגיעה זו הוסכם על התוספת.
 11. תוספת של 75 מיליון שקל לעידוד תעסוקת נכים.

כאמור, מסגרת העלות לכלל ההטבות שסוכמו היא 4.2 מיליארד שקל נוספים בשנה, שמשמעותה תוספת של בין 700 ל-1,800 שקל לקצבה לאדם נכה בחודש.

״עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל”, אמר יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בתום המשא ומתן. “שיפרנו דרמטית את מצבה הכלכלי של אוכלוסיית הנכים. ברצוני להודות לשר האוצר משה כחלון וליו״ר הקואליציה ח”כ דוד ביטן, לפרופסור אבי שמחון מטעם ראש הממשלה וליוזם הצעת החוק ח”כ אילן גלאון, שעשו כל מאמץ בכדי שנגיע להסכם ההיסטורי ערב יום הכיפורים. ארגוני הנכים גילו נחישות ואחריות במאבקם לצדק חברתי”.

יו”ר הקואליציה ח”כ דוד ביטן אמר: ״ההסכם מהווה בשורה אמיתית לנכים. הוא גם מעלה  את קצבאות הנכות וגם מאפשר לציבור הנכים לשוב להתפרנס בכבוד מבלי לאבד את קצבת הנכות. נדבך חשוב נוסף הוא שהוספנו לתקציב הכולל 150 מיליון שקל לילדים נכים”.

ח”כ אילן גילאון: “אנחנו בדרך להסכם היסטורי. זה הישג משמעותי, גם אם לא כל תאוותנו בידנו. ארגוני הנכים הגיעו להסכמה, והם מועצת גדולי התורה שלי”.

בקרב רוב ארגוני הנכים הגדולים התקבלו ההסכמות בסיפוק רב. אלכס פרידמן, מנהיג תנועת “נכה לא חצי בן אדם”, אמר: “לאחר מאבק של שנתיים וחצי הכולל עצרת תמיכה בכיכר רבין, ניהול משא ומתן מול משרד האוצר, גיבוש מתווה זליכה, חסימת כבישים, דיונים בישיבות ובוועדות בכנסת ובממשלה ופגישות עם אישי ציבור היכולים להשפיע על מצוקת הנכים, נחתם הלילה הסכם היסטורי המתקן עיוות של 15 שנה עבור ציבור הנכים. הסכם זה הינו הצעד הראשון במאבק הכולל לשיפור מצבה ומעמדה של אוכלוסיית הנכים בישראל. זהו יום שמח לחברה הישראלית”.

לעומת זאת, בארגון “הנכים הופכים לפנתרים”, שעמד מאחורי רוב חסימות הכבישים בזמן האחרון, הביעו אכזבה מהמתווה והבטיחו להמשיך במאבק. “אני מאוד מאוכזב”, אמר הבוקר רענן קרקליס, ממנהיגי הארגון. “לא מדובר בהסכם היסטורי. זה הסכם עם פעימות שלא מדבר על שכר מינימום. אני מאוד מצטער שכל הארגונים האחרים מכרו את האנשים שלהם. לא יכול להיות מצב שאברכים שלא עשו צבא, שלא עשו דבר למען המדינה, יקבלו יותר מנכה שנתן הכל למדינה הזו. לאן הגענו? אנחנו לא אשמים שבמשך 15 שנה התעלמו מאיתנו. אנחנו נחזור ביום ראשון לכבישים. אני לא אשבר. אנשים הגיעו לחרפת רעב ולא ייתכן מצב כזה. אני קורא לכל הנכים שהתאכזבו מאלה שייצגו אותם שיצטרפו אלינו”.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות