סערת ביטול ההחזרים: "ליצמן, בטל את הגזירה"

ביקורת חריפה על משרד הבריאות בעקבות הפרסום ב"שווים" על ההחלטה להפסיק את ההחזרים הכספיים עבור טיפולים פרטיים לילדים עם מוגבלות

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

"בשם מאות אלפי הורים, בטל את הגזירה הזו, שתפגע באופן בלתי הפיך במאות אלפי ילדים ותנחית מכה כלכלית אנושה על הוריהם" – כך קראה היום חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בעקבות ההחלטה לבטל תוך כחצי שנה את ההחזרים הכספיים עבור טיפולים פרטיים לילדים עם צרכים מיוחדים. ההחלטה של משרד הבריאות דווחה אתמול לראשונה כאן ב"שווים", ומאז הרוחות סוערות אצל המטפלים, וגם אצל ההורים.

"אמש פניתי לסגן שר הבריאות במכתב בהול ובו סימן שאלה ענק – מי דואג למאות אלפי הילדים עם העיכובים ההתפתחותיים או על הרצף האוטיסטי?" כתבה חברת הכנסת אלהרר בפוסט שהעלתה בפייסבוק. "כי מסתבר שאיש במשרד הבריאות לא ממש סופר אותם.

חברת הכנסת קארין אלהרר. מכתב בהול לסגן השר ליצמן

"בקיצור נמרץ: בקופות החולים אין מספיק מטפלים, הן גם לא מעבירות מספיק כספים ליחידות להתפתחות הילד, ואלו נאלצות להתקיים מכספי תרומות ועמותות – ועשרות אלפי ילדים ממתינים לתורים ביחידות הציבוריות במשך חודשים ארוכים. 22 אלף ליתר דיוק, והמספר רק עולה.

"מה הבעיה? שההמתנה הזו לא רק עשויה לעכב את ההתפתחות של הילד, אלא גם להחמיר את מצבו. אז בגלל הבעיה האקוטית התפתח מנגנון שסייע להתמודד עם הבעיה; הורים הולכים למטפלים פרטיים ומקבלים החזרים מהקופות. זה לא מושלם, אבל לפחות הילדים מקבלים טיפול משנה חיים, לעתים כזה שיכריע אם הם יוכלו אי פעם לממש את הפוטנציאל שלהם. ליצמן, קח אחריות על הילדים הללו, שזו לעתים התחנה האחרונה שעשויה להציל אותם, לשנות להם את החיים".

עוד אנשי ציבור השמיעו ביקורת על המהלך. "זה לא הוגן ולא מוסרי לגזור את גורלם של 280 אלף ילדים", אמרה אורלי לוי-אבקסיס, מספר 2 ברשימת העבודה-גשר. "מי מהם שלהוריו אין את היכולת לממן באופן פרטי את ההוצאה היקרה הזו יישאר ללא טיפול. רק בכדי להבין, טיפול פרטי אצל קלינאית תקשורת עולה מאות שקלים לביקור אחד. ויש צורך במספר רב של טיפולים. מעטות המשפחות שתוכלנה לעמוד בהוצאה גבוהה שכזאת. כך יוצא שאנו כמדינה מתאכזרים הן לילד והן למשפחתו, שתיוותר חסרת אונים וחסרת אמצעים. זו רשעות וחלם כלכלי".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. "המטפלים מעדיפים לעבוד בפרטי במחיר גבוה". צילום: ראובן פריצי

גם בקרב המטפלים – קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, מטפלים רגשיים ועוד – נרשם כעס גדול, הן על הפגיעה הכלכלית בהם והן על הפגיעה בילדים המטופלים אצלם. הילה ניסן, אמא וקלינאית תקשורת מראשון לציון, ויוזמת העשייה למען התפתחות ילדינו ושימור ההחזרים, קראה להורי הילדים להצטרף למחאה הצוברת תאוצה בדף הפייסבוק "למען התפתחות ילדינו". "אני יודעת שחלקכם, ההורים, עוקבים מהיציע אחר הנעשה", כתבה ניסן, "אך אנחנו מבקשים אתכם במגרש".

דנה הלוי, גם היא קלינאית תקשורת, הזהירה: "משרד הבריאות, אתם הולכים לייצר פקק שיהיה בכייה לדורות. הילדים שאתם מזניחים היום, יהפכו להיות החברה הנזקקת והתלותית של מחר.

"המהלך שלכם עומד להיכשל. המטפלים לא יבואו. אם לא יהיו להם תקנים, הם לא יבואו. אם לא יהיה שכר ראוי, הם לא יבואו. יש להם משפחות לפרנס. רבים יפרשו מהמקצוע. רבים אחרים ימשיכו בסקטור הפרטי. תמיד יש עבודה בסקטור הפרטי, רק שעצוב לטפל רק בעשירים. גם למטפלים זה עצוב, אנא האמינו לי.

"מי שהוא הורה או אזרח, אני קוראת לכם לזעוק. הורים – אל תעמדו מנגד. אתם חייבים להשמיע את קולכם עבור הילדים. אין להם קול משל עצמם."

חלק מההורים נענו לקריאות האלה. כך למשל, אילנית, אמא של יאיר בן ה-4. "ליאיר יש עיכוב שפתי, ואנחנו מטופלים אצל קלינאית תקשורת נהדרת באופן פרטי ומקבלים החזר מקופת חולים כללית", כתבה אילנית בדף הפייסבוק. "אני לא מבינה את ההחלטה של משרד הבריאות!

"אם אצטרך להיות מטופלת דרכם, הוסיפה האם, "יאיר יילך לאיבוד. למה? כי התורים לשם ארוכים ובאזור שלי יש מכון אחד בבית החולים מאיר. רק המחשבה על ההמתנה לתור עושה לי צמרמורת. הם לא מבינים שהם פוגעים בילדים ולא באף אחד אחר. משרד הבריאות, תתעוררו!"

כתב הבריאות של חדשות 12 יואב אבן דיווח גם הוא אמש על החלטת משרד הבריאות. בתגובה לידיעה שלו מסר משרד הבריאות בתגובה: "המצב כיום הוא שמטפלים מעדיפים לעבוד במסגרת פרטית בשל שכר גבוה, ולכן אינם מגיעים לעבוד במגזר ציבורי. במסגרת הפעילות שמקדם המשרד, יקבלו קופות החולים תמריץ לרכוש שירותים מהמגזר הציבורי, או לפתח שירות כזה אצלן – כך שאנו צופים שזה יביא גם לתוספת תקנים וגם לעליית שכר במגזר זה".

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

Avatar

עידן מוטולה

פרסומות

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״