לראשונה בישראל: הצגה רב-חושית לילדים אוטיסטים

ההצגה תעלה בבכורה מיוחדת במסגרת פסטיבל מקומות שמורים 2019 שיתקיים ב-25-27 באוגוסט 2019, בסינמטק תל אביב

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מיזם "מקומות שמורים" מנגיש מופעי תרבות ואמנות לילדים עם שונויות קוגניטיביות ומגוון רגישויות חושיות, מייצר הפקות חדשניות ומותאמות במיוחד ומפיק פסטיבל שנתי יחיד מסוגו בישראל ובעולם.

ההצגה "מטריית החלומות" של האמנית עלינא אשבל (מבין מייסדי תיאטרון הקרון) היא פעילות תיאטרון אינטראקטיבית אינטימית, המיועדת לקהל של חמישה ילדים בלבד ומייצרת עולם של פיוט ודמיון. המטריה הניידת מגיעה בקלות ממקום למקום, נפתחת לצד ומעל הילדים ויוצרת סביבה תיאטרונית מפתיעה. המופע מתרחש כאירוע פרטי ומגן, עם תשומת לב מרבית המוקדשת לכל ילד.  השחקנית יוצרת קשר בלתי אמצעי עם הילד/ה דרך עולם מיניאטורי הנפרש מתוך מטריה, בתוך העולם מסתתרות דמויות, יצורים, סיפורים קטנים וטקסטים פיוטיים.

רוב הילדים האוטיסטים בישראל כיום לא יכולים לצרוך תיאטרון איכותי, מעניין ומהנה. הם מודרים מהצגות אלה שמתקיימות בתנאים בלתי אפשריים עבורם. חושך מוחלט, סאונד גבוה, אולם צפוף ומלא בזרים מעוררים אצלהם חרדות וגורמים להצפה חושית בלתי נסבלת. בילוי משפחתי, שלרוב ההורים הוא טבעי ושגרתי, הופך למאבק מתסכל ומייאש לשמור על הילד שרק ישב בשקט, תוך הערות ומבטים מהקהל.

מטרות המיזם הם: התאמה טכנית ואמנותית של מופעי תרבות ואמנות לילדים בכל רחבי הארץ; פסטיבל שנתי של הצגות רגישות לילדים על הספקטרום האוטיסטי ומשפחותיהם; פיתוח ויצירת הצגות תיאטרון מקוריות ומותאמות לקהל ממגוון נוירולוגי ורגישויות חושיות; הכשרת גופי תרבות ויוצרים בארץ ובעולם והפצת הידע ע"י השתתפות בפסטיבלים וימי עיון.

אור אלתרמן ברנע, מייסדת שותפה ומנהלת הפסטיבל: "בישראל כיום יש כ-30 אלף ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי ועוד רבים נוספים ממגוון נירולוגי וקוגניטיבי רחב. ולמרות שבכל שנה נוצרות בישראל כ-50 הצגות ילדים חדשות, אף אחת מהן אינה מונגשת באופן מודע המאפשר לילדים עם שוני נוירולוגי או רגישות חושית ליהנות מהן ולחוות אותן כמו כל הילדים. מטרת העל שלנו היא להרחיב את הרפרטואר של ההצגות המונגשות בפרט ולהפוך את ההנגשה הזו לחלק מעולם האמנות והתרבות לילדים בכלל. אנחנו גאות ושמחות להיות חלק ממגמה עולמית מתרחבת ומשינוי התפיסה שנגישות היא האחריות של כולנו. תגובות ההורים מכל רחבי ישראל ומגופים בינלאומיים רק מחזקת את העובדה שזה פשוט הדבר הנכון לעשות".

מקומות שמורים פועל בחסות העמותה לילדים בסיכון – מרכז לטיפול וחקר באוטיזם, המעניקה למיזם ליווי אסטרטגי וליווי מקצועי על ידי קלינאיות תקשורת, מרפאות בעיסוק, פסיכולוגיות ועוד, במטרה לדייק את ההנגשה שתהייה מותאמת לכל טווח השונויות הקוגניטיביות, כך שכל ילד יוכל ליהנות ולהרוויח בצורה אופטימלית ממה שיש לעולם האמנות והתרבות להציע.

כל תהליך התאמה מתמקד בצרכים המיוחדים של הילדים, נבנה בשילוב גורמים מקצועיים-טיפוליים, כולל התאמה טכנית ואסטרטגית תוך דגש רב על הצד האמנותי ומבלי להתפשר על האיכות האמנותית.

הפסטיבל מיועד לגילאי 3 ומעלה. כל המשפחה מוזמנת.

לאתר הפסטיבל

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

עשו לנו לייק
סרטונים
גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים