נושאים קשורים

מחקר: הקורונה פגעה נפשית בנערים יותר מאשר בנערות

מהמחקר, שנערך ביפן, עולה כי המגיפה גרמה לעלייה משמעותית בסימני דיכאון בקרב מתבגרים בני 16, בעוד שמתבגרות לא חוו עלייה יוצאת דופן. מובילת המחקר: "יש לעודד בנים לפנות לעזרה בנושאי בריאות הנפש"

מהשיקום להייטק: “קורסים כאלה הם מקפצה לפצועי מלחמה”

200 חיילים ואזרחים השתתפו באירוע השקה לתוכנית ייחודית המציעה למשתקמים מהמלחמה הכשרות בהייטק במחיר סמלי. מנדי שמואל שנפצע בנובה: "זה גורם לי לחייך ולהרגיש שאני לא מתבזבז"

חפשו את זה: גוגל משיקה 8 תכונות נגישות חדשות

לרגל יום המודעות הבינלאומי, ענקית החיפוש הופכת את המוצרים והשירותים שלה לנגישים יותר – למען אנשים עם מוגבלויות. בין השאר הושקו עדכונים בגוגל מפול וב-Lookout

ספיד דייטינג בפארק: ענת ושלמה הכירו במפגש של “מיוחדים”

זה לא פשוט למצוא זוגיות וחברות בתור אדם עם מוגבלות. עם זאת, אתר ההיכרויות שהוקם לפני כשנה מצליח להפגיש לא מעט זוגות מאושרים. זה מה שקורה בשטח
הסתדרות 480-100

משלמים בקריירה: זה המחיר הגבוה של להיות הורה לילד עם מוגבלות

21% מההורים המיוחדים לא עובדים אף ש-93% מהם היו רוצים. מחקר חדש משווה את המצב בישראל לעולם ומציע למדינה לנקוט כמה פעולות חשובות  
ראשיחדשותלראשונה בישראל: הצגה רב-חושית לילדים אוטיסטים

לראשונה בישראל: הצגה רב-חושית לילדים אוטיסטים

ההצגה תעלה בבכורה מיוחדת במסגרת פסטיבל מקומות שמורים 2019 שיתקיים ב-25-27 באוגוסט 2019, בסינמטק תל אביב

מיזם “מקומות שמורים” מנגיש מופעי תרבות ואמנות לילדים עם שונויות קוגניטיביות ומגוון רגישויות חושיות, מייצר הפקות חדשניות ומותאמות במיוחד ומפיק פסטיבל שנתי יחיד מסוגו בישראל ובעולם.

ההצגה “מטריית החלומות” של האמנית עלינא אשבל (מבין מייסדי תיאטרון הקרון) היא פעילות תיאטרון אינטראקטיבית אינטימית, המיועדת לקהל של חמישה ילדים בלבד ומייצרת עולם של פיוט ודמיון. המטריה הניידת מגיעה בקלות ממקום למקום, נפתחת לצד ומעל הילדים ויוצרת סביבה תיאטרונית מפתיעה. המופע מתרחש כאירוע פרטי ומגן, עם תשומת לב מרבית המוקדשת לכל ילד.  השחקנית יוצרת קשר בלתי אמצעי עם הילד/ה דרך עולם מיניאטורי הנפרש מתוך מטריה, בתוך העולם מסתתרות דמויות, יצורים, סיפורים קטנים וטקסטים פיוטיים.

רוב הילדים האוטיסטים בישראל כיום לא יכולים לצרוך תיאטרון איכותי, מעניין ומהנה. הם מודרים מהצגות אלה שמתקיימות בתנאים בלתי אפשריים עבורם. חושך מוחלט, סאונד גבוה, אולם צפוף ומלא בזרים מעוררים אצלהם חרדות וגורמים להצפה חושית בלתי נסבלת. בילוי משפחתי, שלרוב ההורים הוא טבעי ושגרתי, הופך למאבק מתסכל ומייאש לשמור על הילד שרק ישב בשקט, תוך הערות ומבטים מהקהל.

מטרות המיזם הם: התאמה טכנית ואמנותית של מופעי תרבות ואמנות לילדים בכל רחבי הארץ; פסטיבל שנתי של הצגות רגישות לילדים על הספקטרום האוטיסטי ומשפחותיהם; פיתוח ויצירת הצגות תיאטרון מקוריות ומותאמות לקהל ממגוון נוירולוגי ורגישויות חושיות; הכשרת גופי תרבות ויוצרים בארץ ובעולם והפצת הידע ע”י השתתפות בפסטיבלים וימי עיון.

אור אלתרמן ברנע, מייסדת שותפה ומנהלת הפסטיבל: “בישראל כיום יש כ-30 אלף ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי ועוד רבים נוספים ממגוון נירולוגי וקוגניטיבי רחב. ולמרות שבכל שנה נוצרות בישראל כ-50 הצגות ילדים חדשות, אף אחת מהן אינה מונגשת באופן מודע המאפשר לילדים עם שוני נוירולוגי או רגישות חושית ליהנות מהן ולחוות אותן כמו כל הילדים. מטרת העל שלנו היא להרחיב את הרפרטואר של ההצגות המונגשות בפרט ולהפוך את ההנגשה הזו לחלק מעולם האמנות והתרבות לילדים בכלל. אנחנו גאות ושמחות להיות חלק ממגמה עולמית מתרחבת ומשינוי התפיסה שנגישות היא האחריות של כולנו. תגובות ההורים מכל רחבי ישראל ומגופים בינלאומיים רק מחזקת את העובדה שזה פשוט הדבר הנכון לעשות”.

מקומות שמורים פועל בחסות העמותה לילדים בסיכון – מרכז לטיפול וחקר באוטיזם, המעניקה למיזם ליווי אסטרטגי וליווי מקצועי על ידי קלינאיות תקשורת, מרפאות בעיסוק, פסיכולוגיות ועוד, במטרה לדייק את ההנגשה שתהייה מותאמת לכל טווח השונויות הקוגניטיביות, כך שכל ילד יוכל ליהנות ולהרוויח בצורה אופטימלית ממה שיש לעולם האמנות והתרבות להציע.

כל תהליך התאמה מתמקד בצרכים המיוחדים של הילדים, נבנה בשילוב גורמים מקצועיים-טיפוליים, כולל התאמה טכנית ואסטרטגית תוך דגש רב על הצד האמנותי ומבלי להתפשר על האיכות האמנותית.

הפסטיבל מיועד לגילאי 3 ומעלה. כל המשפחה מוזמנת.

לאתר הפסטיבל

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות