נושאים קשורים

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות

כך פועלת הונאת ה”פטור מתור” שמציפה את הרשת

מיוחד ל"שווים": גם אתם נתקלתם לאחרונה במודעה הזאת? מדובר בנוכלות. כך נראתה השיחה שלנו עם "נציג המכירות" שמבטיח תעודה רשמית מהביטוח הלאומי

ללמוד על קבלת האחר – דרך משחק קלפים מיוחד

משחק הזיכרון החדש, "בלון וכובע", לא רק מבדר, אלא גם מלמד על סובלנות ואמפתיה, תוך תרומה לילדים חולי ניוון שרירים דושן-בקר

תקף וירק: כתב אישום נגד אח שהתעלל בקשישה סיעודית

סאלח היאג'נה, בן 26, נאשם על ידי פרקליטות המדינה לאחר שתקף קשישה בת 77 במרכז הגריאטרי "גולדן קר" בנס ציונה
הסתדרות 480-100

טיפול ישראלי מעלים כאבים קשים באמצעות “ניתוק עצבי”

מרפאה חדשנית הפועלת באיכילוב מציעה פתרון להפחתת כאב – באזורים שלא ניתנים לריפוי. איך זה בדיוק עובד, למי זה מיועד והאם יש תופעות לוואי? שיחה עם ד"ר עידו שטראוס
ראשיחדשותבשורה להורים לילדים נכים: קוצר ההליך לקבלת הקלות מס

בשורה להורים לילדים נכים: קוצר ההליך לקבלת הקלות מס

מעתה ילדים עם נכות קשה והוריהם יצטרכו לעבור ועדה רפואית אחת במקום שתיים כדי לזכות בהקלות

פחות טרטורים בוועדות הרפואיות (צילום אילוסטרציה: ביגסטוק)

בשורה חיובית למשפחות לילדים עם מוגבלות: מעתה ההורים יצטרכו לעבור עם ילדיהם ועדה רפואית אחת במקום שתיים כדי לקבל הקלות במס – כך עולה מהחלטה שהתקבלה לאחרונה על ידי המוסד לביטוח לאומי ורשות המסים.

עד היום נדרשו הילדים והוריהם להופיע בפני ועדה אחת של ביטוח לאומי לקביעת זכאות לגמלת ילד נכה, וועדה שנייה לצורכי מס הכנסה. מעתה שני ההליכים ירוכזו בוועדה אחת – גם קביעת הזכאות לגמלת ילד נכה, וגם קביעת שיעור הנכות – ויחסכו להורים זמן רב ואנרגיה.

ההקלות המדוברות כוללות פטור ממס על הכנסות ילד עם נכות, פטור ממשיכת כספים מקופת גמל, וכן הקלה בתשלום מס רכישה בעת קניית דירה.

איך זה יעבוד? רשות המסים תקבל באופן אוטומטי מהביטוח הלאומי מידע לגבי ילדים עם נכות בשיעור של 100%, או בשיעור של 90% לפחות (מחמת לקות באיברים שונים). המשמעות של העברת המידע היא שכאשר פונים למשרדי מס הכנסה או מיסוי מקרקעין לקבלת הקלות במס, הילד והוריו לא יידרשו לעבור ועדה רפואית, ואפילו לא יצטרכו לצרף אישור על שיעור הנכות.

ילדים עם נכות שאינם עומדים בקריטריונים והמידע לגביהם לא יועבר אוטומטית לרשות המסים, עדיין יהיו זכאים לגשת לוועדה רפואית בהתאם לנהלים הקיימים.

“במסגרת המדיניות אותה מוביל הביטוח הלאומי קידמנו יחד עם רשות המסים מהלך שיסייע לקבלת פטור ממס, באופן אוטומטי, למשפחות של ילדים עם נכות קשה”, מסר מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר. “כל עוד החוק מאפשר, ויש לביטוח הלאומי נתונים שיכולים לעודד שיתופי פעולה בין משרדי ממשלה שימנעו ביורוקרטיה מיותרת ויעניקו לציבור את זכויותיו, נעשה זאת”.

מנהל רשות המסים, ערן יעקב, מסר כי הרשות נוקטת במהלכים יזומים במטרה להגדיל את מספרם של הנהנים מהקלות מס. כדוגמה לכך ציין את ההחלטה לפשט את הליך קבלת נקודות הזיכוי בגין ילדים נטולי יכולת, וגם את המהלך הנוכחי. “הדבר בא לידי ביטוי בשיתופי הפעולה האחרונים בין רשות המסים לבין הביטוח הלאומי”, הוסיף יעקב, “שיאפשרו להורים לילדים עם מוגבלות למצות את זכויותיהם”.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות