נושאים קשורים

סוף לאפליה: משפחות אומנה יקבלו גמלת ילד נכה כמו משפחות ביולוגיות

הכנסת אישרה אמש בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ יצחק פינדרוס בנושא. משפחות האומנה יהיו זכאיות גם להטבות והזכויות הנלוות

נכה על כיסא גלגלים סורבה לקבל תג נכה: “מזלזלים באדם סובל”

למרות 100 אחוזי הנכות ומחלת העור הנדירה שלה, משרד התחבורה סירב לבקשתה של שמרית ברק: "התנועה ללא רכב לא תחמיר את מצבה הרפואי"

עונה שנייה ל”החיים ובת'”: איימי שומר על החיים עם בעל אוטיסט

הקומיקאית חוזרת לעונה שנייה של הסדרה "החיים ובת'", שמטפלת בנושאים שלא כולנו רגילים להיחשף אליהם בטלוויזיה: "רצינו להראות מה זה אומר באמת להיות על הספקטרום"

נמצא תקציב לחוגי ספורט לתלמידים עם מוגבלות

בשבועות האחרונים ניהלו מספר חברי כנסת, בראשם חה"כ סימון דוידסון (יש עתיד) מאבק למציאת מקור תקציבי חדש לפעילות התאחדות הספורט לבתי הספר
הסתדרות 480-100

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה
ראשיבריאותמחקר: הורמון האהבה מסייע לאוטיסטים ליצור קשרים – לטווח הארוך

מחקר: הורמון האהבה מסייע לאוטיסטים ליצור קשרים – לטווח הארוך

אוקסיטוצין ידוע כמפחית פחד ומגביר את האמון בין בני-אדם. כעת מתברר שהוא גם מסייע לאוטיסטים בהתנהגות שחוזרת על עצמה והתקשרות עם אנשים, עד שנה לאחר נטילת ההורמון

האם בעתיד אוקסיטוצין יהפוך לטיפול נפוץ? (צילום: דיפוזיטפוטוס)

אוקסיטוצין (המוכר גם כ”הורמון האהבה”) משפיע בצורה חיובית ארוכת טווח על התנהגות של אוטיסטים – כך עולה ממחקר חדש של האוניברסיטה הקתולית של לוון בבלגיה (KU Leuven).

אוקסיטוצין מופרש אצל גברים ונשים בעת פורקן מיני. הוא פועל כהורמון וגם כמוליך עצבי במוח והוא גורם להפחתת פחד והגברת האמון בין בני-אדם, ויש לו תפקיד משמעותי בתהליך ההתאהבות.

מחקרים קודמים מצאו קשר בין רמות אוקסיטוצין לבין אוטיזם, ואפילו נמצא  שיפור בהתנהגות אצל אוטיסטים שקיבלו את ההורמון, אך לטווח קצר בלבד. לפי המחקר, שפורסם בכתב העת Molecular Autism, לאוקסיטוצין השפעה חיובית גם לטווח הארוך.

במחקר השתתפו 40 גברים בוגרים עם הפרעה בספקטרום האוטיסטי, שקיבלו אוקסיטוצין באמצעות תרסיס-אף. קבוצת הביקורת קיבלה פלצבו (תרופת-דמה) במשך ארבעה שבועות. הניסוי הזה הניב תוצאות מדהימות: המשתתפים שקיבלו אוקסיטוצין במשך ארבעה שבועות חוו השפעות חיוביות בהתנהגות שלהם עד שנה לאחר מכן.

מבחינת אינטראקציה חברתית, החוקרים לא מצאו שום הבדל בין קבוצת הניסוי (שקיבלה את האוקסיטוצין) לקבוצת הביקורת. השיפור הורגש בהתנהגות שחוזרת על עצמה (כולל הצורך בשגרה) והתקשרות עם אנשים. המשתתפים בקבוצת הניסוי דיווחו על התנהגות הרבה פחות חזרתית וגם דיווחו על פחות בעיות ביצירת קשרים קרובים.

זאת הפעם הראשונה שבה מחקר מציג את ההשפעות ארוכות הטווח של מתן אוקסיטוצין לאנשים עם אוטיזם. הסיבה שרק זכרים נבחרו למחקר, לדברי החוקרים, היא שאוטיזם נפוץ יותר בקרב זכרים וגם שמחזור הורמונלי של נקבות עלול להשפיע על תוצאות הבדיקה, וגם להוביל לתוצאות בלתי רצויות, כי אוקסיטוצין מזרז לידה ומעודד ייצור חלב-אם.

“הממצאים שלנו הם תוצאה של פיילוט ראשון”, הבהירו החוקרים. “צריך לבצע הרבה מחקרים נוספים לפני שניתן יהיה להשתמש באוקסיטוצין לטיפול באנשים עם אוטיזם”.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות