האם אלצהיימר יוליד את הטיפול המנצח לאוטיזם?

מחקר בארה״ב חשף את הקשר בין אוטיזם לאלצהיימר, ופתח את הדרך לטיפול אפשרי בהתקפים ובתופעות ליבה של אוטיזם

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

חוקרים ממכון גלדסטון לחקר מחלות המוח בסן פרנסיסקו נמצאים לקראת פריצת דרך בטיפול באוטיזם. מדובר בטיפול שנועד לאנשים שסובלים מהתקפים ומתופעות לוואי נוספות.

אוטיזם בא לידי ביטוי במספר רב של צורות. התסמינים והחומרה משתנים מאדם לאדם, אולם כל ההפרעות על הספקטרום האוטיסטי חולקות שלושה תסמינים עיקריים: אינטראקציות חברתיות לקויות, ליקויים בתקשורת והתנהגויות חוזרות ונשנות. נכון להיום אין תרופות קיימות שיכולות לטפל כראוי בתסמיני הליבה האלה, ויש צורך בדחיפות בטיפולים חדשים.

על פי המחקר, שפורסם בכתב העת המדעי "נוירון", הפחתה של רמות חלבון בשם טאו, המוכר ממחלת האלצהיימר, מונעת גם היווצרות תופעות ליבה של אוטיזם. המחקר הסתמך על ניסוי בעכברים. הורדת החלבון בעכברים אלה גם מנעה התקפים, המופיעים אצל 30 אחוז מהאנשים הלוקים באוטיזם.

חלבון הטאו מעולם לא היה קשור לאוטיזם, אך הוא ידוע בתפקידו במחלת אלצהיימר ובמצבים עצביים אחרים. "חשפנו קשר חדש ובלתי צפוי בין מחלות ניווניות של הזדקנות והפרעות התפתחותיות בילדים", ציין ד"ר לנהרט מיוק, פרופסור לניורולוגיה, מייסד ומנהל מכון גלדסטון שהוביל את המחקר.

תגלית במחקר על אפילפסיה

הממצאים החדשים והמפתיעים נולדו בכלל מחקירת קשרים בין מחלת האלצהיימר לאפילפסיה. במקור, הראו מיוק ועמיתיו כי הפחתת טאו מונעת פעילות אפילפטית ונסיגה קוגניטיבית במודלים של עכברים של מחלת האלצהיימר ושל תסמונת דראווט, אפילפסיה קשה בילדות.

מכיוון שהגורמים לאוטיזם כל כך מגוונים, החוקרים בדקו בהמשך את ההשפעה של הפחתת הטאו במודל עכבר נוסף של אוטיזם, שנובע ממוטציה גנטית שונה מאוד. "זה גם עבד יפה", אמר טאי. "ההתנהגויות הדומות לאוטיזם שוב דוכאו מאוד". הפחתת הטאו גם מנעה אפילפסיה, כמו גם שני מומים נוספים שנראו אצל אנשים עם אוטיזם ודגמי עכברים קשורים.

יהיה צורך במחקר נוסף

למרות הממצאים האופטימיים, ככל הנראה הפחתת הטאו לא תהיה אפקטיבית כנגד כל צורות האוטיזם, ויהיה צורך במחקר נוסף כדי לקבוע בדיוק למי זה עשוי להועיל.

בנוסף, השינויים הגורמים לאוטיזם משפיעים ככל הנראה על המוח בשלבי התפתחות מוקדמים וזמן רב לפני שהאבחנה נעשית בדרך כלל. "לכן אנו להוטים לבדוק האם הפחתת טאו יכולה גם להפוך את תסמיני האוטיזם לאחר שהופיעו", אמר מיוק וציין שהמחקרים יעזרו לקבוע כיצד ומתי לתת תרופות להפחתת טאו כדי למנוע או להפחית את התסמינים.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

Avatar

עידן מוטולה

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״