נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזם
הסתדרות 480-100

חברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיחדשותטיק טוק צינזרה משתמשים "מכוערים" ו"מוגבלים"

טיק טוק צינזרה משתמשים “מכוערים” ו”מוגבלים”

כך נחשף השבוע בארה"ב. אפליקציית הווידיאו מאוד פופולרית גם אצל ילדי ישראל. החברה: ההנחיות הופסקו

טיק טוק, אפליקציית הווידיאו הפופולרית (גם בקרב ילדי ישראל), פעלה לצמצום החשיפה ולצנזור סרטונים של משתמשים שנראו לה “מכוערים”, “עניים” או “מוגבלים” מדי – כך עולה ממסמכים שחשף השבוע אתר התחקירים האמריקאי “אינטרספט”.

לפי המסמכים, החברה הסינית הנחתה את אנשיה לשמור על עמוד הבית של האפליקציה (For You) מחוץ להישג ידם של משתמשים עם “מבט מכוער”, או כאלה שצילמו קטעי וידיאו ב”שכונות עוני” או “בתים רעועים”. For You הוא העמוד הנחשק ביותר שכל גולש שואף להגיע אליו. הסרטונים שזוכים לכבוד יכולים להגיע לעשרות אלפי ומאות אלפי צפיות. עד היום לא פורסמו הקריטריונים שלפיהם נבחרים הסרטונים, והם עדיין בגדר סוד.

כנראה שגם לילדים שלכם יש אותה בסלולרי. טיק טוק

דובר טיק טוק הודה בפני אתר התחקירים שהייתה מדיניות חד פעמית כזו והיא איננה בשימוש עוד. לטענתו, מדיניות זו הייתה “ניסיון בוטה” למנוע בריונות כלפי המשתמשים המדוברים.

אז מה כלל “הניסיון הבוטה” הזה? למשל, הנחיה להסיר קטעי וידיאו מהעדכון אם “סביבת הצילום מוזנחת”, מכיוון ש”סביבה מסוג זה פחות מפוארת ומושכת” ו”יכולה לדכא את הווידיאו”; החרגה של סרטונים מ-For You אם הם נכשלו באחת מכמה קטגוריות: משתמשים עם “צורת גוף לא תקינה” (לא מוגבל לגמדים ולחולים באקרומגליה – גידלון בעברית), שהם “שמנמנים”, “עם בטן בירה”, “שמנים” או “רזים מדי”, או שיש להם “פנים מכוערות או עיוות בפנים”, או “יותר מדי קמטים”.

במצבים אלה, נכתב באחד המסמכים, היכולת למשוך צופים נפגעת דרמטית: “אם המראה של הדמות לא טוב, הסרטון יהיה הרבה פחות אטרקטיבי”.

חלק מההנחיות המפלות דלפו עוד קודם לעיתונות. כך לדוגמה, פורסם בעבר כי בטיק טוק ביקשו לצמצם את הנוכחות של אנשים עם מוגבלות וחברי הקהילה הלהט”בית באזורים מסוימים של האפליקציה.

דובר טיק טוק טען כאמור כי המטרה הייתה למנוע בריונות בפלטפורמה. לדבריו, החברה “דיכאה” סרטונים של משתמשים פגיעים במאמץ “מוטעה” למנוע מהם להפוך למרכז תשומת הלב, וכך למשוך אש לעברם. “מרבית ההנחיות כבר אינן בשימוש”, מסר הדובר, “או שבמקרים מסוימים נראה כי מעולם לא היו קיימות, אך נכון שעבור הסטרימינג בשידור חי טיק טוק ערנית במיוחד להרחבת התוכן מהפלטפורמה”.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות