החוק שסוגר הרמטית דיירים עם מוגבלות במעונות

בגלל הקורונה: משרד הרווחה יאסור כליל יציאה מהמעונות וביקורים מבחוץ. ארגון בזכות מתח ביקורת חריפה על המהלך

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

משרד הרווחה מבקש להביא לאישור הממשלה הצעת חוק שתאסור על דיירים עם מוגבלות המתגוררים במעונות לצאת מהמעונות, וכן על בני משפחה ואנשים אחרים לבקר אותם. זאת, במטרה למנוע הדבקה של דיירים במעונות בנגיף הקורונה, וכן הדבקה של אנשים מחוץ למעונות. החוק אמור לחול גם על קטינים המתגוררים במסגרות מחוץ לבית הוריהם.

היועצת המשפטית של משרד הרווחה שלחה אתמול תזכיר חוק בנושא לבכירי המשרד וביקשה לקבל מהם הערות בתוך 12 שעות, "לנוכח הדחיפות הרבה בקידום החקיקה". החוק, כאמור, צפוי להגיע בהקדם לאישור הממשלה.

תחת פיקוחו של משרד הרווחה נמצאים בין היתר מעונות לאנשים עם מוגבלות, ילדים ונערים בסיכון שהוצאו מחזקת הוריהם ואזרחים ותיקים בבתי אבות. בהסברים לחוק החדש נכתב כי אוכלוסיות אלה נמצאות בסיכון בכל הנוגע להידבקות בקורונה.

"מטבע הדברים, אופי הפעילות בתוך המעון, מספר הדיירים והקירבה ביניהם, כמו גם בינם לבין צוות המעון, מגבירים את הסיכון להדבקה בנגיף", מסבירה היועצת המשפטית בתזכיר. "לפיכך, קיים סיכון ממשי כי ככל שתהיה במעון היחשפות לנגיף הקורונה, מצד מי מהדיירים, או מגורם חיצוני, הרי שהסיכון להדבקת יתר של הדיירים כמו גם של אנשי הצוות במעון הינו ממשי ומיידי. לצערנו, כבר בשבוע שעבר התוודענו להידבקות מסיבית של דיירים באחד מהמעונות של אנשים עם מוגבלות.

חיילים מחוץ לכפר עלה נגב, אחרי שאחות במקום נדבקה בקורונה. צילום: עלה נגב

"יציאה לחופשות", מפרט התזכיר, "מביאה עימה באופן מובנה חשיפה רבה, בין בנסיעה (בחלק מהמקרים בתחבורה ציבורית) ובין בחשיפה של הדיירים לבני משפחותיהם, כמו גם למפגשים נוספים כאשר אין יכולת בקרה מלאה לגביהם. בשל כך, בסבירות גבוהה, עלולים  מי מהדיירים להיחשף לנשאי הקורונה, וחזרתם מחופשות אלו, כאשר הם נושאים את הנגיף, עלולה לסכן את כלל דיירי המעון".

בהמשך מסביר התזכיר מדוע הכנסה לבידוד של כל דייר שיצא וחזר למעון אינה ישימה בשטח: "יכולת זו מוגבלת ביותר הן מטעמי מקום והן בשל מאפייני האוכלוסייה, אשר מקשים את האפשרות להתמודד עם תנאי בידוד יותר מאשר על אדם אחר. החזקה בבידוד גם דורשת הגדלה משמעותית של אנשי הצוות, אשר אינה ריאלית בימים אלו. הקושי לגייס כוח אדם לעבודה במסגרות אלו הינו גדול בימים כתיקונים ועל אחת כמה וכמה בימים אלו".

לנוכח כל הדברים האלה, מבקשים במשרד לאפשר לשר הרווחה לקבוע הגבלות על יציאתם של דיירים והגבלות על ביקורים במסגרות, ו"הכל לצורך הגנה על בריאותם וחייהם של כלל הדיירים השוהים בכל מעון, בכדי להבטיח עד כמה שניתן את המשך תפקודו התקין של המעון, שהינו חלופת בית עבורם". הדברים מתייחסים, כאמור, גם לקטינים המתגוררים במשפחות אומנה.

לצד זה, הצעת החוק מאפשרת למשפחות או לאפוטרופוסים של דיירים שאינם שוהים במעון בצו שיפוטי, ושמעוניינים לקחת את הדיירים הביתה ולדאוג לכל צורכיהם, לעשות זאת. "כמו כן", מצוין בתזכיר, "יש להשאיר מקום לחרוג מהמגבלות במקרים של צורך אישי או רפואי דחוף (כגון לוויה של קרוב משפחה, חלילה), ובלבד שהיציאה מותרת באותה עת לכלל האוכלוסייה ובתנאים שייקבעו באישור (כגון התניה של חזרה לבידוד)".

לדברי מקור במשרד הרווחה, הצוותים הטיפוליים במעונות מתווכים לדיירים את המצב ואת הסכנות הנובעות ממנו, ובנוסף מעודדים אותם לתקשר וירטואלית – דרך הטלפון או המחשב – עם בני המשפחה, וזאת כדי לעזור להם לצלוח את התקופה הקשה.   

במשרד מציעים כי ההנחיות החדשות יהיו תקפות למשך זמן של עד 21 ימים. עוד מוצע כי הן ייכנסו לתוקף מיד עם הבאתן בפני המעונות הרלבנטיים. השר יהיה רשאי לקצר את תקופת ההגבלות או להאריכה בתקופות נוספות שלא יעלו על 21 ימים, וזאת כמובן בכפוף למצב הרפואי בישראל. אם הנסיבות שבהן חוקק החוק – משבר הקורונה – לא יתקיימו יותר, יבטל השר את ההוראות ללא דיחוי.

בארגון בזכות מתחו ביקורת חריפה על תזכיר החוק. לדבריהם, ישנן דרכים פחות קיצוניות כדי לאפשר הגנה על האוכלוסיות המוחלשות ועל הציבור הכללי מבלי לפגוע בזכויות אדם בסיסיות. נעמה לרנר מבזכות אמרה לעיתון "הארץ" כי "החוק מנצל את הצורך בהגנה על האוכלוסייה ואת החשש שבו נמצאים כלל האזרחים, כדי להטיל על אנשים עם מוגבלות, קשישים וילדים במסגרות חוץ-ביתיות הסגר וניתוק מלא מהקהילה ומבני משפחותיהם. הזכות של קבוצות מוחלשות לקשר עם המשפחה, לחירות, לחופש תנועה ולשוויון עם כלל הציבור לא ממש נספרת בימים אלה".

מבזכות והאגודה לזכויות האזרח נמסר: "באישון לילה פירסם משרד הרווחה במחטף תזכיר חוק שנותן לשר הרווחה סמכות גורפת לפגוע בזכויותיהן של האוכלוסיות המוחלשות ביותר, ועוד לתקופה שמתחדשת כל 21 יום הנתונה לשיקול דעתו הבלעדי. עצירת ביקורים תפגע באופן קשה בבריאותם ובשלומם של חלק מדיירי המוסדות ותמנע מעין חיצונית לבדוק את מצב הדיירים. גם במסגרת המאבק בנגיף, אפשר היה למצוא פתרונות סבירים יותר ופוגעניים פחות".

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

Avatar

עידן מוטולה

פרסומות

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״