נושאים קשורים

“קרן השמש שלנו חזרה, והדמעות לא מפסיקות לרדת”

מפגש מרגש התרחש בבית החולים בין קרן מונדר, מורה לחינוך מיוחד שחזרה משבי חמאס, למנהלת בית הספר רחלי שטיין. גם תלמידתה של מונדר התרגשה: "מיקה קפצה ונישקה את מסך הטלוויזיה"

אני עובד מדינה ו”קר גיבר” של אדם קרוב. מה מגיע לי?

מי זכאי להכרה כ"בן משפחה מטפל", איך מקבלים את ההכרה – ואיזה זכויות והטבות מגיעות לכם מהמדינה. מדריך בשיתוף נציבות שירות המדינה

אב ביקש להפחית מזונות כי לילד יש קצבת נכות. מה פסק ביהמ”ש?

שופטי בית הדין הרבני האזורי באשקלון התבקשו להכריע: האם העובדה שילד מקבל קצבת נכות מביטוח לאומי היא סיבה מוצדקת להפחתת מזונות שמשלם אביו   

בחודש הבא: הקצבאות יוקדמו; בינואר צפויה תוספת הצמדה

בין הקצבאות שיוקדמו: נכות, ילד נכה, שר”מ, ניידות ונפגעי עבודה. ב-2024 יגדלו הקצבאות בעקבות ההצמדה לשכר הממוצע במסגרת חוק הנכיםירדן, מדריכה ב”בית הגלגלים”, נחטפה לעזה. האם תוחזר בעסקה הקרובה?

בעלה והתינוקת הצליחו לברוח, שלושה ממתנדבי העמותה נרצחו. ולצד האסון התרחש גם נס – שהציל כנראה את חיי החניכים בבית בקיבוץ אורים
ראשיאוטיזםסופי: החינוך המיוחד חוזר בשבוע הבא; הלימודים בזוגות

סופי: החינוך המיוחד חוזר בשבוע הבא; הלימודים בזוגות

המתכונת: 3 ימים בשבוע, 4 שעות ביום. בשלב ראשון יהיו בכל מפגש ילד אחד או שניים על שני אנשי צוות קבועים

עכשיו זה סופי: 52 אלף תלמידי החינוך המיוחד, בגנים ובבתי הספר (כולל כיתות קטנות בבתי ספר רגילים), יחזרו בשבוע הבא, עדיין לא ידוע באיזה יום, ללימודים במתכונת מצומצמת – כך החליט הלילה ראש הממשלה בנימין נתניהו בתום ישיבה ממושכת שערך עם מנכ”לי ושרי המשרדים הרלוונטיים. הלימודים בחינוך המיוחד יתקיימו שלושה ימים בשבוע, ארבע שעות בכל יום.

מטעמי בטיחות ושמירה על הבריאות, יצומצם דרמטית מספר התלמידים בכל מפגש לימודי. בשלב ראשון ישתתפו במפגשים ילד אחד או שניים וכן שני אנשי צוות קבועים. מאוחר יותר, בשלב השני, יתקיימו המפגשים בקבוצות של ארבעה תלמידים יחד עם שלושה אנשי צוות קבועים.   

‏כדי להדגים כיצד זה יעבוד ניקח לדוגמה גן ילדים. בגן תקשורת יש שמונה ילדים ושני חללי עבודה. בכל חלל עובדים בזמן נתון שני ילדים עם שני אנשי צוות. מדובר בארבעה ילדים ביום. שלושה ימים בשבוע יהיו ארבעה ילדים וארבעה אנשי צוות בשני חללים שונים, ובשלושת הימים הנוספים יהיו ארבעה ילדים וארבעה אנשי צוות בשני החללים. ביחד ניתן מענה לכל ילדי הגן.

הפרטים הסופיים לגבי החזרה ללימודים, כך לפי דיווח של דנה וייס ב-N12, יסוכמו בימים הקרובים בין שר החינוך רפי פרץ לבין ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת.

משרד החינוך מסר הלילה כי בעקבות הדיון הערב בממשלה התקבלה הצעת השר פרץ להשיב את החינוך המיוחד ללימודים. המתכונת, לפי משרד החינוך, היא “שני ילדים בכיתה עם חונכים קבועים בחלל קבוע”. עוד נמסר כי במהלך סוף השבוע הקרוב הצוותים המקצועיים במשרד יתאימו את המערכת ליישום ההחלטה.

כפי שהציע משרד החינוך, וכפי שדווח השבוע כאן ב”שווים”, לא תהיה חובת הגעה של הילדים למוסדות הלימוד, אם ההורים חוששים לבריאותם ואינם מעוניינים בכך. לעומת זאת, צוותים חינוכיים וטיפוליים יחויבו להגיע לעבודה.

נושא זה עשוי להגביר את ההתנגדות הקיימת בלאו הכי של הסתדרות המורים למהלך. בהמשך להחלטת הממשלה הוציאו שם את התגובה הבאה: “הסתדרות המורים נמצאת בקשר שוטף וישיר עם הממשלה. נכון לעכשיו, טרם הוצג בפנינו מתווה לפתיחת מוסדות החינוך. בכל מקרה, הסתדרות המורים לא תתפשר על ביטחונם ובריאותם של עובדי ההוראה, בדיוק כפי שנאבקה על סגירת מוסדות החינוך”.

רק לפני מספר ימים פנתה מזכ”לית הסתדרות המורים יפה בן דוד לפרופ’ איתמר גרוטו, המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, וביקשה ממנו לשקול את החזרת הלימודים בחינוך המיוחד. “לצערי, אני מעריכה כי עובדים רבים לא יגיעו לעבודה מתוך חשש לשלומם ולשלום בני משפחתם”, כתבה בן דוד לפרופ’ גרוטו. לדבריה, הפנייה שלה באה בעקבות פניות של מאות מורים, גננות ומטפלות בחינוך המיוחד שחוששים לבריאותם.

לגבי מערך ההסעות לילדי החינוך המיוחד, ככל הנראה בשלב הראשון יתבקשו ההורים להביא את הילדים למוסדות החינוך בעצמם. לפי מתווה משרד החינוך, ילד שההורה שלו לא יוכל להביאו ללימודים, יזכה להסעה.

בקרב ההורים לילדי החינוך המיוחד יש מחלוקת בנוגע לחזרה ללימודים. במשאל אינטרנטי (חשוב להדגיש כי לא מדובר בסקר מדעי) שערכנו בדף הפייסבוק של “שווים” השתתפו יותר מ-1,200 הורים. 56% מהם הצביעו נגד החזרה ללימודים מסיבות בריאותיות, בעוד ש-44% הצביעו בעד.

ההורים המתנגדים חוששים מאוד לבריאות ילדיהם. חלק מילדי החינוך המיוחד סובלים ממערכות חיסוניות חלשות, ובנוסף מאוד מתקשים להקפיד על הוראות משרד הבריאות, למשל על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם. ההורים התומכים בחזרה ללימודים טוענים שהמשך השהות בבתים פוגע דרמטית בילדים וגורם לנסיגה משמעותית בתפקוד שלהם.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות