"אנחנו, שהקרבנו את גופנו למען המדינה, הפכנו לסרח עודף"

ארגון נכי צה"ל: לבטל את המלצות הוועדה של משרד הבריאות לא לתעדף נכים בטיפולים מצילי חיים

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

נייר העמדה של משרד הבריאות לתיעדוף חולים קשים בימי הקורונה ממשיך לעורר תגובות קשות. בהמשך למכתב של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ולפוסט החריף שהעלה פרופ' אסא כשר, יוצא עכשיו ארגון נכי צה"ל נגד הוועדה שגיבשה את המסמך ומביע "שאט נפש" מהנאמר בו.

"אנחנו מבקשים להביע שאט נפש וזעזוע עמוק מנייר העמדה, כפי שפרטיו פורסמו בכלי התקשורת", כותבים ראשי ארגון נכי צה"ל במכתב ששלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו. "נחרדנו לקרוא את נייר העמדה המפלה של משרד הבריאות, אשר מתעדף את חייהם של אלו המסוגלים לעבוד ורמת התניידותם אינה מוגבלת, על פני אלו אשר 'מרותקים לכיסא ברוב שעות היום'.

"אנו נכי צה"ל", ממשיכים הכותבים, "אשר הקריבו את שלומם ובריאותם הפיזית והנפשית למען ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, מוגדרים היום, על ידי אותה מדינת ישראל עצמה, כסרח עודף אשר מתועדף בתחתית הרשימה בבואו לקבל טיפול מציל חיים, אם יזדקק לכך.

"מדובר בעוול מוסרי כבד ובהתפרקות ערכית של מדינת ישראל מאחד מנכסיה הבולטים ביותר – הדאגה והחמלה כלפי כל אזרח ישראלי באשר הוא.

"מדינת ישראל, אשר דואגת להביא את אחרון אזרחיה ארצה במבצעים מורכבים, ופועלת בכל רחבי הגלובוס על מנת לסייע ולהושיט יד לאזרחים ישראלים במצוקה – מפקירה את אזרחיה הסובלים ממוגבלויות".

בסיום המכתב מבקשים ראשי הארגון מראש הממשלה לבטל לאלתר את המלצות הוועדה, אשר פוגעות לטענתם פגיעה אנושה בכל ציבור האנשים עם מוגבלויות במדינת ישראל, ובנכי צה"ל בפרט: "נייר העמדה הוא אות קלון למדינת ישראל ולהתנהלותה בימי משבר, וטוב שלא היה בא לעולם כלל".

על המכתב חתומים שמעון נבון, יו"ר הוועד הארצי של הארגון, ועו"ד עידן קליימן, יו"ר הארגון.

המסמך מעורר המחלוקת נכתב על ידי ועדה משותפת למועצה הלאומית לביו-אתיקה, ללשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית ולמשרד הבריאות, בעקבות משבר הקורונה. הוועדה ניסחה כללים למקרה שבו, חלילה, מערכת הבריאות תיקלע למצב של "אי ספיקה" ולא תוכל לתת מענה רפואי לכל החולים הקשים שיזדקקו לו.

כדי להתמודד עם מצב נורא שכזה יצרו חברי הוועדה דירוג של חולים מ-1 עד 4, כאשר חולה בדרגה 1 מקבל את העדיפות הגבוהה ביותר לטיפול מציל חיים, בעוד שלחולה בדרגה 4 יוקצו משאבים רק במקרים חריגים.

דרגה 4 כוללת חולים שסיכוייהם לחיות נמוכים ביותר, או במלים אחרות חולים הנוטים למות. בעדיפות שלישית (דרגה 3), דרגה אחת מעליהם, נמצא לפי קביעת הוועדה "מי שמרותק למיטה/כיסא עם צורך בעזרה רבה". המשמעות היא שנכים ואנשים עם מוגבלות נמצאים בסדר עדיפות נמוך ביותר לטיפול מציל חיים.

בעקבות פרסום ההנחיות שלח נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אברמי טורם, מכתב לשר ולמנכ"ל משרד הבריאות ולחברי הוועדה, וקרא לתיקון מיידי של ההמלצות. "זהו מסמך שנגוע בכל ההמלצות שלו בהפליה קשה כלפי אנשים עם מוגבלות", כתב טורם, "מסמך מבייש המחזיר את ישראל שנות אור אחורה בכל הנוגע לשוויונם של אנשים עם מוגבלות".

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

Avatar

עידן מוטולה

פרסומות

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״