נושאים קשורים

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה

הורים כועסים: “בצהרון הפרידו את הילדים ‘המיוחדים’ מהילדים ‘הרגילים'”

אמהות מגן חינוך מיוחד בבנימינה נאבקות כדי שילדיהן לא יועברו לצהרון נפרד: "ליום אחד כבר שמו אותם בחדר אחר משאר הילדים. זו אפליה". המועצה: "זה ישפר את השירות שהם יקבלו"

ומה עם הבטיחות? כך דחסה העירייה ילדים בהסעה

מקרה חמור בהסעת ילדי חינוך מיוחד בפתח תקווה: המלווה והנהג הסיעו יותר תלמידים ברכב ממה שהחוק מאפשר. אחרי שפנו לעירייה בבקשה להסבר – ההורים נתקלו בחומה בצורה: "ניסו 'לחסוך' על חשבון הבטיחות של ילדינו"

חנות מכרה לנער אוטיסט שעון ב-1,500 שקל ותשלם פיצוי

ביהמ"ש קבע כי בעל החנות שסירב לקבל את השעון בחזרה ולהשיב לנער את כספו פעל בניגוד לחוק. המקרה פורסם לראשונה באתר "שווים"כוכב “קופה ראשית” על בנו האוטיסט: “היום היו מאבחנים גם אותי”

משה פרסטר ובנו רותם בראיון ל"שווים": על האבחון המאוחר, ההקלה בעקבותיו, החלום של הבן להיות בזוגיות וסדנאות הסטנד-אפ שמעביר האב לאוטיסטים
ראשיאוטיזםכל הפרטים שיש על חזרת החינוך המיוחד לפעילות מלאה

כל הפרטים שיש על חזרת החינוך המיוחד לפעילות מלאה

מוסדות החינוך המיוחד, הכיתות הקטנות בבתי הספר הרגילים, הילדים המשולבים: איך זה הולך לעבוד

בעקבות החלטת הממשלה מהיום להחזיר את מערכת החינוך המיוחד לפעילות מלאה, הגיעו לידי “שווים” העקרונות המרכזיים של המתווה.

כלל מערכת החינוך תחל את לימודיה באופן הדרגתי, במתכונת של קבוצות קטנות שיכילו עד 17 תלמידים – אומרים במשרד החינוך. זאת, תוך שמירה על כללי המניעה וההיגיינה שייקבעו בתיאום עם משרד הבריאות.

החזרה ללימודים תיעשה על פי ההיערכות של כל רשות (מקומית/אזורית) ובית ספר, כדי לאפשר להם להתארגן באופן ראוי. בתי ספר שיהיו מוכנים יוכלו לקלוט את התלמידים כבר ביום ראשון הקרוב (3.5), ומי שלא יקבלו זמן התארגנות עד ליום שלישי, ה-5.5, המועד האחרון לפתיחת מוסדות החינוך.

בשלב זה הלימודים לא מוגדרים כחובה (מלבד מבחני הבגרות). כלומר, הורים שחוששים או לא מעוניינים לשלוח את ילדיהם למוסדות החינוך, אינם מחויבים בכך. צוותי הוראה צריכים להגיע ללימודים, למעט במקרים של סיכון לעצמם או למי מבני משפחתם (מחלות רקע וכו’). משרד החינוך יוציא למורים מסמך מפורט בנושא.

בתי הספר יעדכנו את התלמידים וההורים אודות מועד החזרה ללימודים המדויק. הורה שלא קיבל הודעה יכול לפנות לבית הספר או לרשות ולברר את המועד המדויק.

מחר, מוצאי שבת, יפרסם משרד החינוך את המתווים המעודכנים והמפורטים. “על רקע המציאות המורכבת והמשתנה, ימשיך המשרד לנטר ולעדכן באופן שוטף בדבר כל התפתחות חדשה”, נמסר מהמשרד.

אז מה הולך לקרות עם ילדי החינוך המיוחד?

  • כל תלמידי מוסדות החינוך המיוחד (גני ילדים ובתי ספר) בגילאי 21-3 יחזרו ללמוד בימים א’-ה’ בין השעות 08:00-14:00. תלמידי מוסדות החינוך המיוחד בחברה הערבית ילמדו עד לשעה 13:00 בשל צום הרמדאן.
  • כיתות חינוך מיוחד (כיתות קטנות) בבתי ספר רגילים ילמדו עד לשעה 13:00 בימים א’-ה’.
  • תלמידים משולבים (גנים, כיתות ד’-י’) ימשיכו לקבל מענה לימודי וטיפולי במוקדים שייקבעו על ידי הרשות המקומית, כפי שהיה עד היום, יחד עם ליווי צמוד של המשלבות. תלמידי כיתות י”א-י”ב משולבים שניגשים לבחינות הבגרות ילמדו יחד עם חבריהם לכיתה.

אחת הבעיות הקשות בדרך לחזרה לשגרה היא נושא ההסעות. נכון לעכשיו נסמכו במערכת החינוך על ההורים שהסיעו את ילדיהם אל מוסדות החינוך ובחזרה, ואילו מי שלא יכול היה להסיע – נאלץ להשאיר את ילדו בבית. המצב הזה לא יכול להימשך. במרכז השלטון המקומי האשימו כאן ב”שווים” את משרד החינוך באחריות למצב העגום הזה. במשרד החינוך אמרו בתגובה שהנושא בטיפול.

יושב ראש פורום 15 הערים הגדולות, ראש העיר תל אביב רון חולדאי, קרא בשם כל העיריות שחברות בפורום לדחות את פתיחת הלימודים. חלק מהעיריות כבר הודיעו שבכוונתן להתיישר עם הנחיות הממשלה. רשימת הערים שהודיעו שלא יפתחו את הלימודים ביום ראשון כוללת את: תל אביב, רמת גן, באר שבע, חיפה, רמת השרון, כרמיאל, קריית מלאכי, קריית גת, נהריה, חדרה והמועצה האזורית אשכול.

יש לציין כי העיריות המדוברות מתייחסות ללימודים הכלליים ולא ללימודים בחינוך המיוחד. שוב, מומלץ לכל הורה לבדוק עם הרשות שלו האם פותחים את הגן או את בית הספר המיוחד של הילד ביום ראשון.

כאמור, במוצאי שבת יהיו פרטים נוספים, ואנחנו ננסה כמובן לעדכן כאן ב”שווים”.

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות