נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליווי
הסתדרות 480-100

המלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיאוטיזםמחקר ענק: רעלת הריון מגדילה סיכון לאוטיזם ב-30%

מחקר ענק: רעלת הריון מגדילה סיכון לאוטיזם ב-30%

המחלה גם מעלה דרמטית את הסיכוי לשיתוק מוחין, מוגבלות שכלית ואובדן ראייה או שמיעה

רעלת הריון היא מצב מסוכן, לעתים אפילו מסכן חיים, עבור האם – זה כבר דבר ידוע. מה שפחות ידוע הוא שרעלת הריון עשויה לסכן באופן משמעותי גם את ההתפתחות התקינה של הילד.

מחקר שהתפרסם לאחרונה ב-jama psychiatry, כתב העת של איגוד הרפואה האמריקאי, מצביע על קשר בין הרעלת, שהיא למעשה לחץ דם גבוה המופיע אצל אישה במהלך חודשי ההריון, לבין סיכון מוגבר להפרעות נוירולוגיות אצל הילד, ובהן אוטיזם, שיתוק מוחין, מוגבלות שכלית התפתחותית, אובדן ראייה או שמיעה, אפילפסיה ואפילו הפרעת קשב וריכוז.

לדברי החוקרים, מהמכון הלאומי לבריאות בארצות הברית, עד עתה הם ידעו במפורש רק על קשר בין רעלת הריון לבין שיתוק מוחין. במחקר החדש הם ביקשו לדעת האם ישנו קשר גם להפרעות נוירולוגיות אחרות.

כדי לבדוק את הנושא הם אספו נתונים רשמיים של כמיליון ילדים ממרשם הלידות הרפואי של נורווגיה, שנולדו בין 1991 ל-2009. המעקב התבצע בממוצע עד גיל חמש, וכלל נתונים סטטיסטיים רשמיים נוספים של המדינה. 

מתוך כמיליון ילדים, כ-28 אלף נחשפו כעוברים לרעלת הריון של האם. בנטרול משתנים כגון גיל האם, רמת ההשכלה של ההורים, מין, משקל לידה ועוד, מצאו החוקרים כי חשיפה לרעלת הריון מעלה את הסיכון לשורה של הפרעות נוירולוגיות בילד: 50% יותר סיכוי ללקות שכלית התפתחותית (לעומת ילד שלא נחשף לרעלת הריון), 50% יותר סיכוי לאפילפסיה, וכ-20% יותר סיכוי לאובדן ראייה או שמיעה.

לילד שאמו עברה רעלת הריון יש סיכוי של 30% יותר להיות על הרצף האוטיסטי, לעומת ילד שלאמא שלו לא הייתה רעלת. בדומה, גם הסיכון לשיתוק מוחין (30%) ולהפרעת קשב וריכוז (18%) אצל הילד גדול יותר באופן ניכר. 

“כיום אנו בעיקר יודעים שרעלת הריון מהווה איום מבוסס על האם”, כותבים החוקרים בשורת המסקנות שלהם. “פרט לסכנות הקשורות ללידה מוקדמת כתוצאה מהרעלת, הסיכונים לילדים מכך נחשבים בדרך כלל פחות משמעותיים. אלא שממצאי המחקר החדש מראים כי רעלת הריון כן עשויה להשפיע לאורך זמן על ההתפתחות העצבית של הילד”.

ד”ר אלן ג’יי ווילקוקס, חוקר בכיר במכון הלאומי לבריאות, ביקש למתן מעט את הלחץ מהמסקנות. “הנתונים האלה מייצגים עלייה בסיכון היחסי”, הוא הבהיר, “הסיכון המוחלט להפרעות האלה אצל תינוקות הוא קטן מאוד”.

החוקר הבכיר הוסיף שנשים עם רעלת הריון לא צריכות להוסיף את זה לרשימת הדאגות שלהן, “אבל יחד עם זאת הופתענו לראות במאגר המידע הגדול הזה עדויות לכך שרעלת הריון מגבירה את הסיכון לספקטרום רחב של בעיות התפתחות עצביות”.

מסוכנת גם להתפתחות הילד. רעלת הריון

מהי רעלת הריון? באתר קופת חולים כללית מסבירים כי מדובר במחלה שמופיעה אצל נשים בהריון אחרי השבוע ה-20 ועשויה לסכן את האם ואת העובר. השם ניתן לה מכיוון שבעבר הניחו שהמחלה נגרמת מרעלן הנמצא בגוף. בהנחה זו, כותבים מומחי הכללית, יש מידה של אמת, כי היום מניחים שמה שגורם למחלה הוא חומר שמופרש מהשילייה של האם.

הסימנים המוכרים לרעלת הריון הם יתר לחץ דם ונוכחות של חלבון בבדיקת שתן, ולעתים גם הפרעות בתפקוד מערכות שונות בגוף. העלייה בלחץ הדם עלולה להיות מלווה בכאב ראש, בטשטוש ראייה או בכאב בחלק העליון של הבטן.

לתקציר המאמר הקליקו כאן (המאמר המלא בתשלום)

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות