השר כ"ץ: "העלאת קצבאות הנכות תובא לאישור בתקציב הקרוב"

שר האוצר הנחה את אנשי משרדו לקיים את המתווה להעלאת הקצבאות, כך שקצבת הנכות תהיה 3,700 שקל בחודש

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כשברקע התחדשות הפגנות הנכים, נפגש היום שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ עם נציגי ארגוני הנכים, והבטיח להם להביא לאישור הממשלה את המתווה להעלאת קצבאות הנכות כבר במסגרת התקציב הקרוב.

במהלך הפגישה העלו נציגי הארגונים בפני השר את דרישותיהם, ובהן העלאת קצבת הנכות. כ"ץ הנחה לקיים את המתווה להעלאת הקצבאות כפי שקבוע בחוק לשנים 2020-2021 – כך שקצבת הנכות הכללית תעמוד על סך של 3,700 שקל בחודש.

במקביל, הנחה שר האוצר את אגף התקציבים במשרדו לגבש את עיקרי המשמעויות של העלאת הדיסריגארד (הכנסה מעבודה בגינה מקוזזת קצבת הנכות), וזאת במטרה לעודד תעסוקה בקרב אנשים עם מוגבלות.

השר כ"ץ עם נציגי ארגון "נכה לא חצי בן אדם"

"הקשבתי קשב רב למצוקותיהם של הנכים", אמר כ"ץ בתום הפגישה. "בכוונתי להביא במסגרת התקציב הקרוב את המתווה להעלאת הקצבאות, ולפעול בכל העוצמה על מנת לעודד תעסוקה בקרב אנשים עם מוגבלות".

בפגישה השתתפו בין השאר נציגי ארגון "נכה לא חצי בן אדם", אלכס פרידמן, חנן טל וד"ר איליה סטמבלר. "השר הביע נכונות לעמוד בכל ההסכמות והחוק, ולקדם את יישום הפעימות תוך זמן קצר ובמסגרת דיוני התקציב", נמסר מדוברות הארגון. "הדגש הושם על נקודות הבסיס של החוק: הקצבה לא תפחת מסכום של 3,700 שקל בחודש, בסיס התקציב לא יפחת מ-4.341 מיליארד שקל, הצמדה לשכר הממוצע במשק והעלאת הדיסריגארד של חוק לרון באופן משמעותי, על מנת לעודד אנשים עם מוגבלות להשתלב בתעסוקה".

"בירכנו את השר על כניסתו לתפקיד בכך שהוא האדם הנכון, בזמן הנכון ובמקום הנכון", אמר פרידמן עם סיום הפגישה. "אני שמח על נכונותו לפעול לקידום הנושא ומקווה כי אכן הדברים יקרו בהקדם האפשרי. עבור ציבור הנכים כל שקל זה עניין של חיים ומוות, כל יום שעובר עלול להכריע גורלות. נמשיך בשיתוף הפעולה בתקווה לבשורות טובות בקרוב".

קצת רקע: לפני כשנתיים וחצי, אחרי מאבק ממושך שכלל פעולות מחאה וחסימות כבישים, הצליחו הנכים במעורבות של ההסתדרות להגיע להסכמות עם הממשלה על העלאת קצבת הנכות. בפברואר 2018 חוקקה הכנסת את חוק קצבאות הנכות, שכלל כמה פעימות להעלאת הקצבה.

במארס 2018, במסגרת הפעימה הראשונה, הועלתה הקצבה הבסיסית של נכה בשיעור 100% מ-2,340 שקל ל-3,272 שקל בחודש. לפעימה הבאה לא הוגדר מועד מדויק בחוק, אך בתחילת 2020 היו אמורים שר האוצר וועדת העבודה והרווחה של הכנסת לאשר חלק מהתקציב (מוערך במיליארד שקל) שיאפשר הגדלת הקצבה ב-400 שקל לחודש בפריסה של שנתיים, כלומר עד 2022.

למרות החוק ולמרות ההתחייבויות כלפי הנכים, הפעימה הבאה לא נכנסה לתוקף. בארגון "הנכים הופכים לפנתרים" אמרו אז ל"שווים" כי "נכים נאלצים לחשוב כל בוקר אם לקנות תרופות או כיכר לחם. אי אפשר לחיות ככה בכבוד. עוד מעט אנחנו נכנסים לעונת החורף ולנכים לא יהיה תקציב לחימום הבית. מוליכים אותנו שולל ואת זה לא ניתן. אנחנו מבטיחים שלא נשב בחיבוק ידיים, ומה שהיה עד כה זה קטן לעומת הבאות".

עכשיו השר כ"ץ מבטיח להביא את הגדלת הקצבאות לאישור הממשלה בקרוב. השאלה היחידה היא האם הוא יקיים.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

Avatar

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״