נושאים קשורים

מתמודדת נפש קיבלה אישור להמתת חסד – ועוררה סערה

זוראיה טר בק ההולנדית התמודדה כל חייה עם דיכאון, חרדה, טראומה והפרעת אישיות. בראיון לגארדיאן הסבירה: "לפעמים, כשאת אוהבת מישהו, את חייבת לתת לו ללכת"

חוקרים: הסרטון הזה יעזור לכם להבין אם אתם על הרצף

מדובר בסרטון שמציג גליל דו-ממדי מסתובב שעשוי מנקודות. חוקרים איטלקים גילו כי האישונים של אוטיסטים מתנהגים אחרת במהלך הצפייה בו – בהשוואה לניורוטיפיקלים

בקרוב: שליטה באייפון ובאייפד – רק באמצעות העיניים

שורה של מאפייני נגישות חדשים צפויים להשתלב במערכות ההפעלה של ענקית הטכנולוגיה אפל. יצורפו גם יכולות בינה מלאכותית לזיהוי דיבור מוגבל והאזנה למוזיקה עבור כבדי שמיעה

“אין צוות חינוכי בשעות אחה”צ, הבן שלי חווה רגרסיה”

גן התקשורת "אייל" ברעננה נמצא בחוסר יציבות כבר שנה. הסיבה: ארבע נשות צוות יצאו לחופשת לידה, ללא תחליף הולם. האימהות פנו לעירייה: מפסידות שעות עבודה, והילדים סובלים
הסתדרות 480-100

אין אישור להסעה – ופעוט מונשם נוסע למעון באוטובוס ציבורי

בחצי השנה האחרונה אימו של שחר (שם בדוי) בן השנתיים מנהלת מאבק מול הרשויות לקבלת הסעה שמותאמת למצבו הסיעודי. במקום לספק פתרונות - הן מגלגלות אחריות
ראשיבריאותהמחקר המפתיע על הקשר בין שימוש במדיה חברתית לדיכאון

המחקר המפתיע על הקשר בין שימוש במדיה חברתית לדיכאון

חוקרים מאוניברסיטת קולומביה בחנו נתונים של 75 אלף בני נוער אמריקאים. אלה המסקנות שהם הגיעו אליהן

בניגוד לדעה הרווחת, השימוש במדיה החברתית אינו גורם סיכון עקבי או משמעותי לסימפטומים דיכאוניים בקרב מתבגרים – כך עולה ממחקר חדש שנערך על ידי בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת קולומביה שבארה”ב. תוצאות המחקר התפרסמו בכתב העת “ג’ורנל אוף אדולסנט הלת'”

.

“יותר ויותר בני נוער פעילים במדיה החברתית, במיוחד בזמן מגיפת הקורונה, מכיוון שהם נאלצים להסתמך על אינסטגרם, TikTok ופלטפורמות אחרות כדי לשמור על קשר עם חברים”, אומר נח קרסקי, שערך את המחקר במסגרת פרויקט פרקטיקום בקולומביה מיילמן, ועובד כיום כמנתח נתונים במחלקה לאפידמיולוגיה. “בעוד שחלק מהמבוגרים הביעו חששות מהסיכונים הפוטנציאליים לבריאות הנפש מהתנהגות זו, המחקר שלנו לא מצא שום הוכחה משכנעת המצביעה על כך ששימוש במדיה החברתית מגדיל משמעותית את הסיכון של המתבגרים לתסמינים דיכאוניים”.

דיכאון הוא תופעה יותר ויותר נפוצה בקרב מתבגרים בארה”ב, והחוקרים ביקשו לבדוק עד כמה חשיפה למדיה החברתית תורמת לעלייה בשכיחותו. עד היום נושא זה היה שנוי במחלוקת בקרב חוקרים.

כדי לבחון את העניין נלקחו נתונים של כ-75 אלף תלמידי כיתות ח’ ו-י’ באמריקה מהשנים 2009 עד 2017. במהלך השנים הללו נרשמה עלייה חדה בקרב בני הנוער שמשתמשים במדיה החברתית. החוקרים ערכו השוואה בין מתבגרים שעשו שימוש במדיה החברתית מדי יום לכאלה שלא עשו. הבדיקה נעשתה הן על בנים והן על בנות.

אצל הבנות נמצא כי השימוש במדיה החברתית ברמה היומיומית לא היה קשור לתסמינים דיכאוניים משמעותיים. אצל הבנים, לעומת זאת, התוצאות לא היו עקביות – מה שמגביל לטענת החוקרים את הראיות התומכות בכך שהמדיה החברתית מהווה גורם סיכון לתסמינים דיכאוניים.

דיכאון הוא תופעה יותר ויותר נפוצה בקרב מתבגרים בארה”ב

“השימוש במדיה החברתית היומיומית לא תמיד לוקח בחשבון את הדרכים המגוונות בהן מתבגרים משתמשים בה, שעשויות להיות גם חיוביות וגם שליליות ותלויות בהקשר החברתי”, אומרת פרופ’ קתרין קייס מבית הספר לאפידמיולוגיה בקולומביה מיילמן, שהובילה את המחקר. “מחקר עתידי יכול לחקור את ההתנהגויות וההתנסויות הספציפיות של אנשים צעירים המשתמשים במדיה חברתית, כמו גם מעורבות תכופה יותר עם הפלטפורמות השונות”.

בשורה התחתונה, כאמור, קובעים החוקרים כי השימוש במדיה החברתית ברמה היומיומית אינו גורם סיכון חזק או עקבי לדיכאון.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות