נושאים קשורים

הופכים קושי לפתרון: אלו המוצרים שניצחו בתחרות ההאקאוטיזם

עשרה סטרט-אפים חדשים בתחום הטכנולוגיה לאוטיזם התחרו על המקום הראשון באירוע שיא טכנולוגי מיוחד במינו: "זכות והזדמנות חד-פעמית"

התנגדות להטלת אגרה של 700 שקל על ביקור במיון פסיכיאטרי

מאחורי המהלך עומדים משרדי הבריאות והאוצר. ממלא מקום יו"ר ועדת הבריאות:  "אין מקום לאגרה כזו. לחייב את קופות החולים להקים מוקדי טיפול בקהילה"

למה לא הלכתי להצביע בבחירות לרשויות המקומיות

אתמול לא הלכתי להצביע. אם מישהו במשרד הפנים חושב שפתקי ההצבעה מונגשים – כדאי לו לחשוב שוב | טור מאת לקוית ראייה

בג”ץ יכריע: האם תוקפא רפורמת מכשירי השיקום?

ארגוני הזכויות למען אנשים עם מוגבלות עתרו לביהמ"ש בבקשה לצו ביניים להפסקת החקיקה שתעביר את הסמכות על המכשירים ממשרד הבריאות לקופות החוליםנחתם צו הרחבה: כל העובדים הסוציאליים ייהנו מעליית שכר

שר העבודה יואב בן צור הרחיב את ההסכם הקיבוצי שנחתם בין הממשלה להסתדרות לטובת העו"סים. רשימת ההטבות – בכתבה
ראשיחדשות"יש גבול לאמירות המבזות על הבתים שלנו"

“יש גבול לאמירות המבזות על הבתים שלנו”

כך אמרה עו"ד רויטל לן כהן בוועדת החינוך, בתגובה לדבריה של סמנכ"לית החינוך בשלטון המקומי מיכל מנקס

הדיון הבוקר בוועדת החינוך של הכנסת בנושא הילדים המשולבים התחמם לאחר שמשרד החינוך ומרכז השלטון המקומי הודיעו כי התנאי שלהם להגעת המשלבות לבתי התלמידים בזמן “שגרת הקורונה” הוא נוכחות של אדם מבוגר בבית.

המשמעות מבחינת ההורים היא שאחד מהם יצטרך להישאר בבית ולא לצאת לעבודה שלושה ימים מדי שבוע, שבהם הילדים מכיתות ה’ ומעלה לומדים מרחוק. מדובר בגזירה כלכלית קשה עבור משפחות ל-18 אלף תלמידים משולבים ברחבי הארץ.

מיכל מנקס, סמנכ”לית החינוך במרכז השלטון המקומי, העלתה את המתח עוד יותר כאשר הבהירה שאין פתח למשא ומתן עם ההורים בנושא. “מדובר בקו אדום מבחינתנו”, הבהירה מנקס. “לא נזרע תקוות שווא אצל ההורים שבוע לפני הלימודים”.

מנקס ניסתה להסביר את עמדתה הנחרצת. “אנחנו חיים במציאות שלצערנו הרבה פעמים אנחנו צריכים להוכיח שאין לנו אחות”, היא אמרה. “אני לא רוצה להעמיד את הסייעת במצבים שהיא תואשם במשהו, בין אם אשמה אמיתית ובין אם דמיון של ילד. מטבע הדברים ילדים שנמצאים יחד לא הכל כשורה ולא תמיד מסתדרים. המשלבת יכולה למצוא את עצמה כמו גננת. אנחנו לא רוצים להוזיל את תפקיד הסייעת”.

אחרי מנקס עלתה לדבר דרך הזום עו”ד רויטל לן כהן מ”קואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים”. היה ניכר שהיא כועסת. “אני מאוד נסערת מהדברים שנאמרו”, אמרה לן כהן. “ההנחה שמניחים כל פעם אודות הבתים שלנו היא בלתי נסבלת. ההתנגדויות לכך הן שונות: ‘אם יהיה אב שיישאר בבית הוא עלול לפגוע מינית בסייעת’, ‘הבתים שלנו עלולים לגרום למחלות’, ‘עכשיו הילדים שלנו יכולים לריב’.

“יש גבול למה שאני יכולה לספוג בתור הורה על כל האמירות המבזות האלה”, המשיכה לן כהן. “הכלל צריך להיות שהסייעת יכולה להגיע הביתה, בוודאי שלא צריך פה ליווי של הורה מבוגר. במידה שיש מקרה נקודתי שנדרש, יש לדון בכך. נראה שהסיבה היחידה לדרישות האלה היא לייצר חסם בפני הילדים שלנו ובפני יכולתם להיות חלק מהכיתה שלהם”.

עו”ד רויטל לן כהן, קואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

אמיתי שוחט מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שיזמה את המשא ומתן בין משרד החינוך, השלטון המקומי וההורים המשלבים, בירך על “הבשורה של הגעת הסייעות לבתים. תודה למשרד החינוך ולמרכז השלטון המקומי. יחד עם זאת, על חובת נוכחות מבוגר בבית אנחנו חלוקים מאוד. אנחנו סבורים שזה לא צריך להיות גורף. לא ייתכן שהורה שיש לו ילד בכיתה ט’, למשל, שיכול להישאר לבד בבית, יצטרך להחליט אם ללכת לעבודה או להיות בבית כדי שילדו ילמד בזום עם הכיתה והסייעת”.

עוד בנושא:

המשלבות יוכלו להגיע לבתי הילדים, אבל יש כוכבית ענקית

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות