ועדת הכספים אישרה את התשלום הרטרואקטיבי לנכים על 2020

הוועדה אישרה לצורך כך תקציב של 940 מיליון שקל. הכסף צפוי לעבור לנכים עד סוף השנה, כנראה בהעברה אחת

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

ועדת הכספים אישרה היום (ד') תוספת של 11 מיליארד שקל לתקציב המדינה לשנת 2020, הכוללת את התקציב הנוסף שהבטיח שר האוצר ישראל כ"ץ לציבור הנכים בסך 940 מיליון שקל.  

התוספת נועדה ליישום הפעימה השלישית של חוק הנכים, שהייתה מתוכננת להתבצע בתחילת 2020, אולם לא יצאה לפועל עקב התנערות הממשלה מהחוק שהיא עצמה העבירה. 940 מיליוני השקלים יינתנו כמענק רטרואקטיבי המפצה על אי הגדלת קצבאות הנכים מינואר 2020 ועד היום לכל דרגות הנכות. בנוסף, מיועד המענק למתן תוספת לנכים קשישים, לשר"מ (שירותים מיוחדים), לנכים מונשמים (הגדלה משמעותית) ולילדים נכים.

מתווה חלוקת התקציב טרם נקבע, אך בארגון "נכה לא חצי בן אדם", שהיה שותף למשא ומתן עם משרד האוצר, אומרים שהמתווה שעליו עמלו יחד עם ארגוני נכים נוספים, משרד הרווחה והמוסד לביטוח לאומי, צפוי להיות מאושר כפי שהוא, למעט שינויים קלים.

מה יקרה ב-2021? מכיוון שהפעימה השלישית לא נכנסה לתוקף, למרות הפיצוי בדמות המענק החד פעמי, בסיס הקצבה בתחילת שנה הבאה נותר ללא שינוי, כפי שהיה ב-2020. המשמעות היא שהנכים יצטרכו להיאבק שוב כדי להגדיל את הקצבה פעמיים. זאת אומרת, להבטיח שתקציב 2021 של משרד האוצר יכלול גם את הפעימה השלישית וגם את הרביעית, שאמורות יחד להביא את קצבת הנכות הכללית (100% נכות) ל-3,700 שקל בחודש. אז, לפי המתווה, מתוכננת הקצבה גם להיות מוצמדת לשכר הממוצע במשק – מה שאמור למנוע את שחיקתה לאורך השנים.

אחרי אישור תוספת התקציב החד פעמית בוועדת הכספים, צפויה הממשלה להגיש הצעת חוק תואמת לכנסת. עקב משבר הקורונה ותקופת החגים עשוי התהליך להתעכב, אולם ההערכה היא שעד סוף אוקטובר יועבר הכסף לחשבונות הבנק של הנכים, כאמור רטרואקטיבית מתחילת 2020. ככל הנראה ההעברה תיעשה בתשלום אחד.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני

ב"נכה לא חצי בן אדם" מעריכים כי התוספת החודשית לנכה בדרגת נכות מלאה עבור 2020 תעמוד על 190 שקל בחודש. רטרואקטיבית, על כל השנה, צפוי אותו נכה לקבל מהמדינה 2,280 שקל.   

נכים בדרגה חלקית צפויים לקבל בגין 2020 בין 113 ל-140 שקל לחודש, בהתאם לחומרת הנכות. בחישוב שנתי מדובר ב-1,356 עד 1,680 שקל.

נכים קשישים אמורים לקבל תוספת של בין 113 ל-190 שקל בחודש, או במונחים שנתיים בין 1,356 שקל ל-2,280 שקל.

נכים הזכאים לקצבת שירותים מיוחדים יזכו לתוספות בהתאם לאחוזי השר"מ. עבור 50% תינתן תוספת של 100 שקל לחודש, או 1,200 שקל לשנה; עבור 112% שר"מ תתקבל תוספת של 200 שקל בחודש, או 2,400 שקל על כל השנה;  עבור 188% שר"מ יקבלו הנכים הרלוונטיים תוספת של 300 שקל בחודש, או במונחים שנתיים 3,600 שקל.

אלכס פרידמן, "נכה לא חצי בן אדם"

נכים מונשמים, אלה שזקוקים לסיוע הרב ביותר, צפויים ליהנות מהכפלה של הקצבה לסך של 6,600 שקל מדי חודש. ילדים נכים (הכוונה לילדים הזכאים לקצבת ילד נכה, לצורך העניין גם ילדים אוטיסטים) מתוכננים לזכות בתוספת של בין 50 ל-110 שקל לחודש לקצבה, ובמונחים שנתיים בין 600 ל-1,320 שקל. המספרים בנוגע למונשמים ולילדים עדיין אינם סופיים, וייתכן שבסופו של דבר יזכו המונשמים לתוספת נמוכה יותר, ואילו הילדים לתוספת מעט גבוהה יותר.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום "המקצוענים" של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

Avatar

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״