נושאים קשורים

מרגש: אנשי “בית הגלגלים” מנציחים את המתנדבים שנהרגו ב-7 באוקטובר

חברי עמותת בית הגלגלים, המתמודדים עם מוגבלות פיזית קשה, מובילים מיזם הנצחה לאנשי ובוגרי העמותה שהלכו לעולמם. בין היתר, מופיעים באתר החדש שמותיהם של מתנדבים שנהרגו באירועי השבת השחורה

חוקרים: זה מה שגורם לאוטיסטים עם חום להתנהג “נורמלי”

תופעת "אפקט החום", שמשפרת תסמיני אוטיזם בזמן זיהום של הגוף, נחקרה עד כה רק בעכברים. כעת זוג מדענים ינסה לפתח טיפולים לבני אדם שיחקו את התופעה – גם בלי חום

אחרי הדייט הוא סימס “את נוירוטית ונרקסיסטית”. הוא צודק?

"הוא נישק אותי עם ריח של חומוס ולא זכר מתי היה הסקס האחרון שלו, אז העפתי אותו מהבית". אז למה לרננה יש עכשיו מחשבות שניות...

כך הצלחתי (בסוף) להצביע בבחירות

באמת שרציתי להיכנס לקלפי, אבל הגוף שלי נכנס למצב של סטרס. הרגליים נעו לבדן, ופשוט מצאתי את עצמי עומדת בתחנת אוטובוס ורק רוצה לברוח. זה מה שקרה אחר כך
הסתדרות 480-100

אירוע בריונות חמור: צילמו נער אוטיסט בשירותים של בית הספר

שישה נערים ממקיף ט' באשדוד נחקרו במשטרה והושעו מהלימודים לאחר שהתעללו בנער בן גילם מכיתת התקשורת, על הרצף. אמו של הילד: "זו טראומה לכל החיים"
ראשיאוטיזםלמה המשטרה צריכה לבקש מאיתנו סליחה

למה המשטרה צריכה לבקש מאיתנו סליחה

רגע לפני יום כיפור, איל שחל עם רשימה חלקית של האוטיסטים שנפגעו על ידי המשטרה, כולל איאד אל-חלאק

שנה טובה, משטרת ישראל. לקראת יום כיפור, אני חושב שאתם צריכים לבקש סליחה מכלל האוטיסטים בישראל. חלקכם, לא כולכם, מבעיתים אותנו עד מוות.

רשימה חלקית: יענקי רוזנברג, שנעצר באלימות על ידי שוטר; ע’ שנעצר באלימות על ידי שוטרים ברכבת הקלה, ושהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו, כאילו לא למדה שום דבר מהתאבדותו של האוטיסט עידן בנציון, שמעצרו הוארך לאחר חקירה;  איאד אל-חלאק, שנורה למוות על ידי שוטרים; ואני, שהבכיר בלשכת שר המשטרה כינה: “פגוע שכל”, יחד עם האנשים שההצעה שלי נכתבה כדי להגן עליהם.

כעיתונאי וכיזם, כתבתי על מקרים בהם המשטרה עוצרת אוטיסטים, לעתים גם כולאת אותם ומגישה נגדם כתבי אישום על עבירות שיש להן רקע מוגבלותי מובהק. בחודשים האחרונים, גם בגלל הקורונה, האלימות המשטרתית הולכת ומסלימה. בארץ, איאד אל-חלאק הוא המקרה הידוע ביותר, אבל ישנם אוטיסטים נוספים שנעצרו באלימות, נחקרו והוגש נגדם כתב אישום על ידי המשטרה, כי הם נחשבים כשירים משפטית.

לרוע המזל, המשטרה לא משתפת פעולה עם הארגונים האזרחיים שקשורים לנושא, גם לא עם תתי-הוועדות שהוקמו לאחר ועידת הנשיא. המשטרה מעדיפה מודלים ביו-רפואיים שאמורים להפוך כל שוטר למאבחן על פי התנהגות, וזה לא עובד, כי זו, כמובן, לא הדרך. לאוטיסטים יש גם רגשות, והם הסיבה לחלק מהמעשים וההתנהגויות החריגות.

ניצב מוטי כהן, ממלא מקום המפכ”ל

וכאן הדילמה, שאני מרגיש בה בחריפות רבה כאוטיסט. אוטיסטים, וגם אני ביניהם, מתקשים מאוד לחיות עם סתירות מהותיות. סתירה מהותית היא, למשל, ללמד אוטיסט שהשוטר חפץ בטובת כולנו, שומר על הסדר בשמנו, ואז הוא נחשף לאלימות חסרת מעצורים של שוטרים – בטלוויזיה, ברחוב. סתירה נוספת עלולה להיווצר אם נטרח מאוד ונלמד את האוטיסט לעצור אם שוטר אומר: “עצור”, להגיש מסמכים אם שוטר מורה להגיש מסמכים, לומר מיד: “אני אוטיסט” (אם הוא יכול). הלימוד הזה כשלעצמו, שעשוי לא להצליח כלל וכלל ב”זמן אמת”, עלול להרתיע את האוטיסט מכל שוטר שהוא פוגש.

אתם צריכים לבקש סליחה, משטרת ישראל. אין לי מושג מהי עמדתה הרשמית של המשטרה בעניין אלוהים, אבל הוא, בניגוד אליכם, מגדיר “עבריין” כמי שנקט בפועל בצעד שמרע ופוגע ולא במי שמנפנף בידיו, נוהם ומתרוצץ.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

סימן טוב לחרטה אמיתית יהיה תחילתו של דיאלוג עם הארגונים שמייצגים אוטיסטים, שחלקם הם ארגונים של אוטיסטים בעצמם. להכיר אותנו בכוונה מלאה ולא מבעד לכוונת. ואני לא מתכוון לאוטיסטים שאתם מזמינים פעם בשנה או שנתיים להרצות לכם כמה קשים חיי אוטיסט. זה קל מדי.

יליד 2001, מתל אביב. מסיים תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה באמנות ומשפט ציבורי. מאובחן כאוטיסט בתפקוד נמוך עם דיספרקסיה (קושי נוירולוגי בביצוע פעולות), שפוגעת בדיבור. מתבטא בהקלדה מגיל צעיר. צייר ששתי תערוכות מאחוריו. כותב שירים שחלקם הולחנו.

כתבות אחרונות