נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליווי
הסתדרות 480-100

המלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיאוטיזםלמה המשטרה צריכה לבקש מאיתנו סליחה

למה המשטרה צריכה לבקש מאיתנו סליחה

רגע לפני יום כיפור, איל שחל עם רשימה חלקית של האוטיסטים שנפגעו על ידי המשטרה, כולל איאד אל-חלאק

שנה טובה, משטרת ישראל. לקראת יום כיפור, אני חושב שאתם צריכים לבקש סליחה מכלל האוטיסטים בישראל. חלקכם, לא כולכם, מבעיתים אותנו עד מוות.

רשימה חלקית: יענקי רוזנברג, שנעצר באלימות על ידי שוטר; ע’ שנעצר באלימות על ידי שוטרים ברכבת הקלה, ושהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו, כאילו לא למדה שום דבר מהתאבדותו של האוטיסט עידן בנציון, שמעצרו הוארך לאחר חקירה;  איאד אל-חלאק, שנורה למוות על ידי שוטרים; ואני, שהבכיר בלשכת שר המשטרה כינה: “פגוע שכל”, יחד עם האנשים שההצעה שלי נכתבה כדי להגן עליהם.

כעיתונאי וכיזם, כתבתי על מקרים בהם המשטרה עוצרת אוטיסטים, לעתים גם כולאת אותם ומגישה נגדם כתבי אישום על עבירות שיש להן רקע מוגבלותי מובהק. בחודשים האחרונים, גם בגלל הקורונה, האלימות המשטרתית הולכת ומסלימה. בארץ, איאד אל-חלאק הוא המקרה הידוע ביותר, אבל ישנם אוטיסטים נוספים שנעצרו באלימות, נחקרו והוגש נגדם כתב אישום על ידי המשטרה, כי הם נחשבים כשירים משפטית.

לרוע המזל, המשטרה לא משתפת פעולה עם הארגונים האזרחיים שקשורים לנושא, גם לא עם תתי-הוועדות שהוקמו לאחר ועידת הנשיא. המשטרה מעדיפה מודלים ביו-רפואיים שאמורים להפוך כל שוטר למאבחן על פי התנהגות, וזה לא עובד, כי זו, כמובן, לא הדרך. לאוטיסטים יש גם רגשות, והם הסיבה לחלק מהמעשים וההתנהגויות החריגות.

ניצב מוטי כהן, ממלא מקום המפכ”ל

וכאן הדילמה, שאני מרגיש בה בחריפות רבה כאוטיסט. אוטיסטים, וגם אני ביניהם, מתקשים מאוד לחיות עם סתירות מהותיות. סתירה מהותית היא, למשל, ללמד אוטיסט שהשוטר חפץ בטובת כולנו, שומר על הסדר בשמנו, ואז הוא נחשף לאלימות חסרת מעצורים של שוטרים – בטלוויזיה, ברחוב. סתירה נוספת עלולה להיווצר אם נטרח מאוד ונלמד את האוטיסט לעצור אם שוטר אומר: “עצור”, להגיש מסמכים אם שוטר מורה להגיש מסמכים, לומר מיד: “אני אוטיסט” (אם הוא יכול). הלימוד הזה כשלעצמו, שעשוי לא להצליח כלל וכלל ב”זמן אמת”, עלול להרתיע את האוטיסט מכל שוטר שהוא פוגש.

אתם צריכים לבקש סליחה, משטרת ישראל. אין לי מושג מהי עמדתה הרשמית של המשטרה בעניין אלוהים, אבל הוא, בניגוד אליכם, מגדיר “עבריין” כמי שנקט בפועל בצעד שמרע ופוגע ולא במי שמנפנף בידיו, נוהם ומתרוצץ.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

סימן טוב לחרטה אמיתית יהיה תחילתו של דיאלוג עם הארגונים שמייצגים אוטיסטים, שחלקם הם ארגונים של אוטיסטים בעצמם. להכיר אותנו בכוונה מלאה ולא מבעד לכוונת. ואני לא מתכוון לאוטיסטים שאתם מזמינים פעם בשנה או שנתיים להרצות לכם כמה קשים חיי אוטיסט. זה קל מדי.

יליד 2001, מתל אביב. מסיים תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה באמנות ומשפט ציבורי. מאובחן כאוטיסט בתפקוד נמוך עם דיספרקסיה (קושי נוירולוגי בביצוע פעולות), שפוגעת בדיבור. מתבטא בהקלדה מגיל צעיר. צייר ששתי תערוכות מאחוריו. כותב שירים שחלקם הולחנו.

כתבות אחרונות