נושאים קשורים

מרגש: אנשי “בית הגלגלים” מנציחים את המתנדבים שנהרגו ב-7 באוקטובר

חברי עמותת בית הגלגלים, המתמודדים עם מוגבלות פיזית קשה, מובילים מיזם הנצחה לאנשי ובוגרי העמותה שהלכו לעולמם. בין היתר, מופיעים באתר החדש שמותיהם של מתנדבים שנהרגו באירועי השבת השחורה

חוקרים: זה מה שגורם לאוטיסטים עם חום להתנהג “נורמלי”

תופעת "אפקט החום", שמשפרת תסמיני אוטיזם בזמן זיהום של הגוף, נחקרה עד כה רק בעכברים. כעת זוג מדענים ינסה לפתח טיפולים לבני אדם שיחקו את התופעה – גם בלי חום

אחרי הדייט הוא סימס “את נוירוטית ונרקסיסטית”. הוא צודק?

"הוא נישק אותי עם ריח של חומוס ולא זכר מתי היה הסקס האחרון שלו, אז העפתי אותו מהבית". אז למה לרננה יש עכשיו מחשבות שניות...

כך הצלחתי (בסוף) להצביע בבחירות

באמת שרציתי להיכנס לקלפי, אבל הגוף שלי נכנס למצב של סטרס. הרגליים נעו לבדן, ופשוט מצאתי את עצמי עומדת בתחנת אוטובוס ורק רוצה לברוח. זה מה שקרה אחר כך
הסתדרות 480-100

אירוע בריונות חמור: צילמו נער אוטיסט בשירותים של בית הספר

שישה נערים ממקיף ט' באשדוד נחקרו במשטרה והושעו מהלימודים לאחר שהתעללו בנער בן גילם מכיתת התקשורת, על הרצף. אמו של הילד: "זו טראומה לכל החיים"
ראשיאוטיזםהריאלטי שגרם לשונא ריאלטי כמוני להתאהב

הריאלטי שגרם לשונא ריאלטי כמוני להתאהב

אהוד שפייזר, פעיל חברתי, אוטיסט ואדם די ביקורתי בד"כ, צפה בדוקו ריאלטי "אהבה על הספקטרום". מה הוא חשב?

בתור מי שמעולם לא היה חסיד ז’אנר הריאלטי, וגם סולד מתוכניות היכרויות בטלוויזיה, הסיכוי שלי להתאהב בדוקו ריאלטי “אהבה על הספקטרום” נראה קלוש למדי. אבל באהבה, כפי שכולנו יודעים, אין חוקים, והסדרה האוסטרלית שעוקבת אחר עולם ההיכרויות של צעירים וצעירות על הרצף, הצליחה איכשהו לשלוח לי חץ לתוך הלב. אגב, היא משודרת בנטפליקס.

איך נראות אהבה וזוגיות מבעד לעיניים של אוטיסטים? זה בעצם מה ש”אהבה על הרצף” מנסה לפצח. כל משתתף ומשתתפת בסדרה זוכים לליווי צמוד של מאמנת אישית, שמקנה להם כישורי חיים, יכולת לפתח שיחה, הרגלי חיזור מקובלים, וכן, גם כלים לשיפור ההופעה החיצונית. לפחות בעיניי בולטים מעל כולם תומאס ורות’, שנמצאים בליבה של מערכת יחסים מאוד יפה שמבוססת על אהבת אמת ללא שיפוטיות, ועם המון הערכה הדדית.

כמי שכבר הורגל לראות נוירוטיפיקלים מגלמים אוטיסטים בסדרות טלוויזיה, הסדרה הזאת היא משב רוח מרענן. לצערי, עד היום אף מדיה לא רתמה לשורותיה אדם בשר ודם על הרצף והציגה אותו באופן כן וחשוף קבל עם ועדה. במקום זה, היא עשתה את המובן מאליו והציגה סטריאוטיפ של אוטיזם. במובן הזה “אהבה על הספקטרום” היא פורצת דרך. היא מציגה מראה אמיתית של אוטיסטים כפי שהם בחיים – אנשים עם דילמות, חששות, אובססיות ורגשות. לא גדולים מהחיים, ולא נחותים ונזקקים לרחמים. פשוט מציאות במימדיה הטבעיים.

“אהבה על הספקטרום”. צילום: נטפליקס

בסדרה יש גם נקודות טעונות שיפור, ואני מקווה שהן יבואו על תיקונן בעונה הבאה. לא אחת היא מרגישה מבוימת מדי. לעתים משתתפי התוכנית מתנהגים באופן לא טבעי, ולי כצופה זה מרגיש כאילו נעשה ניסיון מלאכותי להתאים את הדמויות לעולם האמיתי. בנוסף, הסדרה נופלת פעמים רבות למקומות המובנים מאליהם. לפעמים יש תחושה שהיא מנסה ללכת על בטוח ולחבר בין אנשים שממילא נמצאים על הרצף, במקום לחצות את הרוביקון ולנסות להפגיש את המשתתפים עם קהלים לא מוכרים.

ולמרות הסייגים שציינתי, עדיין מדובר בסדרה ששווה לצפות בה, בין אם אתה אוטיסט, ובין אם אתה סתם רוצה לטעום קצת מעולם הזוגיות מנקודת מבטם של אנשי הרצף. זו סדרה מרגשת, אמיתית, והיא ככל הנראה תגרום לכם להתאהב בכל משתתפיה: תומאס, רות’, מייקל, קלווין, מארק וקלוי. מניסיון אישי, תוך זמן קצר תתקשו מאוד להוריד מהם את העיניים ותישאבו בהנאה לתוך עולמם. בעצם, בגללם התאהבתי.

הכותב הוא אקטיביסט, יזם ופובליציסט על הספקטרום האוטיסטי

 

 

 

****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת,
פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של
שווים

)המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע
המטפלים)

*****************************************************

כתבות אחרונות