נושאים קשורים

הופכים קושי לפתרון: אלו המוצרים שניצחו בתחרות ההאקאוטיזם

עשרה סטרט-אפים חדשים בתחום הטכנולוגיה לאוטיזם התחרו על המקום הראשון באירוע שיא טכנולוגי מיוחד במינו: "זכות והזדמנות חד-פעמית"

התנגדות להטלת אגרה של 700 שקל על ביקור במיון פסיכיאטרי

מאחורי המהלך עומדים משרדי הבריאות והאוצר. ממלא מקום יו"ר ועדת הבריאות:  "אין מקום לאגרה כזו. לחייב את קופות החולים להקים מוקדי טיפול בקהילה"

למה לא הלכתי להצביע בבחירות לרשויות המקומיות

אתמול לא הלכתי להצביע. אם מישהו במשרד הפנים חושב שפתקי ההצבעה מונגשים – כדאי לו לחשוב שוב | טור מאת לקוית ראייה

בג”ץ יכריע: האם תוקפא רפורמת מכשירי השיקום?

ארגוני הזכויות למען אנשים עם מוגבלות עתרו לביהמ"ש בבקשה לצו ביניים להפסקת החקיקה שתעביר את הסמכות על המכשירים ממשרד הבריאות לקופות החוליםנחתם צו הרחבה: כל העובדים הסוציאליים ייהנו מעליית שכר

שר העבודה יואב בן צור הרחיב את ההסכם הקיבוצי שנחתם בין הממשלה להסתדרות לטובת העו"סים. רשימת ההטבות – בכתבה
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותכמה תשלם עיריית ירושלים על אי הנגשת תחנות אוטובוס

כמה תשלם עיריית ירושלים על אי הנגשת תחנות אוטובוס

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל בסוף השבוע תובענה ייצוגית שהוגשה בשם תושבים עם מוגבלות בעיר

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל בסוף השבוע האחרון תובענה ייצוגית שהוגשה על ידי אנשים עם מוגבלות בניידות, תושבי העיר, נגד עיריית ירושלים. הסיבה לתביעה: העירייה לא עמדה ביעדי ההנגשה של תחנות אוטובוס עירוניות הנמצאות בתחומה. בית המשפט קבע כי כפיצוי תעניק העירייה הטבה לתובעים בשווי 2 מיליון שקל.

מדובר למעשה בחיבור של שתי תובענות ייצוגיות, שהוגשו על ידי שושנה ברגר, המתניידת באמצעות כיסא גלגלים חשמלי ונזקקת לעיתים גם לשירותי תחבורה ציבורית עירוניים. ברגר, בעלת תואר בחינוך מיוחד, משמשת כרכזת פעילים ומתנדבים בעמותה המסייעת ומייעצת לאנשים עם מוגבלויות.

בתובענה הראשונה נטען כי העירייה הפרה חובה חוקית בכך שלא עמדה ביעדים ואבני הדרך שנקבעו לה ב”תוכנית ההנגשה” לשנים 2010-2011, בכך שלא ביצעה התאמות נגישות בתחנות אוטובוס לקווים עירוניים בתחומי ירושלים. בתובענה השנייה נטען כי העירייה לא סיימה להנגיש את כל תחנות האוטובוס שבתחומה, ובכך הפרה את חובותיה לסיים את כל התאמות הנגישות בתחנות האוטובוס עד לסוף 2014.

בית המשפט קבע כי אמנם העירייה לא עמדה ביעדים ובאבני הדרך שנקבעו בתוכנית ההנגשה. “המבקשת העמידה תשתית ראייתית לכאורית לנזק בדמות פגיעה באוטונומיה שנגרמה לה ולחברי הקבוצה שאותה היא מבקשת לייצג”, נכתב בפסק הדין, “בכך שהמשיבה מנעה ממנה את הזכות לעשות שימוש בתחבורה ציבורית ברחבי העיר ירושלים בכך שלא עמדה בתוכנית ההנגשה שנקבעה”.

בתובענה הראשונה ביקשה התובעת פיצוי לכל אחד מחברי הקבוצה, בגין נזק לא ממוני של הפגיעה באוטונומיה של הפרט, ללא הוכחת נזק, בסך 100 שקל לאדם. בתובענה השנייה העמידה התובעת את גובה הפיצוי לכל חבר על 1,000 שקל.

לאור זאת פסק בית המשפט כי עיריית ירושלים תתקן את הדרוש תיקון על פי דין ותעניק לחברי הקבוצה הטבה בכך שתפעל להתקנת מתקנים ייעודיים לאנשים עם מוגבלות בעלות כוללת של 2 מיליון שקל – הן מתקני משחק נגישים לילדים עם מוגבלות, והן מתקני כושר גופני למבוגרים עם מוגבלות, בגנים או בפארקים. לפי דרישתו, ההתקנה תיעשה בשני אתרים שונים לפחות, במסגרת גני שעשועים או פארקים המיועדים לציבור הרחב.

בנוסף קבע בית המשפט כי העירייה תשלם לתובעת הייצוגית, בשתי התובענות יחד, 50 אלף שקל וכן שכר טרחת עו”ד בסך כולל של 350 אלף שקל.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות