fbpx

החברים מכיתה ו' מתגייסים למען אלכס פרידמן

מייסד "נכה לא חצי בן אדם" פתח קמפיין המונים למימון מסע הרצאות על חייו, והחברים מביה"ס בגדרה נרתמו

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אלכס פרידמן, מייסד ויו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם", רוצה שכמה שיותר אנשים ישמעו את סיפור חייו יוצא הדופן. לשם כך הוא פתח לאחרונה קמפיין גיוס המונים, שנועד לממן את מסע ההרצאות שהוא מתכנן לערוך ברחבי הארץ. לטובת הקמפיין נרתמו חברים טובים וקולגות, אבל התמיכה הכי מרגשת הגיעה מכיוון לא צפוי: החברים של אלכס מבית ספר יסודי.

"ו'2 מתגייסים למען אלכס" – זה שם קבוצת הווטסאפ שפתחו החברים מבית ספר פינס בגדרה עבור המטרה. עד עתה הם גייסו כ-43 אלף שקל – 62% מיעד הגיוס שעומד על כ-70 אלף שקל. עד סוף הקמפיין נותרו כשלושה שבועות.

"זה מרגש שלמרות ש-20 שנה חלפו מאותם ימים, חבריי לספסל הלימודים עדיין שם למעני", אומר פרידמן ל"שווים". "ככה בדיוק זכרתי אותם. תמיד הרגשתי שזה בא מכל הלב ולא מתוך מקום של רחמים. התקופה ההיא נתנה לי כוח ועוצמה להמשיך ולהיות הפעיל החברתי שאני כיום. אני שמח שהם איתי במסע הזה, ואני מחכה לראות אותם במסגרת ההרצאות שלי".

כבר אז, בכיתה, ישב פרידמן בכיסא גלגלים, עקב ניוון השרירים איתו הוא מתמודד, "אבל יכולתי לעשות את כל הפעולות, והאופי שלי והאופטימיות שבי תמיד עזרו לי להשתלב חברתית", הוא מספר. "זה גם מה שעזר לי בלימודים. החברים וגם נורית היו שם בשבילי".

אז: אלכס (בישיבה עם הכובע) והחברים מבית ספר יסודי

נורית היא נורית סבן, מחנכת הכיתה של פרידמן, וגם היא חלק מקבוצת הווטסאפ. "פגשתי אז ילד חכם, תלמיד מצטיין, שלמרות הסיוע שעמד לרשותו התעקש ללמוד לכתוב בכוחות עצמו", היא נזכרת. "אלכס התעניין במחשבים והשתתף בשיעורים, ואני סייעתי ככל יכולתי".

כאשר פרידמן נאלץ לעבור ללמוד בביתו בשל מצבו הרפואי, סבן הייתה מגיעה לבקר אותו. היא גם דאגה שילדי הכיתה יבואו אליו כדי לוודא שהוא לא יישאר מחוץ לעניינים. "אני חושבת שמה שאלכס עושה מהווה השראה לכולם", היא אומרת. "בעשייתו הוא מוכיח שאין דבר העומד בפני הרצון, והרצון הזה גורם לו לרתום אנשים להתגייס למען המטרות שלו".

אחד החברים משכבר הימים שנרתמו לקמפיין הוא גיא חתמי. לדברי חתמי, היחסים עם אלכס כילדים היו שוויוניים ולא שונים משל יתר הילדים בכיתה. "מאוד נהניתי מחברתו", הוא מספר, "וככה היה עד כיתה ו', משום שבאותה שנה אלכס עבר ניתוח לא פשוט בעמוד השדרה". לפני חמש שנים, כאשר חתמי שמע על פועלו של פרידמן בתקשורת, הקשר ביניהם התחדש. "שמחתי לשמוע שהוא בריא ושלם", הוא אומר, "אני מאוד גאה בעשייה שלו. זה לא מובן מאליו שאדם בתפקודו כל כך פעיל ואקטיבי".

והיום: אלכס פרידמן

לפרידמן יש באמת סיפור חיים לא שגרתי. הוא כולל נכות פיזית קשה, רופאים שקצבו את חייו וקבעו שלא יאריך ימים, שלוש שנים שבהן שהה בבית בסגר מוחלט, וגם פעילות חברתית ופוליטית ענפה: הוא נאבק בנחישות למען זכויות נכים, הקים את "נכה לא חצי בן אדם", והפך לאחד הדוברים והמנהיגים המשפיעים ביותר של מאבק הנכים בארץ. הוא אפילו התמודד בבחירות האחרונות מטעם רשימת ישראל ביתנו, אך לא נכנס לכנסת.

"כשנולדתי הרופא אמר להורים שלי שאני לא אחיה מעבר לגיל 3", הוא מספר. "אמא שלי דפקה את הראש בקיר. אבא שלי היה מתון יותר בהשוואה אליה. אני תמיד אומר שאני באיחור כפול 10. מה הלאה? היעד הבא הוא לנצח את הסטטיסטיקה הכללית של ה-SMA (סוג ניוון השרירים של פרידמן – א.ש), שזה אומר גיל 45, אבל כרגיל אני אופטימי".

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום "המקצוענים" של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

חנן טל, שותפו של פרידמן ב"נכה לא חצי בן אדם", מתאר אותו כפורץ דרך. "הוא קידם בצעדי ענק את המאבק לשוויון עבור נכים", אומר טל, "והוא גם הצליח לקחת ציבור משוסע ומודר ולהפוך אותו לציבור מסוקר עם מטרות משותפות".

כפי שהבנתם כבר, "לוותר" היא לא מילה לגיטימית בלקסיקון של פרידמן. "החיים נתנו לי שתי אפשרויות – לבכות או להילחם", הוא אומר. "היתרון בלהילחם זו האפשרות לנצח. אין טעם לחשוב על הנכות ביום יום, כי בין כה וכה החיים קצרים".

רוצים לתרום לקמפיין גיוס ההמונים של אלכס? הקליקו >>>> https://headstart.co.il/project/60033?utm_source=whatsapp&utm_medium=engage&utm_campaign=whatsapp-27.9

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

Avatar

אהוד שפייזר

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״