נושאים קשורים

ביטוח לאומי: בקרוב תוספת כספית קבועה לנכי עבודה

הקצבה החדשה תינתן לנכי עבודה שירצו לעבור טיפול רפואי, שיקום מקצועי או שיבה למעגל העבודה - ועלותה מיליוני שקלים בשנה  

זה הפיצוי שיקבל נער אוטיסט שצלב קרס נחרט על גבו

פשע השנאה הגיע לפשרה: משפחתו של הצעיר בן ה-17 מארה"ב, שהיה קורבן למעשה האלימות החמור בשנה שעברה, תוותר על המשך ההליך מול הרשויות

האם החינוך המיוחד בדרך למהפכה? החזון של ועדת שפירא

אחרי הרפורמה הכושלת מ-2019, במשרד החינוך מינו את היזם העסקי והחברתי המנוסה למשימה כמעט בלתי אפשרית. אלו התובנות והכיוונים לקראת השינויים המיוחלים במערכת החינוך המיוחד והכללית

זו דעתי על המתת חסד למתמודדי נפש שקצו בחייהם

רננה אורן קראה על ההולנדית שקיבלה אישור להמתת חסד, ולא מבינה למה אנשים לא מקבלים את זה. האם זה רק בגלל שפצע נפשי אי אפשר לראות בעיניים?רמי ואלמה פונו מביתם – והתחילו להתנדב ב”אקים”

אחרי שנאלצו להתפנות בתחילת המלחמה, החליטו בני הזוג לעזור לאנשים עם מוגבלות שכלית להקים ולטפח גינת ירק. "חיפשנו דרך להרגיש משמעותיים, זה ממלא אותנו"
ראשיאוטיזםמח"ש שלחה מסר: דמם של אנשים עם מוגבלות אינו הפקר

מח”ש שלחה מסר: דמם של אנשים עם מוגבלות אינו הפקר

איל שחל על ההחלטה להעמיד לדין את השוטר שירה למוות באיאד אל-חלאק, הצעיר האוטיסט ממזרח ירושלים

נוח בשלום על משכבך, איאד. תמים היית בחייך ותמים היית במותך, כשגופך הירוי דימם למוות בחדר אשפה.

המחלקה לחקירות שוטרים החליטה אתמול להעמיד לדין את אחד המעורבים במותך. כן, איאד, מח”ש שולחת לכולנו את המסר, יהודים כערבים: דמו של אוטיסט איננו הפקר.

כולנו היינו בארץ בחצי השנה האחרונה, ולכן ההקדמה הזו קצת מיותרת, אבל הנה היא: איאד אל-חלאק ז”ל הוא אוטיסט ערבי ממזרח ירושלים, שנורה למוות על ידי שוטר מג”ב שחשב שהוא מחבל. איאד לא דיבר, לא הצליח להגן על חייו במילים, ונורה בגלל התנהגותו ה”מוזרה”, שהיא בעצם התנהגות שמאפיינת אוטיסטים לא מעטים במצבי לחץ.

אני מסיר את כובעי (המטאפורי) בפני מח”ש. מבלי להיכנס לפרטי האירוע הספציפי, שיתבררו בבית המשפט, ההחלטה משדרת מסר ברור מאוד: דמו של אדם עם מוגבלות אינו דליל מדמו של אדם “רגיל”. זוהי החלטה נכונה ואמיצה, דווקא מכיוון שאיאד שייך לשני מיעוטים מוחלשים: ערבים ואנשים עם מוגבלות. הוא הוגדר כמוני, כאוטיסט בתפקוד נמוך. אוטיסט שלא מדבר. החלטה שונה הייתה עלולה להתקבל בציבור כהתרת דמם של החלשים מכל.  

איאד אלחאלק
איור מצילום של איאד אל-חלאק ז”ל

הקורונה היא אתגר עצום, אני מתפלל שלא גדול מדי, לדמותה הערכית והמוסרית של מדינת ישראל. חברה במצב הישרדותי עלולה להבדיל בין חיים “שווים” ל”שווים פחות”, חיים “מועילים” ו”מועילים פחות”. מי אנחנו? השורדים בכל מחיר או האוהבים ללא מחיר? אנחנו שומעים את הקולות, גם את אלה וגם את אלה.

מבלי להדר ולהאדיר את דמותה של המחלקה לחקירות שוטרים, אומר רק זאת: היא מסמלת את מדינת ישראל הרשמית. היא לא הטוקבקיסט בפייסבוק, או האדם שמסנן הערה מעליבה במכולת. היא זרוע מבצעת.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

ומח”ש אמרה: לא, לא חיים נטולי משמעות ותוכן. לא גוש בשר. אדם. שלמות פיזית ונפשית שנורתה, דיממה ומתה בטרם עת, בחדר אשפה. נשמה טובה, שתחסר לאוהביה.

יליד 2001, מתל אביב. מסיים תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה באמנות ומשפט ציבורי. מאובחן כאוטיסט בתפקוד נמוך עם דיספרקסיה (קושי נוירולוגי בביצוע פעולות), שפוגעת בדיבור. מתבטא בהקלדה מגיל צעיר. צייר ששתי תערוכות מאחוריו. כותב שירים שחלקם הולחנו.

כתבות אחרונות