נושאים קשורים

“קרן השמש שלנו חזרה, והדמעות לא מפסיקות לרדת”

מפגש מרגש התרחש בבית החולים בין קרן מונדר, מורה לחינוך מיוחד שחזרה משבי חמאס, למנהלת בית הספר רחלי שטיין. גם תלמידתה של מונדר התרגשה: "מיקה קפצה ונישקה את מסך הטלוויזיה"

אני עובד מדינה ו”קר גיבר” של אדם קרוב. מה מגיע לי?

מי זכאי להכרה כ"בן משפחה מטפל", איך מקבלים את ההכרה – ואיזה זכויות והטבות מגיעות לכם מהמדינה. מדריך בשיתוף נציבות שירות המדינה

אב ביקש להפחית מזונות כי לילד יש קצבת נכות. מה פסק ביהמ”ש?

שופטי בית הדין הרבני האזורי באשקלון התבקשו להכריע: האם העובדה שילד מקבל קצבת נכות מביטוח לאומי היא סיבה מוצדקת להפחתת מזונות שמשלם אביו   

בחודש הבא: הקצבאות יוקדמו; בינואר צפויה תוספת הצמדה

בין הקצבאות שיוקדמו: נכות, ילד נכה, שר”מ, ניידות ונפגעי עבודה. ב-2024 יגדלו הקצבאות בעקבות ההצמדה לשכר הממוצע במסגרת חוק הנכיםירדן, מדריכה ב”בית הגלגלים”, נחטפה לעזה. האם תוחזר בעסקה הקרובה?

בעלה והתינוקת הצליחו לברוח, שלושה ממתנדבי העמותה נרצחו. ולצד האסון התרחש גם נס – שהציל כנראה את חיי החניכים בבית בקיבוץ אורים
ראשיאוטיזםמח"ש שלחה מסר: דמם של אנשים עם מוגבלות אינו הפקר

מח”ש שלחה מסר: דמם של אנשים עם מוגבלות אינו הפקר

איל שחל על ההחלטה להעמיד לדין את השוטר שירה למוות באיאד אל-חלאק, הצעיר האוטיסט ממזרח ירושלים

נוח בשלום על משכבך, איאד. תמים היית בחייך ותמים היית במותך, כשגופך הירוי דימם למוות בחדר אשפה.

המחלקה לחקירות שוטרים החליטה אתמול להעמיד לדין את אחד המעורבים במותך. כן, איאד, מח”ש שולחת לכולנו את המסר, יהודים כערבים: דמו של אוטיסט איננו הפקר.

כולנו היינו בארץ בחצי השנה האחרונה, ולכן ההקדמה הזו קצת מיותרת, אבל הנה היא: איאד אל-חלאק ז”ל הוא אוטיסט ערבי ממזרח ירושלים, שנורה למוות על ידי שוטר מג”ב שחשב שהוא מחבל. איאד לא דיבר, לא הצליח להגן על חייו במילים, ונורה בגלל התנהגותו ה”מוזרה”, שהיא בעצם התנהגות שמאפיינת אוטיסטים לא מעטים במצבי לחץ.

אני מסיר את כובעי (המטאפורי) בפני מח”ש. מבלי להיכנס לפרטי האירוע הספציפי, שיתבררו בבית המשפט, ההחלטה משדרת מסר ברור מאוד: דמו של אדם עם מוגבלות אינו דליל מדמו של אדם “רגיל”. זוהי החלטה נכונה ואמיצה, דווקא מכיוון שאיאד שייך לשני מיעוטים מוחלשים: ערבים ואנשים עם מוגבלות. הוא הוגדר כמוני, כאוטיסט בתפקוד נמוך. אוטיסט שלא מדבר. החלטה שונה הייתה עלולה להתקבל בציבור כהתרת דמם של החלשים מכל.  

איאד אלחאלק
איור מצילום של איאד אל-חלאק ז”ל

הקורונה היא אתגר עצום, אני מתפלל שלא גדול מדי, לדמותה הערכית והמוסרית של מדינת ישראל. חברה במצב הישרדותי עלולה להבדיל בין חיים “שווים” ל”שווים פחות”, חיים “מועילים” ו”מועילים פחות”. מי אנחנו? השורדים בכל מחיר או האוהבים ללא מחיר? אנחנו שומעים את הקולות, גם את אלה וגם את אלה.

מבלי להדר ולהאדיר את דמותה של המחלקה לחקירות שוטרים, אומר רק זאת: היא מסמלת את מדינת ישראל הרשמית. היא לא הטוקבקיסט בפייסבוק, או האדם שמסנן הערה מעליבה במכולת. היא זרוע מבצעת.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

ומח”ש אמרה: לא, לא חיים נטולי משמעות ותוכן. לא גוש בשר. אדם. שלמות פיזית ונפשית שנורתה, דיממה ומתה בטרם עת, בחדר אשפה. נשמה טובה, שתחסר לאוהביה.

יליד 2001, מתל אביב. מסיים תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה באמנות ומשפט ציבורי. מאובחן כאוטיסט בתפקוד נמוך עם דיספרקסיה (קושי נוירולוגי בביצוע פעולות), שפוגעת בדיבור. מתבטא בהקלדה מגיל צעיר. צייר ששתי תערוכות מאחוריו. כותב שירים שחלקם הולחנו.

כתבות אחרונות