נושאים קשורים

מרגש: אנשי “בית הגלגלים” מנציחים את המתנדבים שנהרגו ב-7 באוקטובר

חברי עמותת בית הגלגלים, המתמודדים עם מוגבלות פיזית קשה, מובילים מיזם הנצחה לאנשי ובוגרי העמותה שהלכו לעולמם. בין היתר, מופיעים באתר החדש שמותיהם של מתנדבים שנהרגו באירועי השבת השחורה

חוקרים: זה מה שגורם לאוטיסטים עם חום להתנהג “נורמלי”

תופעת "אפקט החום", שמשפרת תסמיני אוטיזם בזמן זיהום של הגוף, נחקרה עד כה רק בעכברים. כעת זוג מדענים ינסה לפתח טיפולים לבני אדם שיחקו את התופעה – גם בלי חום

אחרי הדייט הוא סימס “את נוירוטית ונרקסיסטית”. הוא צודק?

"הוא נישק אותי עם ריח של חומוס ולא זכר מתי היה הסקס האחרון שלו, אז העפתי אותו מהבית". אז למה לרננה יש עכשיו מחשבות שניות...

כך הצלחתי (בסוף) להצביע בבחירות

באמת שרציתי להיכנס לקלפי, אבל הגוף שלי נכנס למצב של סטרס. הרגליים נעו לבדן, ופשוט מצאתי את עצמי עומדת בתחנת אוטובוס ורק רוצה לברוח. זה מה שקרה אחר כךאירוע בריונות חמור: צילמו נער אוטיסט בשירותים של בית הספר

שישה נערים ממקיף ט' באשדוד נחקרו במשטרה והושעו מהלימודים לאחר שהתעללו בנער בן גילם מכיתת התקשורת, על הרצף. אמו של הילד: "זו טראומה לכל החיים"
ראשיאנשים עם מוגבלויותהניצחון של עדיאל: הצעיר קטוע הרגל קיבל סוף סוף קצבת נכות

הניצחון של עדיאל: הצעיר קטוע הרגל קיבל סוף סוף קצבת נכות

בעקבות הפרסום ב"שווים": הביטוח הלאומי הפך את ההחלטה וקבע לעדיאל מור נכות של 100% לצמיתות

“מגיע לכם? תילחמו”. עדיאל מור

לפני כחמישה שבועות סיפרנו לכם כאן את סיפורו של עדיאל מור, קטוע רגל בן 24 מפתח תקווה, שהביטוח הלאומי החליט לגביו כי הוא אינו זכאי לקצבת נכות. בעקבות הפרסום ב”שווים” והעקשנות שלו ושל עורך דינו, התהפכה ההחלטה בימים האחרונים, ומעתה זכאי מור לקצבת נכות של 100 אחוזים לצמיתות. “אל תוותרו אף פעם על מה שמגיע לכם”, הוא מבקש להעביר מסר לאנשים במצבים דומים.

מור הוא נכה כמעט מלידה. כמה ימים לאחר שיצא לאוויר העולם נעצרה זרימת הדם ברגלו השמאלית, וכתוצאה מכך נוצר נמק קשה. בעקבות זאת נאלצו הרופאים לקטוע את הרגל השמאלית מעל הברך. כאשר גדל החל להשתמש בפרוטזה, ולמעשה זה מה שהוא מכיר כל חייו. כשהוא מתעורר בבוקר הוא מרכיב את הפרוטזה, מתנהל ומתהלך איתה במהלך היום, ומוריד אותה רק כשהוא הולך לישון.

לפני הקורונה הוא עבד. אלא שבעקבות המשבר הכלכלי הוא פוטר ונכנס לסטטיסטיקה העצובה הכוללת מאות אלפי ישראלים. בימים אלה הוא מתגורר עם הוריו בפתח תקווה, וזאת בשל הקושי להחזיק את עצמו מבחינה כלכלית ללא תמיכה כספית של המשפחה.

את התביעה לבקשת נכות כללית הגיש לפני כשנה, אך נדחה על ידי הביטוח הלאומי. לאחר מכן פנה לעורך דין אריאל בשארי כדי שייצג אותו. בהתחלה זה הלך קשה. הוועדה הרפואית אמנם העניקה לו אחוזי נכות רפואית גבוהים יותר ממה שקיבל בעבר, בשיעור 72% (קטיעת רגל ונכויות נוספות), אבל יחד עם זאת קבעה כי הוא אינו זכאי לקצבת נכות.

הסיבה, נימקו בביטוח הלאומי, היא שמור לא איבד לפחות 50% מכושר העבודה, הרף המינימלי הנדרש לקבלת הקצבה. במלים אחרות, מבחינתם הנכות שלו לא מונעת ממנו לעבוד ברוב העבודות, ולכן אין כל סיבה לתת לו קצבה חודשית.

את האבסורד בדחיית התביעה הבין מור לעומק כאשר פגש קבוצה של חבר’ה קטועי רגליים באירוע חברתי. “סיפרתי להם שאני לא מקבל קצבת נכות, והם היו בהלם מוחלט”, סיפר בפעם הקודמת ל”שווים”. “אנשים ששומעים את זה ממש צוחקים עליי. זה ברמת הלא הגיוני. מנסים למנוע ממני את מה שמגיע לי. זה כאילו שאתה באמצע טיפוס על הר גבוה, אתה רוצה להגיע למעלה, ואז מישהו דורך עליך”.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

למור יש ביקורת כלפי הביטוח הלאומי, אך הוא מעדיף להתרכז בהצלחת המאבק ובכך שקיבל בסופו של דבר את מלוא הזכויות שמגיעות לו. “בורא עולם עזר לי וקיבלתי את אשר מגיע לי”, הוא אומר עכשיו. “חבל שגררו אותי לעורך דין ומשפטים, אבל אני מאושר עכשיו, ואני אומר לכל מי שנתקל בבעיות מול הרשויות במדינה – מגיע לכם? תילחמו. אני מודה לכל מי שעזר לי ואני פשוט שמח על כך”.

עו”ד בשארי, שותף במשרד אסולין-בשארי, שמתמחה בתביעות מול הביטוח הלאומי, אמר בתגובה: “אני שמח לומר כי לאחר טיפול משפטי שכלל ניתוח מעמיק של בעיותיו הרפואיות, הופעה בפני הוועדות הרפואיות, ובפני פקידת השיקום, הצלחנו להשיג עבור עדיאל קצבה של 100 אחוזי נכות לצמיתות, ובנוסף ביטוח לאומי השתכנע שיש להחיל את ההחלטה לשנה וחצי אחורה”.

גם בשארי ביקש להעביר מסר לכל הנכים: “לא להתייאש, ולהילחם על הזכויות שמגיעות להם, גם אם הדרך לפעמים ארוכה”.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות