נושאים קשורים

מחקר: הקורונה פגעה נפשית בנערים יותר מאשר בנערות

מהמחקר, שנערך ביפן, עולה כי המגיפה גרמה לעלייה משמעותית בסימני דיכאון בקרב מתבגרים בני 16, בעוד שמתבגרות לא חוו עלייה יוצאת דופן. מובילת המחקר: "יש לעודד בנים לפנות לעזרה בנושאי בריאות הנפש"

מהשיקום להייטק: “קורסים כאלה הם מקפצה לפצועי מלחמה”

200 חיילים ואזרחים השתתפו באירוע השקה לתוכנית ייחודית המציעה למשתקמים מהמלחמה הכשרות בהייטק במחיר סמלי. מנדי שמואל שנפצע בנובה: "זה גורם לי לחייך ולהרגיש שאני לא מתבזבז"

חפשו את זה: גוגל משיקה 8 תכונות נגישות חדשות

לרגל יום המודעות הבינלאומי, ענקית החיפוש הופכת את המוצרים והשירותים שלה לנגישים יותר – למען אנשים עם מוגבלויות. בין השאר הושקו עדכונים בגוגל מפול וב-Lookout

ספיד דייטינג בפארק: ענת ושלמה הכירו במפגש של “מיוחדים”

זה לא פשוט למצוא זוגיות וחברות בתור אדם עם מוגבלות. עם זאת, אתר ההיכרויות שהוקם לפני כשנה מצליח להפגיש לא מעט זוגות מאושרים. זה מה שקורה בשטחמשלמים בקריירה: זה המחיר הגבוה של להיות הורה לילד עם מוגבלות

21% מההורים המיוחדים לא עובדים אף ש-93% מהם היו רוצים. מחקר חדש משווה את המצב בישראל לעולם ומציע למדינה לנקוט כמה פעולות חשובות  
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותמכה לנכים: עקב הבחירות העלאת הקצבאות נדחית למועד לא ידוע

מכה לנכים: עקב הבחירות העלאת הקצבאות נדחית למועד לא ידוע

במסגרת תקציב 2021 הייתה אמורה הקצבה להתעדכן כלפי מעלה. אלכס פרידמן: "מצער, נעשה הכל כדי שזה יקרה"

נכון להבוקר מסתמן כי מדינת ישראל שוב הולכת לבחירות, הרביעיות בתוך פחות משנתיים. עבור ציבור הנכים מדובר בבשורה בעייתית, שכן כרגע, עקב אי העברת התקציב לשנת 2021, גם העלאת קצבאות הנכות נדחית למועד לא ידוע.

ממש בימים האחרונים קיבלו הנכים, כולל ילדים עם נכות, את הפעימה השנייה של ההחזר החד פעמי לשנת 2020, שעליו החליטה הממשלה. ההחזר ניתן כפיצוי על כך שהממשלה לא קיימה את החוק שהיא עצמה חוקקה ב-2018, ולפיו בינואר 2020 הייתה אמורה להיכנס לתוקף הפעימה השנייה של העלאת הקצבאות. הפעימה השלישית הייתה אמורה להיכנס ב-2021 (זה לא יקרה מן הסתם) ולהביא את הקצבאות לרמה של 3,700 שקל לחודש (לאדם עם 100% נכות).

בעקבות לחץ של ארגוני הנכים, ולאחר שארגון “נכה לא חצי בן אדם” בראשות אלכס פרידמן וחנן טל הגיש עתירה לבג”ץ, הודיע שר האוצר ישראל כ”ץ כי הנכים יזכו לפיצוי חד פעמי על אי העלאת קצבאות הנכות ב-2020. בחודש אוקטובר קיבלו הנכים לחשבון הבנק את הפעימה הראשונה של ההחזר, ובימים האחרונים את הפעימה השנייה. יש לציין כי מדובר בפיצוי מלא על אי העדכון של הקצבאות לשנה הנוכחית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו. בחירות רביעיות בתוך פחות משנתיים

הבעיה הגדולה נוגעת להמשך. עם העברת תקציב 2021 – כך התחייבה המדינה בפני בג”ץ – היו צריכות קצבאות הנכות להתעדכן באופן קבוע בפעימה השנייה. לפי פעימה זו, קצבת נכות של אדם עם 100% נכות הייתה צריכה לעלות ל-3,511 שקל בחודש. אלא שכרגע תקציב חדש לא נראה באופק, וכתוצאה מכך גם עדכון הקצבאות מתרחק.

גם קצבאות ילד נכה/עם מוגבלות היו אמורות להתעדכן כלפי מעלה במסגרת תקציב 2021, בסכומים דומים למענק הפיצוי החד פעמי שקיבלו הוריהם בגין שנת 2020. לגבי ילדים עם נכות של 50% ו-100%, מדובר בתוספת מוערכת של 166 שקל לחודש לקצבה.

לאחר שהמדינה עידכנה את בג”ץ כי העבירה את הפיצוי המלא לנכים על 2020, קבע בית המשפט את הדיון הבא – הנוגע להמשך עדכון הקצבאות – לחודש מאי, תוך שהוא לוקח בחשבון את האפשרות שישראל תלך לבחירות, מה שאמנם קורה.

אלכס פרידמן, יו”ר ארגון “נכה לא חצי בן אדם”, אמר הבוקר ל”שווים” כי לצערו עדכון הקצבאות נכנס עכשיו לתקופת המתנה. עם זאת, פרידמן ציין כי הוא משוכנע שאחרי הבחירות המדינה תצטרך להעלות את הקצבאות כפי שהתחייבה, אם לא מרצון אז בלחץ בג”ץ. “זה מצער אותי שזה נדחה”, אמר פרידמן, “אבל אנחנו נפעל בכל הכוח כדי שהקצבאות יעלו. אני אופטימי, בין השאר מכיוון שהבג”ץ עומד בעינו”.

אז הם היו אופטימים יותר: שר האוצר ישראל כ”ץ עם נציגי “נכה לא חצי בן אדם” אחרי שהגיעו להסכמות

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות