נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיחדשותצפו: אדם נכה נאלץ לזחול במדרגות כדי להגיע הביתה

צפו: אדם נכה נאלץ לזחול במדרגות כדי להגיע הביתה

משרד השיכון לא מאשר לאיציק בוזגלו, נכה צה"ל וביטוח לאומי, לעבור לבית נגיש: "אין מספיק בתים, הוא לא עומד בתנאים"

פעמיים במהלך החיים היכה הגורל באיציק בוזגלו (34), נשוי ואב לארבעה ילדים מדימונה. בפעם הראשונה, במהלך שירותו הצבאי, הוא נפגע מכדור בחזה כתוצאה מפליטת כדור. עקב כך הוא סובל עד היום מבעיות נשימה, משיתוק בסרעפת ומכאבים כרוניים בחזה.

הפעם השנייה התרחשה לפני שנה ושלושה חודשים. בוזגלו עלה על הגג כדי לתקן נזילת מים, נפל מגובה רב ונפגע באורח קשה. התאונה הטראגית הותירה אותו עם פגיעה בגפיים, משותק לצמיתות.

אם לא די בכל אלה, בוזגלו נאלץ לדבריו להתמודד גם עם “בעיות ביורוקרטיות קשות” ו”אטימות לב” מצד הרשויות. כדייר של עמידר בדיור הציבורי, הוא ביקש עוד לפני התאונה השנייה לעבור לדירה יותר נגישה ומעט יותר מרווחת. לטענתו, במשרד השיכון התעלמו מבקשתו, ואז הוא החליט במעשה של ייאוש לפרוץ לבית ריק ולהתמקם בו.

רק אז, הוא אומר, החליט משרד השיכון להעביר אותו לדירה מעט יותר מרווחת, בגודל 75 מ”ר, בקומה שנייה. עדיין, עבור משפחה בת שש נפשות מדובר בדירה צפופה, ומאז התאונה השנייה גם לא מתאימה למגורים בשביל נכה במצבו.

“אני מיואשת”, אומרת אשתו של בוזגלו, רביד. “הגענו למצב שבאמת רק התקשורת תוכל לעזור לנו לעבור לדירה אחרת בדימונה. יש לי בעל נכה צה”ל. בשירות הצבאי הוא קיבל כדור בחזה והריאה הימנית נפצעה ובקושי מתפקדת. זו פציעה שמלווה אותו לכל החיים. לפני שנה ומשהו הוא נפל משישה  מטרים, והפציעה הייתה כל כך חמורה שהוא היה חודשיים בטיפול נמרץ. אחרי זה הוא עבר לשיקום של חצי שנה בבית לוינשטיין, ואז שיחררו אותו מכיוון שאין דרך לרפא אותו. המערכת העצבית בעמוד השדרה התרסקה, וכדי להתמודד עם הכאבים הוא צורך ים של תרופות וקנאביס רפואי”.

איציק בוזגלו מטפס במדרגות הבניין כדי להגיע לביתו תוך שהוא נעזר באשתו

רביד מספרת על התנאים הקשים שבהם מתגוררת המשפחה. “אנחנו שש נפשות שמתגוררות בבית של 75 מטר, קומה שנייה, וכדי להגיע לבית צריך לטפס 43 מדרגות. הבית עצמו לא נגיש לנכים. המקלחת צרה, השירותים קטנים מאוד, הפתחים בחדרים צרים, ואני צריכה לקלח ולסעוד את בעלי בתנאים מאוד קשים”. בוזגלו עצמו, שניכר כי קשה לו לדבר על המצב, אומר ש”זה מאוד מביך אותי שהילדים נאלצים לראות את אשתי מקלחת אותי”.

בוזגלו בכיסא הגלגלים. גם נכה צה”ל, גם נכה ביטוח לאומי

פעם בשבוע רביד מרימה את איציק לבד ומורידה אותו במדרגות למטה כדי להוציא אותו לטיפולים. אותו דבר בדרך חזרה הביתה. בסרטון ששלחה לנו רואים כיצד איציק מטפס במדרגות בכוח הידיים בלבד, נראה כאילו זוחל למעלה, בעוד היא מחזיקה את רגליו ומסייעת לו לעלות. מדובר בסרטון לא קל לצפייה.

למרות המצב הבלתי אפשרי, משרד השיכון לא מאשר להעביר את המשפחה לדירה אחרת, המותאמת לצרכיו של איציק. “הבאנו לעמידר ולמשרד השיכון אישורים מרופאים וממומחים, וגם חוות דעת אחרי בדיקות מאוד מעמיקות שהוא יישאר נכה לכל החיים, אבל זה לא עזר”, היא אומרת.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

למרות ביקורי בית של פקחי משרד השיכון שפסקו באופן מוחלט שאיציק ומשפחתו צריכים לעבור דירה בהקדם האפשרי, משרד השיכון מתבצר בסירובו להעביר אותם לדירה נגישה יותר. לטענת רביד, רופא מטעם משרד השיכון שהיה צריך להכריע בעניין אפילו לא ראה את איציק, ובהחלטה “לא מבוססת”, כדבריה, קבע שהוא יכול להתנייד עם קביים. בסך הכל קיבל איציק שלושה סירובים ממשרד השיכון לעבור לדירה נגישה.

מעמידר נמסר בתגובה: “עמידר הינה זרוע ביצוע של משרד השיכון ופועלת בהתאם להחלטותיו. אנא פנו למשרד והם יעבירו התייחסותם בהתאם”.

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: “משרד הבינוי והשיכון מכיר ומלווה את המשפחה אשר מתגוררת בדיור ציבורי ממרץ 2015. לפני כמספר חודשים הגישה המשפחה בקשה למעבר לדירת קרקע לאור מצבו הרפואי של בוזגלו, ובקשתם הועברה לחוות דעת רפואית, ונדחתה מאחר שאינה עונה על הקריטריונים. נדגיש כי מאגר דירות הקרקע בדיור הציבורי מצומצם, והזכאות למגורים בקומת קרקע הינה לנכים רתוקים לכיסא גלגלים לצמיתות בלבד. עם זאת, באם חלה החמרה במצבו הרפואי של המבקש, הוא מוזמן  לפנות לחברת עמידר ולצרף אישור ממשרד הבריאות על השתתפות בכיסא גלגלים (במידה שיש), דוח תפקודי סיעודי עדכני (ניתן להשיג מרופא משפחה)  ואישורים רפואיים. המסמכים יועברו לקבלת חוות דעת של ועדה רפואית לבדיקה נוספת לשיבוץ בקומת קרקע. משרדנו יפעל בהתאם להמלצת ועדה רפואית.  ביחס לטענה כי משרדנו התעלם מפניותיו, אין לכך שום שחר לאור העובדה שבקשותיו טופלו והועברו לבדיקה”.

כתבות אחרונות