נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליוויהמלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיחדשותסוף סוף: הפיצוי לנכים עבר בוועדת שרים לחקיקה

סוף סוף: הפיצוי לנכים עבר בוועדת שרים לחקיקה

מחר צפוי החוק לעבור בממשלה. התשלום הראשון אמור להגיע לנכים ולהורים לילדים עם מוגבלות בחודש הבא

“המענק המיוחד לנכים למחצית הראשונה של 2021 בסך 560 מיליון שקל אושר כעת בוועדת השרים לחקיקה, וממתין לאישור מחר בממשלה” – כך הודיע לפני מספר דקות שר האוצר ישראל כ”ץ.

ראש הממשלה החליפי ויו”ר כחול לבן בני גנץ יצא עם הודעה משלו בנושא. “אישרתי כעת בוועדת השרים לענייני חקיקה בראשותי את התוספת לקצבאות הנכים, כפי שהתחייבתי לחצי השנה הקרובה”, הודיע גנץ. “אני מקווה, עבור ציבור הנכים ועבור כלל אזרחי ישראל, שאחרי הבחירות נקים ממשלה ישרה ונוכל להעביר תקציב מדינה שיסדיר את ההעלאה הקבועה הנדרשת בקצבאות הנכות עבור האוכלוסייה היקרה הזו”.

גנץ ציין כי מלבד הפיצוי לנכים, הוא העביר בוועדה שני חוקים חשובים נוספים. “העברנו את החוק להחמרת ענישה על מתעללים בפעוטות וגם את חוק ‘קרן העושר'”, הוסיף ראש הממשלה החליפי. “אלה הרגעים בהם אני וחבריי לכחול לבן חשים גאווה גדולה בעשייה אמיתית, שהיא הרבה מעבר לפוליטיקת האשמות”.

הפיצוי, שעליו החליטו יותר מוקדם השנה שר האוצר ישראל כ”ץ ושר הרווחה איציק שמולי, עומד כאמור על סך של 560 מיליון שקל, והוא ניתן במקום העלאת קצבאות הנכות, שעליה התחייבה הממשלה בחוק עוד ב-2018. מדובר למעשה בתשלום ההפרש בין הקצבה היום, שנותרה כפי שהייתה ב-2019, לבין הקצבה שהבטיחה הממשלה.  

בני גנץ. צילום מסך מיוטייוב

באוקטובר ובדצמבר 2020 הועבר פיצוי לנכים בשתי פעימות על אי העלאת הקצבאות בשנת 2020. התשלום הועבר גם להורים לילדים עם מוגבלות. עתה, מכיוון שגם ב-2021 לא הועלתה קצבת הנכות, הוחלט להעביר לנכים ולהורים לילדים עם מוגבלות את ההפרשים למחצית הראשונה של 2021. גם כאן אמור הפיצוי להינתן בשתי פעימות – האחת בחודש מרץ , כלומר בחודש הבא, והשנייה ביוני.

בדומה להבטחה של גנץ, גם השר כ”ץ הבטיח לארגוני הנכים שברגע שתוקם ממשלה אחרי הבחירות הקרובות, יועבר בצורה מסודרת החוק שיעלה באופן קבוע את גובה הקצבאות, בהתאם לחוק שחוקק ב-2018. גובה הקצבה לנכה עם 100% נכות אמור לעמוד על 3,700 שקל בחודש.

בשבועות האחרונים נקלע נושא הפיצוי לנכים לפלונטר פוליטי, כאשר מצד אחד של החבל מושכים שרי הליכוד, ומן הצד השני שרי כחול לבן ובראשם גנץ. בליכוד האשימו כי גנץ מסרב להביא את חוק הפיצוי לממשלה ופוגע בציבור הנכים. לעומת זאת, גנץ טען כי ביקש להעביר את החוק דרך ועדת שרים לחקיקה יחד עם חוקים נוספים, אולם בליכוד סירבו.

ישראל כץ
שר האוצר ישראל כ”ץ

ביום חמישי האחרון, דיווחנו כאן, נמצא פתרון לפלונטר והוחלט כי ועדת שרים לחקיקה תאשר היום את החוק. כך באמת קרה. מחר (שני) צפוי החוק לעבור את אישור הממשלה, ומשם יעבור לכנסת עד להשלמת החקיקה. כמובן שלוחות הזמנים לחוצים אם לוקחים בחשבון שהפיצוי הראשון אמור לעבור לחשבונות הבנק של הנכים עוד בחודש הקרוב. נציין כי לפני כמה שעות הפגינו נכים ליד ביתו של גנץ בראש העין בניסיון להפעיל לחץ כדי שחוק הפיצוי יאושר – מה שאכן קרה.

******************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות