fbpx

2020: שנה קשה לכולם, שנה קשה במיוחד לאנשים עם מוגבלות

דוח הנציבות: זינוק של 44% בפניות בנוגע לתעסוקת אנשים עם מוגבלות ב-2020. עלייה של 16% נרשמה בכלל הפניות

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים מפרסמת היום (ב') את דו"ח סיכום הפעילות לשנת 2020. הדו"ח סוקר את פעילותה של הנציבות לקידום שוויון והכלה במהלך שנת 2020, שאופיינה ברובה בהשלכות המשמעותיות של התפשטות משבר הקורונה על אנשים עם מוגבלות, הן בעלייה משמעותית בפניות ציבור, בנקיטת פעולות פיקוח ואכיפה, וקידום חקיקת חרום ששמרה על זכויותיהם של אנשים וילדים עם מוגבלות בעת התפשטות נגיף הקורונה.

אנשים עם מוגבלות מהווים 18% מהציבור בישראל, מתוכם 790 אלף בגילאי עבודה. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים אמונה על יישום חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ואמנת האו"ם בדבר זכויות אנשים עם מוגבלות, שאושררה על-ידי ישראל בשנת 2012.

בשנת 2020 טופלו 6,015 פניות, עלייה של כ-16% במספר הפניות לעומת שנת 2019: 2,678 פניות בנושאי נגישות, 3,158 פניות בנושאי הפליה, תעסוקה ועוד, ו-179 בקשות לפטור והחרגות מתקנות החירום. העלייה המשמעותית ביותר נרשמה בתחום התעסוקה, עם 44% יותר פניות לעומת שנת 2019. תחום נוסף בו נרשם ריבוי פניות הוא תחום החינוך, עם 469 פניות שהתקבלו במהלך השנה, מרביתן (כ-70%) בגין הפליה ושילוב בחינוך.

בפילוח הפניות בנושאים הקשורים לקורונה: מרבית הפניות התקבלו בבקשה לסיוע אישי בזמן חל"ת ובמשבר הקורונה בכלל (325 פניות), בקשות פטור ממסכות (167), ובקשות לקבלת מידע בעניין חקיקת הקורונה והחרגות (157). במסגרת פניות אלו טופלו, בין היתר, מקרים של לידה נגישה בצל הקורונה (בהתערבות הנציבות אושרה הכנסת מתורגמנית לחדר לידה יחד עם בני זוג חירשים), ופניות בנושא פטורים מעטיית מסכה ופטורים מתור במתחמי בדיקות הקורונה לאנשים עם מוגבלות.

בנוסף, בתקופת משבר הקורונה הייתה חשיבות רבה למידע רלוונטי ומונגש לאנשים עם מוגבלות, והנציבות פעלה להקמת אתרים בעברית ובערבית, שהתעדכנו בכל העת ובהם מידע רלוונטי, ומידע בפורמטים נגישים, כולל מידע לציבור בפישוט לשוני.

אכיפת תחום הנגישות:

במהלך השנה בוצעו 965 פיקוחים חדשים, ועוד 205 פיקוחים חוזרים, מתוכם 310 פיקוחי נגישות באתרי אינטרנט ובאפליקציות. בהמשך לכך, הוצאו 276 צווי נגישות בעקבות ליקויים שהתגלו. הנושאים המרכזיים באכיפת נגישות היו אתרי אינטרנט (32.1%), גינות משחקים ומגרשי ספורט (11.3%), תחנות דלק וחנויות נוחות (8.6%) ופיקוחי מטה ברשויות ובפרטי (8%).

פיקוח בחופי הים: במהלך השנה נערכו בקרות בכ-40 חופי ים ברחבי הארץ, 85% מהם נמצאו לא תקינים ונמצאים בתהליך אכיפה. בין הליקויים שנמצאו: היעדר מלתחות נגישות, ליקויים באבזור תאי השירותים הנגישים, היעדר נגישות במקלחות החיצוניות שצמודות לחוף ועוד.

תביעות וחוות דעת משפטיות: הנציבות הייתה מעורבת ב-129 תיקי תביעה וחוות דעת לבתי המשפט, מהם: 90 חוות דעת שניתנו בתיקים שהוגשו לבתי משפט,  ו-39 תיקי תביעה שנוהלו בבתי משפט. נושאי התביעה המרכזיים בשנת 2020: נגישות במקום ציבורי (39%), נגישות והפליה בתחבורה ציבורית (22%), נגישות פרטנית בחינוך ותחום התעסוקה (17% כ"א), והפליה בשירות ציבורי (5%).

תביעות בולטות שטופלו במהלך השנה:

היעדר נגישות לבית עלמין – אישה המתניידת בכיסא גלגלים, אשר אביה ז"ל נקבר במבנה חדש של קבורה בקומות בלי מעלית, נאלצה לעלות את שש הקומות המובילות לחלקת הקבר תוך שהיא מסתייעת באנשים שהגיעו ללוויה, זאת תוך סיכון עצמי ותוך פגיעה בכבודה ובעצמאותה, ואף ויתרה בהמשך על מספר טקסי אזכרה מכורח העניין. הנציבות הגישה תביעה נגד חברת קדישא ושלושה נושאי משרה על בנייה והפעלה של מקום ציבורי שאינו מונגש לאנשים עם מוגבלות. התיק נסגר בהסכם פשרה, במסגרתו סוכמו פיצויים של 32 אלף שקל לתובעים, והמעלית הותקנה במקום כנדרש

הפליה במהלך טיסה –  התביעה הוגשה נגד חברת תעופה בגין הפליה בטיסה, לאחר שבמהלכה אדם עם מוגבלות נתקל במקרה קשה של יחס משפיל ומבזה. בנוסף, תוך כדי בירור הפרטים אודות המוגבלות בפרהסיה על ידי צוות הדיילים, נעשתה פגיעה קשה בפרטיותו. בית המשפט קיבל את התביעה ופסק עבורו דמי פיצוי על סך 28 אלף שקל וסכום נוסף להוצאות על סך 6,500 שקל.

הפליה בתעסוקה – הנציבות הגישה תביעה בשמה של אחות שסורבה בקשתה להתקבל לעבודה בתחום הבריאות, בשל מוגבלות נפשית. במסגרת הפשרה שהושגה סוכם כי האחות תקבל פיצויים בסך 50,000 שקל.

נגישות פרטנית בבתי-ספר – הנציבות הגישה תביעה בשם ילד המתנייד באמצעות הליכון, שכיתתו מוקמה בקומה השנייה של בית הספר, לאחר שהעירייה בה נמצא בית הספר לא פעלה כנדרש להתקנת מעלית במקום. לאחר גיבוש כתב התביעה נחתם הסכם פשרה לפיו התלמיד ומשפחתו יפוצו בסך 42,500 שקל.

הנציבות הגישה תביעה בשמה של ילדה עם מוגבלות שמסתייעת בכיסא גלגלים לאחר שבית הספר בו למדה לא הונגש עבורה. בית המשפט קבע כי המועצה המקומית תשלם לילדה פיצויים בסך 60,000 שקל, וחייב את המועצה לבנות פיר מעלית בבית הספר לצורך הנגשה.

הנציבות הגישה תביעה נגד רשות מקומית על סך 125,000 שקל בשל אי אספקת התאמות לילד עם מוגבלות ראייה. התביעה דורשת פיצוי כספי, ובנוסף "צו עשה" להסדרת הנגישות במקום.

כללי – במסגרת הסכם פשרה בנוגע לסטודנט שפוטר ממשרד ממשלתי, סוכם כי ישולמו לסטודנט פיצויים בגובה 55,000 שקל בגין פיטורים שלא כדין.

הוגשה תביעה על סך 65,700 שקל נגד בית כנסת חדש שהוקם במזכרת בתיה, בשל היעדר הנגשה במקום. בית הכנסת כולל שלוש קומות, אך לא הותקנה בו מעלית.

אישה עם מוגבלות שמיעה שהגיעה לכנס ולא ניתן בו תמלול קיבלה פיצוי של 7,000 שקל. הפיצוי הוסכם במסגרת פשרה לפני הגשת תביעה.

אברמי טורם
נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אברמי טורם

 אכיפת חוק ייצוג הולם בגופים ציבוריים:

על פי הנתונים שפירסמה הנציבות, בשנת 2020 40% מבין314  הגופים הציבוריים הגדולים בישראל, הכוללים את הרשויות המקומיות, לא עמדו ביעד ההעסקה של אנשים עם מוגבלות של 5% מהעובדים לפחות. 26% מהגופים עמדו ביעד ברמה בינונית (מ-3.5% מהעובדים ומעלה), 13% עמדו ביעד ברמה נמוכה (2%- 3.5% מהעובדים)  ו-1% מהגופים כלל לא עמדו ביעד (פחות מ-2% מהעובדים). בקרב הרשויות המקומיות: 61% עומדות ביעד ההעסקה באופן מלא, 26% עומדות ביעד ברמה הבינונית, 12% עומדות ביעד ברמה נמוכה ו-1% אינן עומדות כלל ביעד.  במסגרת פעילות האכיפה שמבצעת הנציבות ליישום החוק, במהלך 2020 הוצאו 108 מכתבי התראה לגורמים שאינם עומדים ביעד ובדרישות החוק, ול-22 גורמים שלא תיקנו את הליקויים הוצאו גם צווי ייצוג הולם.

******************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום "המקצוענים" של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אברמי טורם: "בשנה זו, עם פרוץ משבר הקורונה וההשלכות הרבות של המשבר על אנשים עם מוגבלות ומשפחותיהם, בלטה החשיבות של פעילות הנציבות  בשטח כגוף שעוסק בשוויון זכויות של אנשים עם מוגבלות. בהתאם לתפקידנו, פעלנו רבות לאורך התקופה על מנת לטפל בהשלכות המשבר על אנשים עם מוגבלות, ובמקביל להמשיך ולפעול בכל תחומי הפעילות של הנציבות, ואף להרחיב פעילות זו בתחומים מסוימים. יחד עם השותפים שלנו לעשייה המשמעותית, נמשיך לפעול ללא לאות מתוך מחויבות אישית לנושא".

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

Avatar

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״