נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיחדשותכ"ץ נגד גנץ: מתחילות המריבות על הגב של נכי צה"ל

כ”ץ נגד גנץ: מתחילות המריבות על הגב של נכי צה”ל

שר האוצר הציג תוכנית משלו לרפורמה באגף השיקום. טוען: "אין היתכנות לרפורמה של משרד הביטחון"

שר האוצר ישראל כ”ץ גיבש הצעת מחליטים שתאפשר לממשלה להקצות מאות מיליוני שקלים בטווח הקצר לטובת נכי צה״ל ומערכת הביטחון, וזאת עד אשר תגובש תוכנית ממשלתית כוללת לטיפול בהם.

“מדינת ישראל מחויבת מוסרית ומעשית למתן מענה הולם לצורכי נכי צה”ל”, כתב כ”ץ בדף הפייסבוק שלו. “מי ששילמו מחיר כבד בהגנה על בטחון ישראל זכאים לקבלת כל הסיוע הנדרש, ואני תומך בגיבוש תוכנית ממשלתית שתיתן מענה מקיף לנכי צה”ל אחרי שנים של הזנחה”.

בפוסט מתח שר האוצר ביקורת על הרפורמה שהציג משרד הביטחון, בראשות שר הביטחון בני גנץ, שלטענתו אינה ריאלית. “בהתאם לחוק, אגף השיקום, האחראי על הטיפול בנכי צה”ל, כפוף בלעדית למשרד הביטחון”, כתב כ”ץ. “‘התוכנית’ אותה הציג משרד הביטחון, ללא דיון מעמיק עם כלל משרדי הממשלה וללא מקורות תקציביים מתוך מערכת הביטחון, היא חסרת כל היתכנות, ובהתאם לכך היועץ המשפטי לממשלה לא נתן להעלותה לאישור הממשלה”.

ישראל כץ
“הרפורמה של משרד הביטחון חסרת היתכנות”. שר האוצר ישראל כ”ץ

מלשכתו של בני גנץ נמסר כי הוא ימסור את תגובתו בקרוב.

ואלה עיקרי ההצעה של כ”ץ:

 1. להטיל על מנכ”ל משרד ראש הממשלה, מנכ”ל משרד הביטחון והממונה על התקציבים במשרד האוצר לפעול לשיפור הטיפול ולהרחבת סל הזכאויות של נכי צה”ל ומערכת הביטחון שאובחנו כסובלים מהפרעת פוסט טראומה, בין היתר על ידי הפעלת מסגרת ייעודית לטיפול בהם. כל הצעדים הללו יסוכמו בתוך 30 יום.
 2. תוספת חד פעמית של 30 מיליון שקל לשנת 2021 עבור שיקום נכי צה”ל באמצעות מתקני ספורט וחברה ייעודיים.
 3. להנחות את מנכ”ל משרד ראש הממשלה, מנכ”ל משרד הביטחון והממונה על התקציבים במשרד האוצר לגבש תוכנית לאומית ליישום צעדים הדרושים לשיפור המענה הניתן לנכי צה”ל ומערכת הביטחון, על סמך מסקנות הוועדות השונות שדנו בנושא. התוכנית תוצג לראש הממשלה, שר הביטחון ושר האוצר בתוך 90 יום.
 4. להביא את התוכנית הלאומית לאישור הממשלה, במקביל להגשת חוק תקציב המדינה הקרוב לאישור הכנסת. במידה שלא תהיה הסכמה בין מנכ”ל משרד ראש הממשלה, מנכ”ל משרד הביטחון וראש אגף התקציבים באוצר, המקורות ליישום הצעדים יהיו מתקציב משרד הביטחון.
 5. התוכנית הלאומית תכלול: שיפור איכות השירות של אגף השיקום וקיצור וייעול ההליכים, לרבות שימוש באמצעים דיגיטליים.
 6. עיגון המודל שהציעה הוועדה בראשות ראם עמינח, שעיקרו קביעת תגמול חדש שייקבע לפי מידת הפגיעה בכושר העבודה עקב הנכות, וללא תלות במבחני הכנסה או בשאלה האם הנכה עובד או לא.
 7. בחינת אופי פעולתן של הוועדות הרפואיות והדרכים לשיפור הליכי עבודתן.
 8. בחינה של תהליך קבלת ההכרה, במטרה להביא לשיפור ולקיצור הליכי ההכרה.
 9. לשם יישום ההחלטה יוקצו 150 מיליון שקל ב-2021, ו-300 מיליון שקל מדי שנה מ-2022.
 10. מתוך 150 מיליוני השקלים ל-2021, יקצה משרד הביטחון מבסיס תקציבו 75 מיליון שקל, כלומר מחצית הסכום.
 11. מ-2022 יקצה משרד הביטחון 150 מיליון שקל בשנה מבסיס התקציב שלו, שוב מחצית מהתקציב השנתי הכולל.

מארגון נכי צה”ל נמסר בתגובה: “נכי צה”ל ממתינים במאהל מחאה מול משרד האוצר והכנסת לישיבת הממשלה שבה צריכה לעבור רפורמת ‘נפש אחת’. הוויכוחים הפנימיים בממשלה לא נוגעים לנו, ואנו מצפים מכל השותפים, בראשות ראש הממשלה ושר הביטחון, להעביר את הרפורמה היום! ‏במידה שהרפורמה לא תעבור, נחזור למחאה ולהפגנות ברחובות בימים הקרובים”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות