נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזם
הסתדרות 480-100

חברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיאנשים עם מוגבלויותאלה הדגשים של פיקוד העורף לאנשים עם מוגבלות בזמן חירום

אלה הדגשים של פיקוד העורף לאנשים עם מוגבלות בזמן חירום

איך לבחור נכון את המרחב המוגן, מה מומלץ לקחת לממ"ד, וגם: כיצד להכין אנשים עם מוגבלות שכלית לרגעי האזעקה

בעקבות ההסלמה הביטחונית וירי הטילים על ישראל, אנו מביאים לכם את הנחיות פיקוד העורף, עם דגשים מיוחדים עבור אנשים עם מוגבלויות, כפי שנאספו על ידי עמותת “נגישות ישראל”, וגם מופיעים באתר העמותה.

דגשי פיקוד העורף לאנשים עם מוגבלויות:

בחרו את המרחב המוגן מראש, על פי הנחיות פיקוד העורף, והכינו את הדרך המובילה אליו בהתאמה לצרכים שלכם. בדקו מסדרונות, חדרי מדרגות וכל חלק במרחב המוגן – סלקו מכשולים שעלולים למנוע מכם לנוע בבטחה.

הכניסו למרחב המוגן אמצעי תקשורת שאתם מתמצאים בהפעלתם (רדיו, טלוויזיה, מחשב וכד’), כדי להאזין להוראות פיקוד העורף. ודאו שחפצים חיוניים יהיו במקום קבוע, מזוהה ונוח לגישה.

בחרו את המרחב המוגן בהתאם לזמן העומד לרשותכם וליכולות הפיזיות שלכם להגיע אליו בזמן מרגע הישמע האזעקה – ממ”ד, מקלט, חדר מדרגות פנימי. במידה שאין – חדר פנימי שבו מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים. אין לבחור מקלחת או שירותים, יש להתרחק מקרמיקה, חרסינה וזכוכיות שיכולות להתנפץ. אין להימצא ברחבת כניסה לבניינים, מחשש לרסיסים והדף כתוצאה מנפילות טילים בסמוך לבניינים.

הנחיות התגוננות בעת הישמע אזעקה/קבלת התרעה:

בהישמע אזעקה או קבלת התרעה באחד מאמצעי ההתרעה שברשותכם, יש להיכנס למרחב המוגן שבחרתם במסגרת פרק הזמן העומד לרשותכם.

היו מוכנים למקרים שבהם אי אפשר יהיה להשתמש במעלית, ויצטרכו לשאת אתכם ללא כיסא הגלגלים האישי שלכם. היו מוכנים לאפשרות של תקר בגלגל. הכינו ערכה לתיקון התקר ולמילוי אוויר בהתאם לצורך, או לחלופין הכינו פנימיות רזרביות ומשאבה.

לנעזרים בעובדים זרים, הסבו את תשומת לבם לפרסומים בשפות שונות באמצעי התקשורת, וכן באתר האינטרנט ובמרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 104.

 ניתן לקבל התרעות במספר דרכים:

יישומון פיקוד העורף להורדה מחנות האפליקציות, זימוניות – בידי חלק מאוכלוסיית החירשים קיים מכשיר זימונית מחברת ביפר. מכשירים אלו יאפשרו קבלת התרעה לפי אזורים רחבים יחסית.

למטפלים או בני משפחה של אנשים עם מוגבלות שכלית:

הכינו רשימה קצרה כתובה או מצוירת, ובה פירוט של מה צריך לעשות האדם עם המוגבלות השכלית בצעדים קצרים ופשוטים. שלבו עזרי תקשורת בערכת החירום כגון תמונות, משפטים קצרים וכו’. יש לשמור סוללות רזרביות עבור כלי תקשורת ניידים. תרגול תכוף בשגרה יאפשר לאדם עם המוגבלות השכלית לזכור מה לעשות, ויסייע לו להישאר רגוע יותר כאשר מתרחש מצב חירום.

שירותים נגישים לשהייה במקלט או בממ”ד שאין בו שירותים נגישים:

קיים מענה לאנשים עם נכות ביישובי הדרום, שאינם יכולים לשהות במקלט או בממ”ד שאין בו שירותים נגישים. בעמותת מילבת ניתן לקבל ללא תשלום “ערכת עמלן” שהופכת מקלט, אזור פינוי המוני וממ”ד למרחב עם שירותים נגישים, המותאמים לקשישים ולאנשים עם נכות. לפרטים בטלפון: 050-5624578, 050-5392444  פקס: 03-5357812 דוא”ל [email protected].

פיקוד העורף עומד לרשותכם בערוצים השונים – בטלפון 104 (מענה בשפות שונות), במסרון 052-9104104, באתר האינטרנט www.oref.org.il, בפייסבוק פקע”ר.

כנסו להנחיות לאנשים עם מוגבלות באתר פיקוד העורף:

https://www.oref.org.il/12410-he/Pakar.aspx?tab=12487&parentCategory=12486&hash=12532

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות