נושאים קשורים

החשש: אישה מאיימת בשמלה אדומה דופקת בדלת

המקרה המוזר שקרה למשלבת שלי השבוע גרם לי להבין את עוצמת החרדה שפושטת בציבור מאז שפרצה המלחמה

על רקע המלחמה: נדחה בשנה וחצי חוק הדגל עבור אנשים עם מוגבלות

פרסום ראשון: "חוק שירותי הרווחה", שנועד להעביר אנשים עם מוגבלות מהמוסדות למגורים בקהילה, נדחה ליולי 2025 - ואולי אף יותר. המשמעות: חיסכון לממשלה של 750 מיליון שקלים. הנימוק לדחייה של משרד הרווחה: צריכים עוד זמן להיערך

קוראים לי טל ואני חכמה. רק שהרבה שנים זה היה סוד

עד לפני שלוש שנים חשבו שיש לי מוגבלות שכלית, ולכן מערכת החינוך המיוחד מעולם לא לימדה אותי כלום. יכולנו לשבת שעות בכיתה ורק לצייר. הרבה שנים ניסו להשתיק אותי. אבל אני סיימתי לשתוק

“איש בכיסא גלגלים”: הרמזורים בלונדון התחלפו

לכבוד היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות: הסימנים ב-5 רמזורים מרכזיים בלונדון הוחלפו מ"איש ירוק הולך" ל"איש ירוק בכיסא גלגלים"“הלב כואב לי שאתם לא משחררים אותה, רוצים לקבור את אמא”

האב סמי נרצח באירועי ה-7 באוקטובר, אשתו נחשדה כשבויה, וביום שישי התברר שהיא מתה. הבת יעל, עם מוגבלות שכלית, שרדה את התופת בממ"ד ומבקשת: "תלחמו כדי להשיב את גופתה"
ראשיחדשותביום רביעי: כנס השקה לתוכנית החדשה לגיוס אוטיסטים לצה"ל

ביום רביעי: כנס השקה לתוכנית החדשה לגיוס אוטיסטים לצה”ל

התוכנית מיועדת לצעירים על הרצף בתפקוד עצמאי. עוד יוצגו בכנס תוכניות התנדבות לצה"ל עבור צעירים על הרצף

ביום רביעי הקרוב, ה-16 ביוני, בשעה 19:00, תושק באופן רשמי התוכנית החדשה של צה”ל לגיוס צעירים עם אוטיזם. הכנס יתקיים בפרגולת מיטב בבסיס תל השומר, ואם זה רלוונטי עבורכם אתם מוזמנים להירשם בלינק הבא >>> https://bit.ly/34SNMBd. הכנס ישודר גם בשידור חי בדף הפייסבוק של אלו”ט. עוד יוצגו בכנס תוכניות התנדבות לצה”ל עבור צעירים על הרצף.

בתחילת השנה פירסמנו כאן באתר “שווים” את דבר התוכנית הגדולה, שאותה מוביל אגף כוח האדם בצה”ל. התוכנית צפויה לשנות באופן דרמטי את המדיניות בנוגע לגיוס צעירים וצעירות עם אוטיזם לצבא ולשירותם. חשוב לציין כי היא מיועדת לאוטיסטים בעלי תפקוד עצמאי, כלומר כאלה שיכולים להתנהל במרחב ללא ליווי ותמיכה צמודים.  

מי שעומד מאחורי המיזם הגדול, או במילים אחרות “המנוע של התוכנית”, הוא נציג הקהילה האוטיסטית אודי הלר, פעיל חברתי על הרצף. אל הלר הצטרפו ניר קורן, קצין במילואים בחטיבת התכנון, ופרופ’ קורי שולמן, ראש המרכז לאוטיזם באוניברסיטה העברית. יחד עם הגורמים הצבאיים דחפו השלושה את העגלה קדימה.

כבר במחזור הגיוס הקרוב (יולי-אוגוסט) יחל צה”ל להפעיל את הפרויקט החדש. התוכנית תתבסס על הכנה לצה”ל וטירונות מותאמת, קורסים ייעודיים על פי כישורי החיילים וצורכי צה”ל, שיבוץ במגוון תפקידים  איכותיים, יציאה לאזרחות עם מקצוע, והכל בשילוב חונכות דיפרנציאלית בשירות כולו.

כך למשל, במהלך ההכנה והטירונות ילוו את החיילים מ”כיות שהוכשרו באופן מיוחד לעבודה עם צעירים על הרצף, אם תרצו סוג של “משלבות”. גם בהמשך השירות צפויים החיילים לליווי וסיוע מצד המערכת. גורם בתוכנית סיפר ל”שווים” שהכוונה היא להכניס אותם לשירות בהדרגה ובאופן מותאם. לדבריו, בטירונות, למשל, שצפויה להתקיים בבית גולדמינץ בנתניה, יחזרו החניכים בשלב הראשון הביתה מדי יום. בהמשך ילונו פעם בשבוע בבסיס, ואז פעמיים וכן הלאה. “בכל מקרה, הכוונה היא באמת לעזור להם לעבור את שלב הטירונות בדרך הכי מותאמת אליהם שיש”.

בכנס, שייערך בנוכחות תת־אלוף אמיר ודמני, ראש חטיבת התכנון ומנהל כוח האדם, יציגו בכירי אגף כוח האדם וחיל הרפואה את מסלול השירות החדש. כמו כן, יוצגו שאר מסלולי השירות ההתנדבותיים לאוטיסטים, והנמתעניינים יוכלו לשאול שאלות.

עוד ישתתפו בכנס וגם יישאו דברים פרופ’ קורי שולמן מהאוניברסיטה העברית, יועצת מקצועית לאגף כוח האדם בתחום האוטיזם, אודי הלר, יוזם התוכנית כאמור, אלוף משנה שולי בן מוחה, מפקדת מערך מגן מחיל החינוך והנוער, ועוד. 

האנשים מאחורי התוכנית החדשה. בחולצה ורודה: אודי הלר

קצת רקע: עד שנת 2008 ניתן פטור משירות צבאי לכל צעיר שאובחן על הרצף. משנה זו, בעקבות שינוי בספר הפרופילים הצה”לי, יכולים אוטיסטים בתפקוד גבוה להימצא כשירים לגיוס רגיל. במקרה כזה נקבע להם פרופיל 45, והם יכולים להשתבץ ביחידה עורפית. במשך כמה שנים זה פעל בצורה מוצלחת בהובלת מחלקת בריאות הנפש, אך לדברי הלר, בהיעדר שיתוף פעולה כלל צה”לי, התוכנית למעשה נגנזה והפטור משירות הפך לאופציה הכמעט יחידה.

נכון להיום, הרוב המוחלט של צעירים וצעירות עם אוטיזם אינם מתגייסים וגם לא מתנדבים לצבא. לפי אתר אלו”ט, עוד לפני משלוח הצו הראשון מעביר הביטוח הלאומי לצה”ל מידע רפואי  אודות כל המלש”בים (מועמדים לשירות ביטחוני) הזכאים לגמלת ילד נכה בשיעור של 100%, ובכלל זה על מועמדים עם אוטיזם. אם המידע הועבר על ידי הביטוח הלאומי עוד בטרם מלאו לצעיר 16 וחצי, כלל לא יישלח אליו זימון לצו ראשון והוא יעבור למסלול פטור ללא נוכחות.

לגבי התנדבות, האפשרות קיימת רק לאחר קבלת פטור משירות. התהליך הזה אורך זמן רב, ולכן רצוי להגיש את בקשת ההתנדבות מיד עם קבלת הפטור. לאחר הגשת הבקשה ישנם מספר הליכים בלשכת הגיוס שצריך לעבור: מבחנים פסיכוטכניים, ראיון אישי (במידה ולא נעשו בצו ראשון), ועדה רפואית נוספת ואימות נתונים. המועמד להתנדבות גם יזומן לבדיקת פסיכיאטר במרפאת בריאות הנפש המרכזית בתל השומר.

במידה והמועמד נמצא כשיר, עובר עניינו לטיפול תא מתנדבים על מנת למצוא לו תפקיד מתאים. התפקיד צריך להיות מאושר על ידי מחלקת בריאות הנפש במפקדת קצין רפואה ראשי. משך השירות של חיילים מתנדבים אשר לא נמצאו כשירים לשירות ביטחון טרם הגיוס יעמוד על 24 חודשים, לא כולל שיבוצים ייחודיים וקורסים ארוכים. מי שקיבלו אישור לשרת כמתנדבים יכולים להתנדב במסגרת תוכניות שונות כמו “רואים רחוק”, “חיבורים” ו”שילוב מנצח”.

עכשיו, כאמור, מצטרף המסלול החדש, המיועד לאוטיסטים בתפקוד עצמאי, ולמעשה נפתחת דלת חדשה וגדולה לצעירים על הרצף המתאימים לכך ושירצו בכך.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות