fbpx

הדור הבא של גיבורות העל לא פוחד ממוגבלויות

שנת 2021 הביאה עמה ייצוג של גיבורות על עם מוגבלויות – שמתמודדות עם קשיים אמיתיים

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
גיבורי העל החדשים - אילוסטרציה
גיבורי העל החדשים – אילוסטרציה

ז’אנר גיבורי העל תפס מקום של כבוד ומיצב את עצמו בתרבות המיינסטרים מזה 13 שנים, עם צאת הסרט הראשון של אולפני מארוול, ״איירון מן״ בשנת 2008. מצעד הגיבורים שהגיעו לאחר מכן כדוגמת ספיידרמן, דוקטור סטריינג’, קפטן אמריקה, הפנתר השחור, ת’ור, הענק הירוק ועוד רבים, חזקים וטובים – הפך את גיבורי העל למושא הערצתם של מיליונים ברחבי העולם, ילדים ומבוגרים כאחד.

עם השנים גם הייצוג של נשים גיבורות על הלך וגבר, ולא רק במארוול, עם וונדר וומן המחודשת של גל גדות, האלמנה השחורה, סופרגירל, קפטן מארוול, אשת העטלף ועוד. זה נכון שיש עדיין המון לאן לשאוף מבחינת שוויון מגדרי, אבל בהחלט עושה רושם שהעולם בדרך לשם.

אף שגיבורים עם מוגבלות הופיעו ביצירות ספורות לאורך השנים, בכל הנוגע לייצוג אמיתי בז׳אנר יש עדיין הרבה עבודה. החדשות הטובות הן שדברים מתחילים להשתנות. שנת 2021 הביאה עמה ייצוג של גיבורות על עם מוגבלויות. יקומים קולנועיים מתחילים לעצב את התפיסה שגיבור על אמיתי, הוא זה שעושה דברים בלתי אפשריים – ממש כמו הגיבורים והגיבורות שמתמודדים עם מוגבלויות בחיים האמיתיים.

ברברה גורדון – ״טיטאנים״

ברברה גורדון (סוואנה וולץ’), הלוא היא אשת העטלף והאורקל, הצטרפה לעונה השלישית של ״הטיטאנים״. בעוד העונה כוללת כמה פלאשבקים מהתקופה המוקדמת שלה, בהווה היא ממשיכה את דרכיו של אביה כמפקדת המשטרה של גות’אם סיטי, בעודה ישובה על כיסא גלגלים – זכר לתקרית שבה הג’וקר ירה בה בסרט ״באטמן: הבדיחה ההורגת״.

העובדה שגורדון משמשת כמושא אהבתו של הגיבור דיק גרייסון (ברנטון ת’ווייטס), שותפו לשעבר של באטמן, מוכיחה שגם אישה עם מוגבלויות יכולה להיות מעניינת ומושכת, בדיוק כמו כל דמות אחרת. בזכות תפקידים כאלה, הימים שבהם דמויות עם מוגבלויות יידחקו לתפקידים זניחים יחלפו מן העולם.

ברברה גורדון היא בשום אופן לא דמות פסיבית. לאורך העונה היא מובילה בהצלחה את המשטרה ועושה כל שביכולתה כדי להגן על גות’אם. לפעמים היא יוצאת נגד הטיטאנים ולפעמים נגד הכוחות המושחתים בעיר. העובדה שהיא ישובה על כיסא גלגלים לא מצמצמת את יכולותיה אלא להפך – העבר שלה כאשת העטלף הופך אותה ללוחמת מיומנת. היא מתגוננת מפני יריביה ונלחמת בצורה מרשימה. חשוב שיופיעו על המסך דמויות שמתמודדות עם מגבלות כאלה ואחרות מצד אחד, ובעלות יכולות שאינן פחותות מאחרים מצד שני.

מאיה לופז – ״הוקאיי״

מאיה לופז (אלקווה קוקס) היא קטועת רגל וחירשת, אך בשל יכולותיה המדהימות בקריאת שפתיים לא אובחנה במשך זמן רב. אביה, וויליאם לינקולן, היה יליד אמריקאי שעבד עבור הקינגפין ומת בשירותו. משאלתו האחרונה למאיה הייתה שתנקום את מותו.

היא נשלחת על ידי אמה לבית ספר יוקרתי, שם היא מראה כישרון מיוחד בנגינה על פסנתר. כשהיא מחפשת לנקום במי שפגע באביה, היא מגלה יכולת לחקות מהלכי קרב, דבר שמותיר את יריביה ללא יתרון מולה.

הדבר המעניין בדמות של מאיה הוא שלסיפורה הנוכחי אין הרבה קשר למוגבלות שלה. מוגבלויותיה מעצבות את האתגרים שהיא מתמודדת איתם ומתגברת עליהם, כמו גם את השקפתה עולמה, אבל היא לא עוסקת בהתגברות על מצוקה בגלל חירשותה או איבר תותב. זה חלק מהסיפור שלה ומהיסוד של הדמות שלה, בדיוק כמו כל אדם עם מוגבלות אחרת – המוגבלות היא רק חלק קטן מהסיפור ולא הסיפור כולו.

סדרת הספין-אוף של מאיה, שנמצאת בפיתוח של דיסני+, הופכת אותה לאישה הנכה הראשונה שמובילה סדרה ביקום הקולנועי של מארוול. בעוד מאיה משמשת יותר כאנטי-גיבורה מאשר גיבורה קלאסית, היא מהווה תוספת למגוון הנשים בעלות כוחות-על המוצגות כיום בסרטים ובטלוויזיה. הצגת דמות כמו מאיה מזמנת הזדמנות לספר את הסיפור שלה בצורה שלמה, ועוזרת להבטיח שדמויות כמוה לא ייכנסו לשום קלישאה או סטריאוטיפים מזיקים.

מאקארי – ״נצחיים״

מאקארי (לורן רידולף) הצטרפה ליקום הקולנועי של מארוול בסרט ״נצחיים״. הסרט שונה משמעותית מסדרות וסרטים אחרים של מארוול, לא רק בסגנונו אלא גם בנימה שלו. מאקארי היא גיבורת העל הנכה הראשונה בסרט של אולפני מארוול (הוקאיי של ג’רמי רנר מתגלה מאוחר יותר ככבד שמיעה בסדרת הסטרימינג שלו), והסרט מצטיין בשילוב צרכיה בדינמיקה ובמערכות היחסים שלה.

הסרט מספר על חייזרים דמויי אדם ובעלי חיי נצח הקרויים “הנצחיים”, שנשלחים ידי ארישם השמימי לכדור הארץ. דמותה העוצמתית של מאקארי מספקת תחושת מסוגלות לקהל הצופים. בעוד בחיי היומיום אנשים צריכים להילחם על דברים בסיסיים כמו נגישות ושוויון, מגיעה גיבורת על בעלת תכונות על-אנושיות שגדלה במשפחה שמתקשרת איתה בצורה טבעית, ומבססת את השתייכותם של אנשים עם מוגבלויות בחברה שומעת ובתודעה הקולקטיבית.

רידלוף, חירשת שנולדה להורים שומעים, נשאלה באחד הראיונות על תפקידה בסרט והשיבה: “המשמעות של עולם שבו יש גיבורי על חירשים, היא ששני ילדיי, שגם הם חירשים, יוכלו לחלום יותר בגדול”.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

ג'ני בלו

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״