נושאים קשורים

ביקורת סרט: “עולם משלו” הוא מסע אוטיסטי חונק מדמעות ומצחוק

מה קורה כשעזרא, ילד אוטיסט, יוצא משגרת חייו הקפדנית למסע בריחה וגילוי עצמי עם אביו הסטנדאפיסט? איל שחל צפה בסרט החדש עם רוברט דה נירו – התרגש ובעיקר צחק

מדריך: איך תקבלו את הכסף שביטוח לאומי גבה ביתר בלי לחכות לביהמ”ש

לאחר שפירסמנו כי תביעה של נכים נגד ביטוח לאומי הוכרה כייצוגית, הגיעו למערכת שאלות רבות. עו"ד דוד שוורצבאום, שמייצג את התובעים, עונה לקוראים

לקראת מלחמה בצפון? פיקוד העורף חנך מיגונית מונגשת

מאחורי היוזמה עומדת עמותת "נגישות ישראל", שהתריעה על כך שאנשים בכיסאות גלגלים לא מקבלים מענה מהמיגוניות הקיימות. יו"ר העמותה: "קורא לכל הרשויות להצטייד"

בשורה לחולי הדושן: זו התרופה שקיבלה אישור מה-FDA

בישראל ישנם כ-250 אנשים המאובחנים בדושן-בקר, מחלת ניוון שרירים גנטית נדירה, בהם כ-20 ילדים בגילאי 5-4. הטיפול המדובר צפוי להקל משמעותית על חייהם
הסתדרות 480-100

סקר: איך מעריכים מנהלים יכולות של עובדים עם מוגבלות?

מחקר חדש מגלה פערים משמעותיים בין הרצון לקדם אנשים עם מוגבלות, לבין המציאות בפועל. רוב נושאי המשרות הבכירות מאמינים שאין מספיק תקציב לקידום נכים | כל המספרים
ראשיאוטיזםאבחון וטיפול באוטיזםבקרוב: אדם עם מוגבלות יוכל להיכנס עם כלב שירות לכל מקום ציבורי

בקרוב: אדם עם מוגבלות יוכל להיכנס עם כלב שירות לכל מקום ציבורי

הצעת חוק של ח"כ רייטן מרום מסדירה את תהליך הכשרת כלבי שירות ואוסרת על אפליית בעליהם בתחבורה ומקומות ציבוריים

מליאת הכנסת אישרה לפני כמה ימים בקריאה טרומית את הצעת חוק איסור הפליית אנשים עם עיוורון המלווים בכלבי נחייה של חברת הכנסת אפרת רייטן מרום. 16 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים וההצעה תועבר להמשך טיפול בוועדת העבודה והרווחה.

בדומה להסדר שקיים היום לגבי אנשים עם עיוורון המלווים בכלבי נחייה, מוצע בחוק החדש להסדיר את הליך ההכשרה והזיהוי של כלבי שירות שנדרשים לליווי אנשים עם מוגבלות, ולקבוע איסור הפליה בקבלה לעבודה של אדם עם מוגבלות המלווה בכלב שירות. עוד מוצע לקבוע איסור על הגבלת כניסתו של אדם עם מוגבלות המלווה בכלב שירות למקום ציבורי ועל הגבלת זכותו להשתמש בתחבורה ציבורית.

המרכז להכשרות כלבי שירות. צילום: בני אופיר

“חוק איסור הפליית אנשים עם עיוורון המלווים בכלבי נחייה נחקק במטרה לאסור על הפלייתם של אנשים עם עיוורון, המלווים בכלבי נחייה לצורך הקלת ניידותם, בכניסה למקומות ציבוריים ובשימוש במתקנים ציבוריים ובתחבורה ציבורית”, נכתב בהסבר לחוק. “בהמשך לכך גם קיימת הסדרה של תהליך ההכשרה ושל הזיהוי של כלבי הנחייה. לעומת זאת, אין הסדרה מספקת של כלבי שירות שנדרשים לאנשים עם מוגבלויות אחרות. לצד ההגנות שקיימות כיום מכוח חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, נדרש להסדיר בחקיקה את אופן ההכשרה והזיהוי של כלבי שירות, כדי להבטיח מתן שירות שוויוני ונגיש”.

מה זה כלב שירות?

לפי החוק, כלב שירות הוא כלב שאולף באופן פרטני לבצע משימות בעבור אדם עם מוגבלות, או כלב שאולף לספק הגנה אישית, לבצע פעולות חילוץ של אנשים עם מוגבלות או לבצע פעולות סיוע יומיומיות בעבורם. זאת, בתנאי שהכלב הוכשר באחד מבתי הספר להכשרת והדרכת כלבי שירות, או על ידי מאמן מומחה שהוסמך לאמן כלבי שירות בהתאם לתקנות שהתקין שר הרווחה.

כלב שירות יהיה אחד מבין אלה: כלב שירות למתמודדים עם מוגבלות פיזית בניידות או בתנועה; כלב התרעה רפואי למתמודדים עם סוכרת, אפילפסיה, קרישיות יתר, אלרגיות מסכנות חיים או מחלה הגורמת להתקפי עילפון או פרכוס בלתי נשלטים; כלב שירות למתמודדים עם מוגבלות שכלית, התפתחותית, תקשורתית, קוגניטיבית או נפשית; כלב שמיעה למתמודדים עם מוגבלות שמיעה; או כלב אחר שיקבע שר הרווחה בצו. השר גם יקבע את דרכי ההכרה והפיקוח על בתי הספר להכשרת כלבי שירות או מאמנים, וכן הוראות לעניין אמצעי הזיהוי של הכלב והתעודה שלו.

“קרן אור למען הזולת”. ח”כ אפרת רייטן מרום. צילום: דוברות הכנסת

“אני נרגשת מאוד מהצעת החוק שלי שעברה היום”, צייצה בעקבות ההצבעה חברת הכנסת רייטן מרום בטוויטר, “זו קרן אור למען הזולת ותיקון האפליה לאנשים שזקוקים לכלבי שירות. כלבי שירות חוללו ניסים למי שזקוק ליותר ממטפל, חבר ואח – אנשים עם מוגבלויות מוטוריות, נפשיות והלומי קרב. עכשיו נאפשר להרבה יותר אנשים להשתקם, לקבל ביטחון ולשוב למרחב הציבורי”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות