נושאים קשורים

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות

כך פועלת הונאת ה”פטור מתור” שמציפה את הרשת

מיוחד ל"שווים": גם אתם נתקלתם לאחרונה במודעה הזאת? מדובר בנוכלות. כך נראתה השיחה שלנו עם "נציג המכירות" שמבטיח תעודה רשמית מהביטוח הלאומי

ללמוד על קבלת האחר – דרך משחק קלפים מיוחד

משחק הזיכרון החדש, "בלון וכובע", לא רק מבדר, אלא גם מלמד על סובלנות ואמפתיה, תוך תרומה לילדים חולי ניוון שרירים דושן-בקר

תקף וירק: כתב אישום נגד אח שהתעלל בקשישה סיעודית

סאלח היאג'נה, בן 26, נאשם על ידי פרקליטות המדינה לאחר שתקף קשישה בת 77 במרכז הגריאטרי "גולדן קר" בנס ציונה
הסתדרות 480-100

טיפול ישראלי מעלים כאבים קשים באמצעות “ניתוק עצבי”

מרפאה חדשנית הפועלת באיכילוב מציעה פתרון להפחתת כאב – באזורים שלא ניתנים לריפוי. איך זה בדיוק עובד, למי זה מיועד והאם יש תופעות לוואי? שיחה עם ד"ר עידו שטראוס
ראשיחדשותבעוד חודש: תוכפל הקצבה לילדים נכים שיש להם שני מטפלים זרים

בעוד חודש: תוכפל הקצבה לילדים נכים שיש להם שני מטפלים זרים

כך נקבע בתקנות חדשות שפירסם אתמול שר הרווחה. המטרה: לסייע למשפחות שמוטלת עליהן מעמסה כלכלית כבדה

שר הרווחה מאיר כהן. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בשורה טובה למשפחות לילדים עם נכויות קשות הזקוקים לשני מטפלים זרים: החל מעוד חודש תקבלו תוספת לקצבה בסך 5,641 שקלים מדי חודש – כך נקבע בתקנות חדשות של המוסד לביטוח לאומי שפורסמו אתמול על ידי שר הרווחה והשירותים החברתיים מאיר כהן.

מטרת התקנות היא לתת מענה למשפחות שבשל המגבלה של ילדיהן נזקקות לשני מטפלים זרים, ובשל כך מוטלת עליהם מעמסה כלכלית כבדה. תוספת זו תכפיל למעשה את הקצבה המשולמת להורי הילד עם המוגבלות ותאפשר להם יציאה לעבודה, תוך הגדלת ההכנסה הכוללת של התא המשפחתי. יש לציין כי מי שזכאי לתוספת החדשה לא יהיה זכאי לתוספת הניתנת לילד מונשם.

מהם התנאים לקבלת התוספת? 1. מדובר בילד נכה הזקוק, לדעת רופא המוסד לביטוח לאומי, לשני מטפלים בשל מצבו הרפואי והתלות שלו בזולת; 2. ההורה הוא בעל שני היתרים להעסקת עובד זר; 3. הוא העסיק בפועל שני עובדים זרים או עובד זר ועובד נוסף במשרה מלאה, שאינו בן משפחה; 4. הוא אינו זכאי לתוספת לגמלה בגין היות ילדו נכה מונשם; 5. הוא אינו זכאי לתוספת קצבה בגין ילד נכה נוסף.

תקנות הביטוח הלאומי (ילד נכה) קובעות את שיעורי קצבאותיו של ילד נכה שעקב מוגבלותו מוטל נטל טיפולי מיוחד על הוריו. במסגרת התקנות האמורות נקבעו חמש רמות זכאות לקצבה, בהתאם למוגבלות הקטין והעומס הטיפולי שהוא מטיל על הוריו. “מוצע לתת מענה למשפחות אשר בשל המגבלה של ילדיהן נזקקות לשני מטפלים זרים אשר יטפלו בקטין, ובשל כך מוטלת עליהם מעמסה כלכלית כבדה”, נכתב בתקנות החדשות. “תוספת זו תכפיל את שיעור הקצבה המשולם לנכה כאמור ותאפשר להורי הילדים לצאת לעבוד, להתפרנס ולסייע לילדיהם. המדובר בתוספת בסכום של 5,641 שקלים שישולמו בנוסף לקצבה”.

תמר גלפנד (מימין) ודפנה אזרזר

מאחורי המהלך עומדות דפנה אזרזר, מנכ”לית עמותת אהב”ה ואם לילד נכה ותמר גלפנד, פעילה חברתית ואם לילדה נכה שיזמו וקידמו את הנושא. “אנחנו מבקשות להודות לכל האנשים האכפתיים בביטוח לאומי, ובמשרד האוצר על כך שהבינו והתחברו למצוקה והבינו את הצורך בפתרון מכובד. עם זאת, עדיין לא הגענו אל המנוחה ואל הנחלה נמשיך לעקוב עד למעבר החוק בכנסת ויישומו בפועל”.

אלכס פרידמן, מייסד ויו”ר ארגון “נכה לא חצי בן אדם”, בירך גם הוא על המהלך: “שמח שהסעיף החשוב שקידמנו במסגרת חוק הנכים, המעניק שתי קצבאות שירותים מיוחדים למעסיקי שני עובדים בסיעוד, מתרחב גם לילדים, בדיוק כפי שדרשנו לכל אורך החקיקה. תודה לשר הרווחה מאיר כהן, המוסד לביטוח לאומי ואגף התקציבים על קידום המהלך החשוב ועל שיתוף הפעולה”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות