fbpx

מדור חדש: אתם שואלים על זכויות של משפחות מיוחדות, אנחנו עונים

אנשים עם מוגבלות ובני משפחות, מוזמנים לשלוח לנו שאלות בנוגע לזכויותיכם בכל תחומי החיים - והמומחים של "קשר" ו"שווים" יענו

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בשעה טובה, עמותת “קשר” ואתר “שווים” משיקים מדור שבועי חדש תחת השם “טוב ששאלתם”. במסגרת המדור אתם מוזמנים לשלוח שאלות הנוגעות לזכויותיכם כאנשים עם מוגבלות או כבני משפחה של ילדים/בוגרים עם מוגבלות, והמומחים של עמותת “קשר” ישמחו לענות לכם.

השאלות יכולות לעסוק בכל תחומי החיים: קצבאות נכות, הנחות והטבות כספיות ואחרות המגיעות לכם, זכויות במערכות החינוך, הבריאות והרווחה, תעסוקה, נגישות ועוד.

את השאלות אתם מוזמנים לשלוח ללינק הבא >>> https://www.kesher.org.il/%d7%a6%d7%95%d7%a8-%d7%a7%d7%a9%d7%a8/

אחת לשבוע נבחר שאלה מעניינת או כזו שרלוונטית למספר גדול של אנשים, ונפרסם אותה עם התשובה כאן במדור. אנחנו מתחייבים שזהותכם האמיתית תישמר בסוד (השמות שיפורסמו יהיו פיקטיביים).

שימו לב! אנחנו שומרים לעצמנו את הזכות להשתמש בשאלות שלכם, ועליכם לקחת זאת בחשבון כאשר אתם פונים אלינו. שוב, שמותיכם האמיתיים לא יופיעו בפרסומים. כמו כן, חשוב להדגיש כי התשובות במדור אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים, “קשר” או מערכת “שווים”, אחראים לתוצאות השימוש בהן.

אז יאללה, נתחיל עם השאלה הראשונה ששלחה לנו ורדה (שם פיקטיבי כמובן):

???

ורדה ממרכז הארץ שואלת:

שלום רב,

בן זוגי ואני מעוניינים להשתדרג ולרכוש דירה גדולה יותר באזור המרכז. יש לנו שלושה ילדים, האמצעי בן 16, נער משגע עם שיתוק מוחין (100% נכות). מישהו סיפר לי לאחרונה שהורים כמונו זכאים להנחה משמעותית במס רכישה. האם זה נכון, ואם כן – מה צריך לעשות כדי לקבל אותה?

בתודה מראש, ורדה.

 נ.ב. פניתי לעורך הדין שלי, והוא לא הבין על מה אני מדברת.

!!!

אנחנו עונים:

שלום ורדה,

לפני הכל, בשעה טובה על השדרוג. לגבי השאלה שלך, נחלק את התשובה שלנו לכמה שלבים:

בשלב ראשון כדאי לך לבדוק האם בכלל מדובר בעסקה שצריך לשלם בגינה מס רכישה. על דירה ראשונה, למשל, לא תמיד יש מס כזה. חשוב לבדוק עם עורך הדין שעושה את העסקה אם יש מס רכישה. יש? את מוזמנת לעבור לשלב הבא. 

שלב שני: עלייך לבדוק עם המוסד לביטוח לאומי האם יש לך “אישור אוטומטי” להנחה במס רכישה. כאשר מדובר בקטינים (מתחת לגיל 18) וברישום דירה על שם ההורים, נדרשת לפעמים ועדה מיוחדת של הביטוח הלאומי, שבנוסף ל-100% שקיבלת בודקת לצורך ההנחה מהו גובה הנכות הרפואית של הילד. צריך 90%-100%, שזה לא מעט. ישנם מקרים בהם המוסד לביטוח לאומי נותן אישור אוטומטי גם לקטינים. לדוגמה, אם יש תלות מלאה ומוחלטת בעזרת הזולת. הביטוח הלאומי נתן אישור אוטומטי – מעולה. לא נתן? אפשר לבקש ועדה שתבדוק האם עומדים בתנאים. קיבלת את האישור המיוחל? עכשיו אפשר לעבור לשלב השלישי.

שלב שלישי: עכשיו, ורדה, את צריכה לפנות לבקשת אישור מבית המשפט לענייני משפחה. כן, זה נשמע מאיים, אבל זה לא באמת ככה. למה? מכיוון שהזכות לקבל את ההנחה עוברת מהקטין להורים שלו, שרושמים את הדירה על שמם, בית המשפט צריך לוודא שאכן הדירה החדשה מתאימה יותר מהקודמת לצורכי הילד והמשפחה, ושהסיבה למעבר קשורה לשיפור תנאיו. איך עושים את זה? פונים למזכירות בית המשפט לענייני משפחה באזור של הדירה החדשה ומבקשים להגיש בקשה יחד עם תצהיר. כדאי להתייעץ עם עמותת “קשר” (ללא עלות) לפני כן. ניתן לעשות זאת כמובן גם באמצעות עורך דין פרטי (נשמח ב”קשר” לתת לו הסבר קצר מה לעשות). במקרים רבים בית המשפט יכול לאשר את ההנחה ללא צורך בדיון. שימו לב, ההליך מול בית המשפט כרוך בתשלום אגרת רישום. במקרים של קושי כלכלי משמעותי במשפחה, ניתן לקבל הנחה באגרה.

שלב רביעי ואחרון: את האישור שמקבלים מבית המשפט מעבירים למיסוי מקרקעין ברשות המיסים, והם נותנים את ההנחה.

אגב, ורדה (שם פיקטיבי) השתמשה בכל העצות הללו, פנתה למזכירות בית המשפט, מילאה טפסים, קיבלה את ההנחה וחסכה ככה עשרות אלפי שקלים. לכן, שווה בהחלט לבדוק את הזכאות שלכם. בכל זאת, מדובר בסכומים לא מבוטלים.

גם אתם מעוניינים לשאול אותנו שאלה? כנסו ללינק >>> https://www.kesher.org.il/%d7%a6%d7%95%d7%a8-%d7%a7%d7%a9%d7%a8/

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״