נושאים קשורים

מרגש: אנשי “בית הגלגלים” מנציחים את המתנדבים שנהרגו ב-7 באוקטובר

חברי עמותת בית הגלגלים, המתמודדים עם מוגבלות פיזית קשה, מובילים מיזם הנצחה לאנשי ובוגרי העמותה שהלכו לעולמם. בין היתר, מופיעים באתר החדש שמותיהם של מתנדבים שנהרגו באירועי השבת השחורה

חוקרים: זה מה שגורם לאוטיסטים עם חום להתנהג “נורמלי”

תופעת "אפקט החום", שמשפרת תסמיני אוטיזם בזמן זיהום של הגוף, נחקרה עד כה רק בעכברים. כעת זוג מדענים ינסה לפתח טיפולים לבני אדם שיחקו את התופעה – גם בלי חום

אחרי הדייט הוא סימס “את נוירוטית ונרקסיסטית”. הוא צודק?

"הוא נישק אותי עם ריח של חומוס ולא זכר מתי היה הסקס האחרון שלו, אז העפתי אותו מהבית". אז למה לרננה יש עכשיו מחשבות שניות...

כך הצלחתי (בסוף) להצביע בבחירות

באמת שרציתי להיכנס לקלפי, אבל הגוף שלי נכנס למצב של סטרס. הרגליים נעו לבדן, ופשוט מצאתי את עצמי עומדת בתחנת אוטובוס ורק רוצה לברוח. זה מה שקרה אחר כךאירוע בריונות חמור: צילמו נער אוטיסט בשירותים של בית הספר

שישה נערים ממקיף ט' באשדוד נחקרו במשטרה והושעו מהלימודים לאחר שהתעללו בנער בן גילם מכיתת התקשורת, על הרצף. אמו של הילד: "זו טראומה לכל החיים"
ראשיחדשותלראשונה: סדרת אנימציה עם דמות ראשית חירשת

לראשונה: סדרת אנימציה עם דמות ראשית חירשת

"הנה באה מאבו" מציגה גיבורה חירשת לצד דמויות שמשתמשות בשפת הסימנים ביקום הקסום של הבאובאב

הנה באה מאבו. איור - Yiqiao Wang
הנה באה מאבו. איור – Yiqiao Wang

“הנה באה מאבו” (Here Comes Mavo) היא סדרה חדשה לילדים שמככבת בה ילדה סקרנית בת 8. עד כאן אין שום דבר חדש או פורץ דרך. אלא שגיבורת הסדרה, מאבו, היא ילדה חירשת. זו הפעם הראשונה שעולה למסך סדרת אנימציה עם דמות ראשית חירשת, לצד דמויות שמשתמשות בשפת הסימנים.

52 פרקי הסדרה מתרחשים באדמה הקסומה של ״יקום הבאובאב״, מקום הולדתה של מאבו, שלומדת איך להתמודד עם רגשותיה ומוצאת דרכים לתקשר עם הדמויות האחרות בעולמה ההרפתקני.

אבל יצרו אותה אולפני מושן לייט של אוניברסיטת גלאדט שבוושינגטון, האוניברסיטה היחידה בעולם שמותאמת לאוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה. הסדרה נותנת מענה לכך שאין דמויות חירשות בתכנים לילדים. עדיין לא פורסם איפה הסדרה תשודר.

הדמות הראשית, מאבו, מבוססת על מליסה מלזקוהן, מייסדת ומנהלת מעבדת מושן לייט באוניברסיטה, שהיא גם מפתחת טכנולוגית מובילה ומחנכת חירשת. כבר ב-2013 השיקה מלזקוהן את ״הבאובאב״, ספר דו-לשוני שמשלב את שפת הסימנים האמריקאית, שם הופיעה מאבו לראשונה.

טכנולוגיית זיהוי פנים חדשנית

הסדרה החדשה באה להגביר את ההערכה והמודעות לתרבותם של החירשים, קהילות חירשות, החוויה החירשת ודרכי הוויה של חירשים, וכן להכיר לצופים את שפת הסימנים. האנימציה מעודדת את הצופים הצעירים להשתמש בתקשורת חזותית ולהעריך אותה, ובנוסף לאפשר לילדים חירשים לראות את עצמם מיוצגים באופן אותנטי וחיובי בתפקידים רבי עוצמה בתקשורת. הסדרה פונה גם לילדים שומעים ומעודדת אותם לחקור ולהרחיב את הידע שלהם על שפות ותרבויות שונות.

מלקהאוזן, יחד עם מרינה מרטינס, מנכ”לית ומנהלת קריאייטיב של אולפני פיגמנטל, נדרשה למצוא פתרון טכנולוגי מותאם של לכידת תנועה. כך פותחה מערכת מרובת מצלמות עם טכנולוגיית זיהוי פנים חדשנית שתוכננה במיוחד כדי ללכוד את המהות והניואנסים הייחודיים של שפת הסימנים. מדובר במערכת מורכבת שצריכה לתאר שפה שמורכבת מתנועות אצבעות, גוף והבעות פנים, וכן להבין זרימה ומבנים דקדוקיים של שפת הסימנים. הדמויות התלת-ממדיות בעולם של מאבו הן הדמויות הראשונות אי פעם בסדרת ילדים ששולטות בשפת הסימנים האמריקאית.

״ילדים חירשים נותרו מחוץ לחוויה הטלוויזיונית״

“בתקופה שבה גיוון והכלה חיוניים, איך ייתכן שאין ולו תוכנית טלוויזיה מונפשת ייעודית אחת, המשרתת את קהילת החירשים ומשתמשי שפת הסימנים?״ שואלת מלזקוהן. “יצרנו את מאבו לא רק כדי לספק תוכנית אותנטית, רלוונטית ועוצמתית לילדים חירשים שנותרו מחוץ לחוויה הלימודית הטלוויזיונית, אלא גם כדי לחולל מהפכה בעתיד של האנימציה והסיפורים”.

גם מרטינס מתרגשת מהסדרה החדשה: ״מאבו היא הרבה יותר מתוכנית טלוויזיה, מדובר על סגירת פער משמעותי בעולם הבידור וסיפוק הצורך הקריטי בסיפורם של קהילת החירשים. מאבו תביא קפיצת מדרגה בגיוון לשוני ותרבותי גדול יותר ותשנה את האופן שבו אנו מספרים סיפורים לנצח״.

העבודה על הסדרה והציפייה שתפתח פתח לסדרות דומות בעתיד, ״מרחיבה את ההזדמנויות עבור סטודנטים ויוצרים חירשים צעירים בתעשיית הבידור״, מוסיפה מרטינס ואומרת, “המטרה היא לספק התפתחות מקצועית, חווית מעבר לסטודנטים, וחשוב יותר, לספק משאבים כספיים והכשרה ליצירת תוכן אותנטי מונחה חירשים לקהל העולמי”.

כותבת ומנהלת תוכן, מעל עשור בעולמות התקשורת. נפגעה בעינה במהלך השירות הצבאי אך לא הוכרה עד היום

כתבות אחרונות