נושאים קשורים

טיפול ישראלי מעלים כאבים קשים באמצעות “ניתוק עצבי”

מרפאה חדשנית הפועלת באיכילוב מציעה פתרון להפחתת כאב – באזורים שלא ניתנים לריפוי. איך זה בדיוק עובד, למי זה מיועד והאם יש תופעות לוואי? שיחה עם ד"ר עידו שטראוס

סיימון קאוול חושף שהתמודד עם דיכאון: “הרגשתי מת מבפנים”

שופט "אמריקן איידול" חושף בפודקאסט חדש את מצבו הנפשי בשנים שבהן היה אמור להיות הכי מאושר: "הייתי בספירלה ששלחה אותי למטה. אם הייתי נפגע מאוטובוס ומת, זה לא היה מטריד אותי"

טכנולוגיה מאפשרת למשותקים לשלוט בטלפון – עם הלשון

סטארט-אפ חדש פיתח מכשיר MouthPad ייחודי – שמעניק לאנשים עם מוגבלות בתנועה את היכולת לנהל מכשירים אלקטרוניים דרך תנועות לשון וראש. כך זה עובד

הלוחם שהתאבד, אב ל-2 אוטיסטים – יוכר כחלל צה”ל

כך הודיע בצאת החג דובר צה"ל. עכשיו תוכל המשפחה להביאו לקבורה צבאית
הסתדרות 480-100

שר החינוך, ללמד ב-4 שעות לעבוד עם תלמידים אוטיסטים? זה אמיתי?

היעדר קבלת החלטות במועדן הנכון שם את משרד החינוך בבעיה עמוקה מול תלמידי החינוך המיוחד. עכשיו נשארה רק הבחירה בין הגרוע – לגרוע יותר. מאמר מיוחד
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויות3 אנשים מתו בבית דפנה, ואפילו לא תהיה חקירה פלילית

3 אנשים מתו בבית דפנה, ואפילו לא תהיה חקירה פלילית

כך הודתה היום המשטרה במהלך דיון בכנסת. למרות שמשרד הבריאות מצא מחדלים תברואתיים קשים, אשמים לא יהיו כאן

כניסה אחורית בבית דפנה מוקפת בזבל. צילום: אביחי חיים

האם זה מה ששווים חיים של אנשים עם מוגבלות בישראל? המשטרה הודתה הבוקר במהלך דיון בוועדת החוקה כי לאחר שביצעה בדיקה של אירוע ההרעלה במעון “בית דפנה”, שבו מצאו את מותם שלושה דיירים עם מוגבלות, היא אינה מתכוונת לפתוח בחקירה פלילית – כך דווח לראשונה בגלי צה”ל. לפי הדיווח, ההחלטה התקבלה ללא שיח עם משרד הרווחה, שאחראי על המעון.

נציגת המשטרה בדיון, עו”ד מיטל גרף (רב-פקד), ראש תחום חקירות אנשים עם מוגבלות במשטרה, נשאלה על ידי יו”ר הוועדה, ח”כ גלעד קריב, האם המשטרה פתחה בחקירה פלילית באירוע, אך היא סירבה לענות. לטענתה, אחת ממשפחות הדיירים שנפטרו פנתה לבית המשפט בבקשה למנות שופט חוקר במקרה, ולכן היא מנועה ממתן תשובה לשאלה.

כאשר ח”כ קריב התעקש שוב ושוב, ואף נזף בה, התברר שהמשטרה, יחד עם הפרקליטות, החליטה לא לפתוח בחקירה פלילית. רפ”ק גרף ביקשה להבהיר כי המשטרה אינה מקבלת במקרים כאלה את ההחלטה לבדה, וכי יש גורמים נוספים שמעורבים בהחלטה, ובהם הפרקליטות והמכון לרפואה משפטית באבו כביר.

לפי דוח האירוע הרשמי של משרד הבריאות, שפורסם בעקבות המקרה הקשה, ב-1 במאי בשעה 14:30 התקבלה במשרד הבריאות הודעה על תחלואה ב”בית דפנה”. נתונים ראשונים העלו כי שלושה דיירים אושפזו בבית החולים – שניים במחלקת טיפול נמרץ ואחד במחלקה פנימית, וכי מטופלת אחת נפטרה במוסד.

בנוסף, דווח על מטופלים נוספים במוסד המשלשלים. יום למחרת, ה-2 במאי, דווח כי שני המאושפזים במחלקת טיפול נמרץ נפטרו. בסך הכל חלו 33 מטופלים.

בעקבות זאת, הגיע צוות של משרד הבריאות למעון, התעדכן קצרות בנעשה והחל בביצוע הביקורת, כולל נטילת דגימות מזון. הממצאים העיקריים שמצא הצוות הם כי חודש לפני האירוע נאלצו במעון לבצע הדברה לאחר גילוי של מכרסמים במקום; במטבח נמצאה רמת תברואה, סדר וניקיון טעונים שיפור (“אין הקפדה על עבודה במדורים ייעודיים,  אין נהלי עבודה ברורים וחלק מהפעילויות נעשות בשיטת ‘מקום פנוי, אין הקפדה ברורה על הפרדת פעילויות כאשר מדובר במזון גולמי, בתהליך ו/או מזון מוכן לאכילה, אין נוהל לניקוי ציוד ובלנדרים, בהם נטחנות מנות מיוחדות עבור חלק מהחוסים,  רמת השטיפה והניקיון של כלי הבישול לקויה. אין הקפדה על שטיפה חיצונית,  במטבח לא מקפידים על סגירה של דלתות – חתולים נכנסו לשטח המטבח וסולקו רק לאחר הערה של המפקח,  בכיורים לא היו מים חמים – ליקוי חמור”).

מדליקים נרות לזכר הדיירים בכניסה לבית דפנה, לפני כחודש

במחלקה סיעודית רמת הניקיון היית בינונית (“פתחי האוורור במחלקה מלוכלכים,  בברז המטבחון לא היו מים חמים – ליקוי חמור,  הדלת האחורית של המחלקה נמצאה פתוחה – אינה מונעת חדירת בעלי חיים/מכרסמים/מזיקים, השירותים לשימוש הדיירים בחצר היו מלוכלכים ולא היה מתקן לסבון ולניגוב ידיים”).

במסגרת בדיקת המזון ניטלו 11 דגימות מזון, חלקן מתאריך ה-30.4 וחלקן מה-1.5, ובנוסף נלקחו דגימות חומוס וגבינה צפתית. תוצאות המעבדה הצביעו על חריגה בדגימה של גולש טחון מיום 30.4 בערכים הבאים: אי קולי 900 cfu/gram וקלוסטרידיום cfu/gram 260000.

לפי ההערכה, חיידק הקלוסטרידיום הוא שגרם להרעלת המזון הנרחבת וגם למותם של הדיירים.

למרות המחדלים שחשף משרד הבריאות, המשטרה כאמור החליטה לא לפתוח בחיקה פלילית. שלושה מתים יש, אבל אשמים כבר לא יהיו.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות