נושאים קשורים

“קרן השמש שלנו חזרה, והדמעות לא מפסיקות לרדת”

מפגש מרגש התרחש בבית החולים בין קרן מונדר, מורה לחינוך מיוחד שחזרה משבי חמאס, למנהלת בית הספר רחלי שטיין. גם תלמידתה של מונדר התרגשה: "מיקה קפצה ונישקה את מסך הטלוויזיה"

אני עובד מדינה ו”קר גיבר” של אדם קרוב. מה מגיע לי?

מי זכאי להכרה כ"בן משפחה מטפל", איך מקבלים את ההכרה – ואיזה זכויות והטבות מגיעות לכם מהמדינה. מדריך בשיתוף נציבות שירות המדינה

אב ביקש להפחית מזונות כי לילד יש קצבת נכות. מה פסק ביהמ”ש?

שופטי בית הדין הרבני האזורי באשקלון התבקשו להכריע: האם העובדה שילד מקבל קצבת נכות מביטוח לאומי היא סיבה מוצדקת להפחתת מזונות שמשלם אביו   

בחודש הבא: הקצבאות יוקדמו; בינואר צפויה תוספת הצמדה

בין הקצבאות שיוקדמו: נכות, ילד נכה, שר”מ, ניידות ונפגעי עבודה. ב-2024 יגדלו הקצבאות בעקבות ההצמדה לשכר הממוצע במסגרת חוק הנכים
הסתדרות 480-100

ירדן, מדריכה ב”בית הגלגלים”, נחטפה לעזה. האם תוחזר בעסקה הקרובה?

בעלה והתינוקת הצליחו לברוח, שלושה ממתנדבי העמותה נרצחו. ולצד האסון התרחש גם נס – שהציל כנראה את חיי החניכים בבית בקיבוץ אורים
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויות3 אנשים מתו בבית דפנה, ואפילו לא תהיה חקירה פלילית

3 אנשים מתו בבית דפנה, ואפילו לא תהיה חקירה פלילית

כך הודתה היום המשטרה במהלך דיון בכנסת. למרות שמשרד הבריאות מצא מחדלים תברואתיים קשים, אשמים לא יהיו כאן

כניסה אחורית בבית דפנה מוקפת בזבל. צילום: אביחי חיים

האם זה מה ששווים חיים של אנשים עם מוגבלות בישראל? המשטרה הודתה הבוקר במהלך דיון בוועדת החוקה כי לאחר שביצעה בדיקה של אירוע ההרעלה במעון “בית דפנה”, שבו מצאו את מותם שלושה דיירים עם מוגבלות, היא אינה מתכוונת לפתוח בחקירה פלילית – כך דווח לראשונה בגלי צה”ל. לפי הדיווח, ההחלטה התקבלה ללא שיח עם משרד הרווחה, שאחראי על המעון.

נציגת המשטרה בדיון, עו”ד מיטל גרף (רב-פקד), ראש תחום חקירות אנשים עם מוגבלות במשטרה, נשאלה על ידי יו”ר הוועדה, ח”כ גלעד קריב, האם המשטרה פתחה בחקירה פלילית באירוע, אך היא סירבה לענות. לטענתה, אחת ממשפחות הדיירים שנפטרו פנתה לבית המשפט בבקשה למנות שופט חוקר במקרה, ולכן היא מנועה ממתן תשובה לשאלה.

כאשר ח”כ קריב התעקש שוב ושוב, ואף נזף בה, התברר שהמשטרה, יחד עם הפרקליטות, החליטה לא לפתוח בחקירה פלילית. רפ”ק גרף ביקשה להבהיר כי המשטרה אינה מקבלת במקרים כאלה את ההחלטה לבדה, וכי יש גורמים נוספים שמעורבים בהחלטה, ובהם הפרקליטות והמכון לרפואה משפטית באבו כביר.

לפי דוח האירוע הרשמי של משרד הבריאות, שפורסם בעקבות המקרה הקשה, ב-1 במאי בשעה 14:30 התקבלה במשרד הבריאות הודעה על תחלואה ב”בית דפנה”. נתונים ראשונים העלו כי שלושה דיירים אושפזו בבית החולים – שניים במחלקת טיפול נמרץ ואחד במחלקה פנימית, וכי מטופלת אחת נפטרה במוסד.

בנוסף, דווח על מטופלים נוספים במוסד המשלשלים. יום למחרת, ה-2 במאי, דווח כי שני המאושפזים במחלקת טיפול נמרץ נפטרו. בסך הכל חלו 33 מטופלים.

בעקבות זאת, הגיע צוות של משרד הבריאות למעון, התעדכן קצרות בנעשה והחל בביצוע הביקורת, כולל נטילת דגימות מזון. הממצאים העיקריים שמצא הצוות הם כי חודש לפני האירוע נאלצו במעון לבצע הדברה לאחר גילוי של מכרסמים במקום; במטבח נמצאה רמת תברואה, סדר וניקיון טעונים שיפור (“אין הקפדה על עבודה במדורים ייעודיים,  אין נהלי עבודה ברורים וחלק מהפעילויות נעשות בשיטת ‘מקום פנוי, אין הקפדה ברורה על הפרדת פעילויות כאשר מדובר במזון גולמי, בתהליך ו/או מזון מוכן לאכילה, אין נוהל לניקוי ציוד ובלנדרים, בהם נטחנות מנות מיוחדות עבור חלק מהחוסים,  רמת השטיפה והניקיון של כלי הבישול לקויה. אין הקפדה על שטיפה חיצונית,  במטבח לא מקפידים על סגירה של דלתות – חתולים נכנסו לשטח המטבח וסולקו רק לאחר הערה של המפקח,  בכיורים לא היו מים חמים – ליקוי חמור”).

מדליקים נרות לזכר הדיירים בכניסה לבית דפנה, לפני כחודש

במחלקה סיעודית רמת הניקיון היית בינונית (“פתחי האוורור במחלקה מלוכלכים,  בברז המטבחון לא היו מים חמים – ליקוי חמור,  הדלת האחורית של המחלקה נמצאה פתוחה – אינה מונעת חדירת בעלי חיים/מכרסמים/מזיקים, השירותים לשימוש הדיירים בחצר היו מלוכלכים ולא היה מתקן לסבון ולניגוב ידיים”).

במסגרת בדיקת המזון ניטלו 11 דגימות מזון, חלקן מתאריך ה-30.4 וחלקן מה-1.5, ובנוסף נלקחו דגימות חומוס וגבינה צפתית. תוצאות המעבדה הצביעו על חריגה בדגימה של גולש טחון מיום 30.4 בערכים הבאים: אי קולי 900 cfu/gram וקלוסטרידיום cfu/gram 260000.

לפי ההערכה, חיידק הקלוסטרידיום הוא שגרם להרעלת המזון הנרחבת וגם למותם של הדיירים.

למרות המחדלים שחשף משרד הבריאות, המשטרה כאמור החליטה לא לפתוח בחיקה פלילית. שלושה מתים יש, אבל אשמים כבר לא יהיו.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות