נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותזה העונש שנגזר על עובד שופרסל שהתעלל בעובד עם צרכים מיוחדים

זה העונש שנגזר על עובד שופרסל שהתעלל בעובד עם צרכים מיוחדים

העובד המתעלל עטף את חברו בניילון דביק, קשר אותו, סטר לו, והשפיל אותו מילולית. כתב האישום היה קל, אך הוחמר בעקבות מחאת המשפחה

צילום מסך מסרטון ההתעללות בשופרסל. מקור- טיקטוק
צילום מסך מסרטון ההתעללות בשופרסל. מקור- טיקטוק

שנת מאסר בפועל ופיצוי של 10,000 שקל – זה העונש שגזר הבוקר בית משפט השלום בירושלים על כמאל חמידאן, תושב מזרח ירושלים שהתעלל בעובד עם מוגבלות בסניף של “שופרסל” בגוש עציון.

“הסרטון מהאירוע ותסקיר נפגע העבירה מלמדים כי הפגיעה בנפגע העבירה הייתה והינה עדיין ברף משמעותי”, נימק בית המשפט את ההחלטה, “אין לנאשם כל מגבלה שכלית או נפשית. האם הנאשם לא יכול להבין כבן אנוש את הפסול שבמעשה? האם הנאשם צריך הדרכה מהמעסיק שלא לכרוך ניילון דביק על עובד אחר בעל צרכים מיוחדים? לכפות אותו, לקשור אותו, ובהיותו כפות לסטור לו? להקניט אותו ולדרוש ממנו להשיב על שאלות בעלות אופי מיני, וכל זאת כאשר הדבר מצולם?”

האירוע התרחש באוגוסט 2019. שני עובדי הרשת מסניף גוש עציון נעצרו לאחר שצולמו כשהם מתעללים בצעיר חרדי עם מוגבלות שעבד לצידם. השניים, תושבי בית לחם ומזרח ירושלים, נלקחו לחקירה ביחד עם מנהל הסניף.


בסרטון נראו השניים משפילים ומכים את הצעיר, שידיו ורגליו נקשרו באמצעות יריעות ניילון. הצעיר העיד כי לא מדובר בפעם הראשונה, וכי התלונן בעבר פעמים רבות על התנכלותם של השניים, אך לא זכה למענה ממנהל הסניף.


בתום חקירה במשטרה הוגש רק כתב אישום אחד, גם הוא מקל, נגד העובד ממזרח ירושלים בעבירה קלה של “תקיפת סתם”. ואולם, בעקבות פרסום כתבה בנושא במהדורה המרכזית של חדשות 12, והביקורת הנוקבת שהושמעה בה מפי אימו של י’ ומפי פרקליט המשפחה, עו”ד איתמר בן גביר (היום ח”כ), החליט פרקליט מחוז ירושלים, עו”ד דני ויטמן, לקיים דיון מחדש בתיק, למרות שהוגש בו כבר כתב אישום.
בעקבות הדיון הזה החליטה פרקליטות מחוז ירושלים, בצעד יוצא דופן, להחמיר את כתב האישום נגד כמאל חמידאן, והוא הואשם לבסוף בתקיפה ובהתעללות בחסר ישע. היום, כאמור, נגזרו עליו 12 חודשי מאסר בפועל.


‏אימו של הצעיר עם המוגבלות הביעה חוסר שביעות רצון מהעונש שקיבל חמידאן. “פיצוי של 10,000 שקל זה כלום”, אמרה האם, “מספיק אולי לקנות גלידה ופיצה. הילד צריך שיקום, לעבוד, לבנות את הביטחון בעצמו, באנשים אחרים ובמקום העבודה – זה לא מכסה טיפול ושיקום. עושים מאיתנו צחוק”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות