נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליוויהמלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיחדשותהנהג צעק לאשתו של העיוור: "תסתלקי מהמונית"

הנהג צעק לאשתו של העיוור: “תסתלקי מהמונית”

נגד הנהג, שסירב להעלות למונית עיוור עם כלב נחייה, הוגש כתב אישום – ועכשיו הגיע תור פסק הדין. זו החלטת השופטת

עיוור עם כלב נחייה. צילום: ביגסטוק

נהג מונית שסירב להסיע אדם עיוור המלווה בכלב נחייה והשפיל אותו, הורשע בבית משפט השלום בחיפה בעבירה של הגבלת זכותו של אדם עם עיוורון להשתמש בתחבורה הציבורית וקיבל קנס כספי. בנוסף, נקבע כי ישלם לנוסע פיצויים. כך הודיעה הבוקר נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים.

האדם העיוור, המלווה על ידי כלב נחייה ומוכר כנכה בשיעור של 100%, הלך עם אשתו לקניות. בשלב מסוים הוא הרגיש לא טוב והם החליטו להזמין מונית חזרה לביתם. עם הגעת המונית הניחה האישה את הקניות שערכו בספסל האחורי ופתחה את הדלת הקדמית על מנת שבעלה וכלב הנחייה יוכלו להיכנס. בשלב הזה נהג המונית סירב להכניס את האיש, בטענה שהוא אינו מסיע כלבים. 

כל ההסברים כי מדובר בכלב נחייה ושהנהג מחויב להסיעם על פי חוק, עלו בתוהו. נהג המונית צעק על אשתו של המתלונן ש”תסתלק מהמונית”, ולאחר שהיא הוציאה את שקיות הקניות הוא נסע מהמקום. הנהג התקשר לתחנת המוניות וביקש לשלוח מונית אחרת. בכתב האישום שהוגש נגד הנהג נכתב כי כתוצאה מהתנהגותו המתלונן נפגע, חש אובדן שליטה, בושה וזלזול והרגשתו הפיזית הורעה.

כתב האישום ייחס לנהג המונית עבירה של הגבלת זכותו של אדם עם עיוורון להשתמש בתחבורה ציבורית. הנהג כפר בתחילה במיוחס לו והתיק נקבע לשמיעת ראיות, אולם בטרם הושמעו הראיות הודיעו הצדדים שהגיעו להסדר טיעון. במסגרת ההסדר הנהג חזר בו מהכפירה, הודה בעובדות כתב האישום המתוקן והורשע על פי הודאתו.

בעדותו הדגיש המתלונן כי בהיותו עיוור הוא מופלה בצורה בוטה בעקבות תופעה של נהגים שמסרבים להעלות עיוורים עם כלבי נחייה, דבר הפוגע בביטחון העצמי ובתחושת העצמאות שלו. בנוסף, עורכת הדין של המתלונן טענה כי התנהגותו הקשה והבוטה של הנהג כלפיו וסירובו להסיע אותו עם כלבו מהווים פגיעה משמעותית בשוויון וביכולת ההתניידות וקיום חיים עצמאיים של אנשים עם מוגבלות.

סניגורו של הנהג לא הקל ראש בחומרת האירוע, אך טען כי אין מדובר בתופעה. בנוסף, ביקש לתת משקל להודאתו, לזמן שחלף מהאירוע ולעברו הנקי. כמו כן, ביקש לתת משקל לכך שהנהג הזמין מונית חלופית למקום ולנסיבותיו האישיות, הבריאותיות והכלכליות.

השופטת, סגנית נשיאת בית משפט השלום בחיפה טל תדמור-זמיר, הדגישה כי העבירה בה הורשע הנאשם פוגעת בעיקרון השוויון ובמתן הזדמנות לכלל אזרחי המדינה, לרבות אנשים עם מוגבלות, לחיות חיים עצמאיים ומלאים. השופטת גזרה על הנהג עונש של קנס כספי, תשלום פיצויים למתלונן והתחייבות להימנע מלעבור עבירה דומה.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות