נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותפנייה לשר הרווחה המיועד: השאר את המנכ"לית הנוכחית

פנייה לשר הרווחה המיועד: השאר את המנכ”לית הנוכחית

פעילים למען הרווחה וקהילת המשפחות המיוחדות פנו במכתב פומבי לפוליטיקאי שצפוי להחליף את מאיר כהן במשרד: "שהתהליכים המבורכים שהחלה יגיעו לסיום"

סיגל מורן (מימין), מנכלית משרד הרווחה ומאיר כהן שר הרווחה. צילום - דוברות הכנסת
סיגל מורן (מימין), מנכ”לית משרד הרווחה ומאיר כהן שר הרווחה. צילום: דוברות הכנסת

קהילת המשפחות המיוחדות ואנשים עם מוגבלות קוראת לשר הרווחה המיועד להשאיר את מנכ”לית משרד הרווחה הנוכחית, סיגל מורן בתפקידה, זאת בעקבות השינוי הצפוי במשרד בשל תוצאות הבחירות. הסיבה – המשך קידומו של חוק שירותי הרווחה והרפורמות הגדולות שביצע המשרד בתחומים אחרים.

בעקבות תוצאות בחירות 2022 שהפכו את הכף והשיבו את השלטון לידי מפלגות גוש הימין, תיק הרווחה יחליף ידיים והשר הנוכחי ממפלגת יש עתיד, מאיר כהן, יסיים את תפקידו. כידוע, בהחלפת התיקים בין ממשלות, השר הנכנס ממנה מנכ”ל משלו, ומחליף את הקודם. במקרה של משרד הרווחה, נראה כי באופן טבעי, המנכ”לית הנוכחית סיגל מורן, צפויה לסיים את תפקידה עם הקמת הממשלה החדשה בשבועות הקרובים.

לאור זאת, חשש ממשי התעורר בקרב קהילת המשפחות ואנשים עם מוגבלות שתיק הרווחה יוזנח, והתהליכים החשובים שהחלו בממשלה הקודמת יזנחו. “אנו, אנשים עם מוגבלות, הורים לאנשים עם מוגבלות ופעילים בשדה הרווחה מברכים אותך על מינויך לאחד התפקידים החשובים בממשלה כשר הרווחה והביטחון החברתי. אנו פונים אליך בבקשה להשאיר את הגב’ סיגל מורן כמנכ”לית משרד הרווחה תחת הנהגתך”, נכתב מטעמם במכתב פתוח לשר הרווחה המיועד.

“מעבר לשיקולים פוליטיים”

“אנו מייצגים מאות אלפי אנשים עם מוגבלות ובני משפחה אשר נמנים על כל הקשת הפוליטית”, נכתב עוד. “שדה הרווחה בכלל וזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בפרט אינם שייכים למחנה פוליטי כזה או אחר. על כן, פנייה זו מבקשת להתרומם מעבר לשיקולים פוליטיים כדי לקדם את המטרה החשובה שעומדת לנגד עיני כולנו – קידום זכויותיהם של אנשים הזכאים לשירותים ראויים וטובים מצד מדינת ישראל. מתוך שלל תפקידיו של משרד הרווחה, בולט התחום של אנשים עם מוגבלות כמרכזי הן בתקציב, הן בהיקף האוכלוסייה שהוא נותן לו מענה והן בפערים הגדולים בין המצב הרצוי למצב המצוי”.

במכתב, שולחות המשפחות והפעילים אצבע מאשימה כלפי התנהלות המשרד בתקופה האחרונה: “בשנים האחרונות אנו עדים לקריסת שירותי הרווחה לאנשים עם מוגבלות. אחת למספר שבועות נחשפת התעללות או הזנחה במוסד שבו מתגוררים אנשים עם מוגבלות ושמפוקח וממומן על ידי משרד הרווחה. מותם של אפי בן ברוך ז”ל, משי פרץ ז”ל, גדעון קליגר ז”ל, במוסדות רמת חיפה, רמת טבריה ונווה רם, ובשנה האחרונה מותם של שלושה דיירים במוסד בית דפנה ודייר נוסף במוסד נווה רם, מצטרפים לסרטונים מחרידים ולכתבות קשות אודות התעללות מתמשכת במוסדות רבים”.

המאבק צריך להימשך

המכתב מציין לטובה את פעולותיה של מנכ”לית המשרד, סיגל מורן, שלקחה את התפקיד ברצינות מרבית והתמודדה עם התופעות הקשות ביתר שאת. בין היתר הקימה את ועדת הבדיקה לנעשה במוסדות השונים שמסקנותיה צפויות להתפרסם בקרוב. בנוסף מצוין כי מורן לא היססה להפסיק את ההתקשרות עם מפעילים שכשלו, למרות לחצים קשים שהופעלו עליה, ביססה את הפיקוח הכלכלי על המוסדות ודאגה להעברתו של חוק שירותי רווחה לאנשים עם מוגבלות שזכה לקונצנזוס בכנסת.

“המנכ”לית מורן לא היססה לדחוף לכך שאפשרות זו תינתן לכל אדם עם מוגבלות, גם לאנשים עם צרכים מורכבים, ובכך פתחה פתח של תקווה עבור אנשים אלו, שהאופציה היחידה שהייתה עבורם עד כה, היא מוסד. כעת אנו ניצבים בפני אחד האתגרים החשובים ביותר שהונחו לפתחו של שר רווחה בעשורים האחרונים. כדי שחוק שירותי רווחה יוכל להיכנס לתוקף בשנת 2024, יש לכתוב את התקנות הנלוות אליו ולפעול ליישומו. ללא התקנות, החוק יישאר הבטחה ללא כיסוי”, נכתב עוד.

“מעולם עד כה לא פנינו בפנייה זו בנוגע למי מהמנכ”לים הרבים הקודמים במשרד הרווחה. נודה לך מאוד אם תשקול בחיוב את השארתה של גב’ סיגל מורן בתפקידה כמנכ”לית המשרד, כדי שהתהליך המבורך שהחלה בו יוכל להגיע לגמר טוב”, סיכמו במכתב.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות